Dünyanın En Zor Hayatını Yaşayan Suudi Arabistan'daki Kadınların Karşılaştığı 27 Zorluk

 > -

Plüton'un dibinden fotoğraf çekebildiğimiz çağlara ulaşmışken Suudi Arabistan'da kadınların halen insan yerine konulmadığı gerçeği maalesef devam ediyor. İşte bu ülkede yaşayan kadınların karşısına çıkan başlıca engeller bunlar:

1. Suudi Arabistan’da kadın ve kızlar, yabancılar da dahil, siyah giyinmek zorundadırlar. Giysileri ya çarşaf ya da abaye olacak, başları kapalı olup ayakları görünmemelidir.

Eğer peçe ile gözleri açıkta bırakan kısım geniş olursa, bu aralığın transparan bir kumaş ile gölgelenmesi gerekiyor. Ayrıca erkeklerin dikkatini çekmemek için renkli çarşaf giymeleri de yasak.

2. Ülkede çalışan işgücünün sadece % 5'i kadındır, onların da genelde erkeksiz ortamlarda çalışmalarına izin verilir. Kadın işgücünde dünyada sonuncu sıradadır.

Kadınlar için istihdam olanaklarının genişletilmesinin hükümet kararıyla desteklenmesi çalışma bakanlığı, dini polis teşkilatı ve erkek vatandaşlar tarafından olumsuz karşılanmıştır.

3. Kadınların araba kullanması yasakken eylemlerden sonra kısıtlı olarak kullanmaları serbest oldu.

Yasağa sebep olarak "Batılı açık yaşam tarzına" ve geleneksel değerlerin erozyonuna yol açabileceği inancı gösteriliyordu.

4. Üç genç fazla yakışıklı oldukları için kadınları günaha sokabileceklerinden sınır dışı edilmişti.

5. Devlet tarafından oluşturulan din polisleri, kadınları hayatın her alanında gölge gibi takip edip şeriata uygun davranıp davranmadıklarını denetliyor.

6. Kadınlar kasiyerlik yapabilirlerken yayınlanan bir fetvayla kadınların kasiyerlik yapmasının, akrabaları olmayan erkeklerle aynı ortamda bulunmaları anlamına geldiği ve bunun şeriata aykırı olduğu belirtilmişti.

7. Bir kadının yanında kendisine eşlik eden erkek bir akrabası olmadan taksiye binmesi ahlaksızlık olarak görülüyor.

Kadınlar bisiklet de kullanamıyor.

8. Kadın ve kızların aile kısmı olmayan kafe ve lokantalarda oturmasına izin verilmemektedir. Hatta oturmak şöyle dursun kadın kasası ayrı olmayan fast foodçulardan paket siparişi bile yapamamaktadırlar.

Ürdün asıllı Amerikalı bir iş kadını, yanında bir erkek iş arkadaşıyla birlikte kafede oturduğu için tutuklanıp hapse atıldı. Kafede, kadınlarla erkeklerin birlikte oturmalarına izin verilen tek yer, aileler için ayrılan perdeli bölümdü. Hâkim önüne çıktığında duyduğu ilk söz şu oldu: Günah işledin ve cehennemde yanacaksın!

9. Evlenecek kız ve oğlanlar birbirlerini göremezler. Oğlan annesi gidip kızı görür, beğenirse ister.

Nişanlı flörtlerine bile izin verilmez.

10. Suudi Arabistan, kadınları iş hayatına kazandırmak için sadece kadınların çalışmasına izin verilen kentler inşa ediyor.

Erkek sineğin bile girmesi yasak olan bir kent.

11. Kadınlar seçme ve seçilme hakkına sahip değiller.

Neyse ki 2015 sonundaki seçimlerde ilk kez oy kullanabilecekler.

12. Dünyada olimpiyat oyunlarına kadın sporcu göndermeyen tek ülke Suudi Arabistan'ken 2012 Londra Olimpiyatları'na kapalı bir kadın sporcu göndermişti.

Sporcu sonuncu olmuştu ve ilk kez olimpiyatlarda her ülkeden kadın sporcu katılabilmişti.

13. Ülkenin bazı bölgelerinde kadın sünnetleri mecburidir.

14. Açık lokantalarda yemek yemesi işkencedir. Peçe altından yemek ve içmek zorundadırlar.

Bu yüzden bazı lokantaların aile bölümleri localarla ve/veya paravanlarla ayrılmıştır. Bu bölmelere erkek garsonlar giremez, kapıdan ya da paravan ötesinden seslenirler, ailenin erkeği gelip tabakları, bardakları alır. Böylece kadınlar buralarda peçelerini açabilirler ki yiyip içebilsinler.

