Süresi İki Saniye Acısı Bir Ömür! Basit Bir Kağıt Kesiğinin Neden Bu Kadar Can Yaktığını Açıklıyoruz

17PAYLAŞIM

Aşk acısından daha beter olan kağıt kesiğinin bu kadar acıtmasının sebeplerini açıklıyoruz!

Kaynak: https://www.upworthy.com/a-doctor-finall...

Kağıt kesikleri genelde sinir uçlarında meydana gelir.

Kağıt kesikleri... Basit bir iş yaparken, hiç beklemediğimiz bir anda, tam da işi bitirmek üzereyken olurlar. Bu kesikler genelde günlük hayatta çok küçük işlerimiz için kullandığımız parmak uçlarında, dudak ve dilde meydana gelirler. Vücudumuzun en hassas noktaları olan bu bölgelerden sinir uçları geçer. Bu yüzden de orada gerçekleşen kesik saniyelik de olsa çok fazla hissediliyor.

Bu bölgelerimiz beynimizin gönderdiği sinyalleri daha yüksek alabiliyor.

Düşmanımızın bile başına gelmesin dediğimiz bu saniyelik acının çok acıtmasının başka bir nedeni ise kesiğin gerçekleştiği bu uzuvlarımızın beynimizin gönderdiği sinyalleri yüksek derecede alabilme özelliği var. Bu özelliğin günlük hayatımızı kolaylaştırmasının yanı sıra acıyı daha fazla hissetme gibi bir dezavantajı var.

O bölgedeki lifler kesikle beraber tamamen açık hale gelir.

Son olarak bu bölgelerde açılan yaralar sinir liflerini ortaya çıkaracak kadar derin olur. Hatta bir doktora göre aslında o kadar derin bir yara açar ki, o küçük bölgede cerrahi operasyon yapmak mümkün olur. Neyse ki kağıt kesiklerinin açabildiği yaralar küçük bir alanla sınırlı...

Peki bu dayanılmaz acı karşısında ne yapabiliriz?

Böyle bir kesik ile karşılaştığınızda ilk olarak yapmanız gereken bölgeyi güzelce yıkamak. Yaranızı suya tutarak hissettiğiniz o rahatsız edici sızıyı hafifletebilirsiniz. Sabunla yıkayarak da oluşabilecek enfeksiyon riskini ortadan kaldırırsınız.

Yarayı kapalı tutun.

Kazadan sonra yapmanız gereken en önemli şey ise yarayı temiz tutmak. Unutmayın ki kesik küçük de olsa yaranın tekrar açılma ve daha da kötüsü enfeksiyon kapma riski var. Bunu önlemek için için yarayı yara bandı gibi bir malzemeyle kapatabilirsiniz.

Son olarak sinirlenmemeye çalışın.

Bu olayı her yaşadığınızda muhtemelen bu son derece zararsız madde ile kendinizi nasıl yaralayabildiğinizi düşünüp daha da sinirleniyorsunuz. Yaranın da verdiği acıyla bunu düşünmeniz çok normal. Ancak canınızı hiç sıkmayın. Bu basit ve sinir bozucu kaza herkesin başına binlerce kez gelmiştir. Sakin kalın ve önerdiğimiz talimatları uygulayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
beetle-juice

Kedi g*tünü görmüş olayı :))

cerenyaman

ne demiş aleyna baba kağıt kesiğinden daha çok çok acıtır dsghfjkds

pepe-the-frog

Bunlar hep nosireseptör adı verilen reseptörlerden dolayı hacı... Ha ek bilgi; standart bir a4 kağıdı neredeyse jiletten daha incedir.

Görüş Bildir