15. Mahkemelerde iki kadının tanıklığı bir erkeğinkine eşdeğer görülüyor.

Kadınlar ancak erkek tanıkların bulunmadığı, kişisel davalarda tanıklık yapabiliyor. Çoğu zaman tecavüz olaylarında bile kadınların tanıklığı geçerli olmuyor.

16. Din polisi korkusundan kendi mahallelerinde bile tek başlarına dolaşamayan kadınların Suudi Arabistan sınırları dışına çıkmak için kocalarından ya da babalarından izin almaları gerekiyor.

17. Riyad, bir kadının toplu ulaşım araçlarına binebildiği tek kent. Burada da araçlarda kadın ve erkeklerin bölümleri ayrı.

Kadınlar otobüse ayrı bir kapıdan binip arkada kendilerine ayrılan yerde seyahat ediyor.

18. 30 yıldır yasak olan sinema Riyad'a geldi ancak erkeklerin ve 10 yaş altındaki kız çocuklarının izleyebildiği filmi kadınların görmesine izin verilmedi.

19. Ülkenin önde gelen müftülerinden biri verdiği fetvada iki gözün tahrik edici olduğunu öne sürerek tek gözünü açıkta bırakan özel peçeler giyilmesini istemişti.

Makyaj yapmamalarını da söylemiş.

20. Kadınlar üniversiteye gidebiliyor, ancak erkeklerden ayrı eğitim almaları şart. Eğitmen erkek ise dersi ancak video/audio sistemi aracılığıyla izleyebiliyorlar.

21. Boşanma ya da dul kalma durumunda, bir kadın erkek çocuğunun velayetini en fazla yedi yaşına kadar, kız çocuğunun velayetini de dokuz yaşına kadar elinde tutabiliyor.

Bu yaşlardan sonra çocuklarının velayetini ya babalarına ya da babalarının ailesine vermek zorunda. Ayrıca kadın boşandığı eşinden yalnızca üç ay için nafaka parası alabiliyor.

22. Kadınların yargıç olmasına izin yok. Yüksek devlet görevlerine de atanamıyorlar.

23. Suudi Arabistan'da bir kadın kocasına kahve yapmazsa bu boşanma nedenidir.

24. Kadınlar, kocalarının izni olmadan çocukları adına ayrı banka hesabı açamıyor.

Yanlarında kendilerine eşlik eden bir erkek yakınları olmadan bankaya girmeleri yasak. Bu yüzden, kadın müşterilerin işlemlerini yalnızca kadın görevlilerin yapabildiği kadınlara özel banka şubeleri açılıyor.

25. Kadınların çalışması yasak olmasa da, bir kadının işe girebilmesi için sağlanması gereken kurallar var: 1. Kadının yaşamak için paraya ihtiyacı olmalı.

2. İşyeri sadece kadınların görev yaptığı bir ortamda olmalı; kadınlarla erkeklerin teması olmamalı. 3. Çalışan kadın evdeki görevlerini ihmal etmemeli 4. İş, kadının yanında erkek bir akrabası olmadan seyahat etmesine neden olmamalı. 5. Kadının çalışması için kocasının onay vermesi gerekli.

26. Yargıtay Yüksek Mahkemesi, 19 yaşındaki bir kadını, 2006 yılında 7 adam tarafından saldırıya ve tecavüze uğradığında, bu kadını bir adamla birlikte olmak suçundan 200 kırbaç ceza vermiş ve ayrıca 6 ay hapse mahkum etmiştir.

27. Bir kadın doktorun erkek hastayı muayene etmesi yasak, erkek doktorun kadın hastaya müdahale etmesi hasta kadının yakınlarının tavrına bağlı.

Kalp krizi geçiren 24 yaşındaki genç bir kadın, erkek doktorların müdahalesine izin verilmeyince iki saat yardım bekledikten sonra hayatını kaybettiğini haberlerden duymuştuk.

Olaya tanıklık eden öğrenciler, yetkililerin kendilerine “Arkadaşınız örtülü değil ve kızların bulunduğu yere erkek görevli giremez” dediklerini söylemiş.

2002’de de Mekke’de bir kız öğrenci yurdunda çıkan yangında erkek itfaiyecilerin binaya girmesine izin verilmeyince 15 kız öğrenci yanarak can vermişti.

BONUS: Bir din adamı kadınların muz, havuç, kabak, salatalık gibi yiyeceklere dokunmasını ‘yasaklamıştı’. Şeyh, bunların erkek cinsel organına benzediğini ve cinsellik düşünmeye neden olabileceğini iddia etmişti.

Bu yasak Mısır da olsa da Suudi erkeklerin destekleyeceği kesin.

Cennet annelerin ayakları altında değil miydi Suudi erkekleri?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
canbaz67

#1 ben, annem ve teyzem umreye gittik, renk renk istedikleri gibi giyindiler, kabe ve çevresinde hergün polislerle ile muhattap olduk. hiç biride karışmadı. Cidde şehrinde ise bir çok başı açık kadın gördüm.

onur.kafkas.5

çoğu sağdan soldan toplanmış doğru olmayan bilgiler sanırım.Gidip gördüğünüzde çoğu maddenin yalan olduğunu anlayacaksınız. Otellerde, taksilerde, bankalarda, avm lerde çalışan onlarca kadın var.

ozgur-bey

Kendii kültürleri biz sanki çok süper durumdayız amk sizene ırkçı ibneler

sude-rumeysa-sahin

Eh... Böyle kültüre sıçıyım.

ozgur-bey

Saygı duy onlarda senin kültürüne sıçsın.

sude-rumeysa-sahin

Hiç de saygı duymam. Onlar önce kadınlarına saygılı olsunlar sonra ben onlara saygılı olayım. Bu arada nickinizi yanlış yazmışsınız... ''Arap sevici bey'' olacaktı.

ozgur-bey

Evet Arap kardeşlerimi seviyorum çünki tarihini İslamın dünyaya yayılması için çaba göstermiş ve başarılı olmuş ırkı kötülemen büyük ayıptır büyük utançtır. Ve en büyük utançta HZ. MUHAMMED (S.A.V)'in doğduğu topraklar doğduğu coğrafya ve ırkını kötülemen gerici demen çook daha utanç verici. Benim zoruma gidiyor.. Kendi inançları ona bakarsan hindular da ineği lan biz ineği yiyoruz onlar tapuyor ama ne diyebilirsin ki kendi kültürü inancı..

sude-rumeysa-sahin

djghfdsg daha inancı bile araştırmaya yeltenmemişsin. Bu arada müslümanım ama şunu demeden duramayacağım, müsluman ülkelerde hep kargaşa vardır bak istersen... Yanlış anlama müslümanım ama Araplar İslam'ı sadece kılıçtan geçerek anlattı.

ozgur-bey

Hayır Araplar 1. HZ. MUHAMMEDİN (S.A.V.) IRKI MÜSLÜMANIM DİYEN ARAPLARA ASLA LAF SÖYLEMEMELİ KÖTÜLEMEMELİ KUR'AN-I KERİM ARAPÇA DEĞİL Mİ ? ÜLKENDE VE MÜSLÜMAN ÜLKELER DE EZAN GÜN İÇİNDE 5 KERE OKUNMUYO MU ? EZAN ARAPÇA DEĞİL Mİ ? DÜNYADA İSLAMİYETİ İLK KABUL EDEN IRK ARAPLARDIR Kİ ZATEN O COĞRAFYADA YAYILDI SONRA KABUL EDEN IRK KÜRTLERDİR VE HEMEN SONRASINDA TÜRKLERDİR. ÖNCE ÖĞREN SONRA NE YAPARSAN YAP.

sude-rumeysa-sahin

He aynen aynen. Din kardeşi diye diye siksinler bizi demi? Araplar kadar pis bir ırk tanımadım ben. Ayrıca Türkler ve Kürtler kılıçtan geçirelerek müslüman oldu ilk önce öğren. Araplardan her zaman nefret edeceğim... Bu arada tarihi de öğren Araplar bize ne kadar ihanet etmiş bir bak.

ozgur-bey

Ona bakarsan kardeş kardeşe ihanet ediyo Araplar ne alaka ingilizler de etti amerikalılar da tüm avrupa da ? Hayır 2. Kürtler etti 3.Türkler onlar zorla etmedi etti de hata mı etti ?

baris-ozturk10

sude, cahil gerizekalı, s*ke s*ke saygı Duyacaksın. onlar Din ne emrediyorsa öyle yaşıyorlar. Sizde edep denen birşey olmadığı için anlamassın tabi. Ayrıca Araplara Kurban ol sen.

sude-rumeysa-sahin

Barış Araplar hep cahildir cahil kalacaktır :).

sude-rumeysa-sahin

Özgür herkes ihanet etti diye bu normal bir şey canım dimi

sude-rumeysa-sahin

Barış edepten yoksun olabilirim. Ancak, asla o pis araplar gibi cahil olamam.

fatih-gorer

ÇÜNKÜ İSLAMİYET BİR PİSLİKTİR...

eren_uzncm

zaten şuanda şeriatı islama göre uyguluyan yok herkez sünni mezhebine göre uyguluyor hadislerle ondan dolayı böyle umarım senin sonunda böyle olmaz pelin

enes-demirtas1

Ey muhammed! Getirdiğin dini öyle bozdular, öyle bir hale getirdiler ki; Artık görsen sen bile tanıyamazsın...

ali-simsek4

Allahın gönderdiği din desen daha doğru olur kardeşim yanlış anlama beni :)

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriCinsellikMısırPolisSinemaSuudi ArabistanTecavüzYargıtaykabakkadınlar
Görüş Bildir