Paralel Evrenlerin Dünyamızla Etkileşmekte Olduğunu İddia Eden Bu Teori Beyninizi Yakacak!

1.8bPAYLAŞIM

Paralel evrenler teorisi, yıllardır bilim dünyasını en çok meşgul eden konuların başında geliyor. Peki paralel evrenler gerçekten var olabilir mi, hatta dünyamız ile etkileşime giriyor olabilirler mi? Bu sorulara odaklanan bir araştırmadan bahsedeceğiz bugün sizlere.

Kaynak: http://journals.aps.org/prx/abstract/10....

Bilindiği üzere kuantum mekaniği, oldukça garip olan bir kavram.

Richard Feynman'ın da zamanında "Kimsenin kuantum mekaniğini anlayamadığından eminim." dediği bu ilginç kavram, bilim dünyasının da en çok kafa patlattığı meselelerden biri.

Kuantum teorisinin garip sonuçlarını açıklayabilmek için ortaya birçok iddia atıldı bugüne kadar.

Bu iddialardan biri de çoklu evren teorisi, yani paralel evrenler.

"Etkileşim halindeki evrenler" ise, aslında paralel evren teorisinin bir uzantısı olan, kuantum mekaniğinden yararlanarak paralel evrenlerin sadece var olmakla kalmadığını ve bizim dünyamızla da kuantum seviyesinde etkileşim halinde olduğunu iddia eden bir teori.

Teori, kuantum mekaniğini incelerken garip sonuçlarla karşılaşmamızın bu etkileşimlerden kaynaklandığını iddia ediyor.

Teori, uzantısı olduğu paralel evren teorisiyle doğal olarak bazı ortak noktalar taşıyor. Örneğin; zamandaki tüm alternatif kararların, seçimlerin ve olayların dallanıp budaklanarak farklı farklı sınırsız sayıda evreni oluşturduğunu iddia etmekte.

Aralarındaki farklardan biri de tam olarak bu noktada ortaya çıkıyor.

Nitekim paralel evren teorisi, diğer alternatif evrenlerin varlığını hiçbir zaman kanıtlayamayacağımızı iddia ederken; bu teoriye göre kanıtlamamız mümkün.

Paralel evren teorisinin diğer evrenleri kanıtlayamayacağımızı iddia etme nedeni, bu evrenler arasında hiçbir etkileşim olmadığını belirtiyor olması. "Etkileşim halindeki evrenler" teorisine göre ise tüm bu alternatif evrenler kuantum seviyesinde birbirleriyle bağlantılı durumda.

Kuantum mekaniğinde paralel evrenlerin yeri 1950'lerin ortasına dayanıyor.

"Etkileşim halindeki evrenler" teorisi ise henüz yeni. Bu teoriye göre, kuantum seviyesinde ne zaman bir ölçüm yapılsa, evrenimiz diğer evrenlerle kaçınılmaz bir etkileşim içerisine giriyor.

Bu etkileşim nedeniyle evrenler birbirleri üzerinde büyük değişimler yapamıyor; örneğin tarihin akışı geçmiş veya gelecek için değişmiyor. Sadece kuantum seviyesinde birtakım gariplikler görüyoruz.

Teori, diğer evrenlerdeki versiyonlarımızla bir gün etkileşime girip girmeyeceğimiz sorusunu cevapsız bırakıyor.

Nitekim bunlar, teorinin kapsamına girmiyor. Yine de, araştırma yapan ekipten olan, Avustralya'daki Griffith Üniversitesi'nde fizikçi Howard Wiseman'a göre diğer evrenlerdeki versiyonlarımızla etkileşime girmek artık bir bilim-kurgudan ibaret değil.

Bunun dışındaysa teorinin aslında 3 temel noktası var.

Evrenimiz, bilinmeyen sayıdaki evrenlerden sadece biri. Diğer evrenlerin bir kısmı bizimkiyle neredeyse aynı, bir kısmı ise bizimkinden tamamen farklı.

İkincisi, tüm bu evrenler eşit derecede gerçek. Hepsinin ayrı ayrı evrensel kuralları var ve zamanda aynı anda var oluyorlar.

Üçüncüsü de, tüm kuantum gariplikleri birbirine yakın olan, yani benzer evrenler arasında gerçekleşiyor.

Araştırmayı yürüten ekibe göre teorinin oldukça zarif bir yapısı var.

Ekip, eğer yalnızca tek bir evren varsa teorilerinin Newton mekaniğine dönüştüğünü, ancak sanıldığı üzere akıl almaz sayıda evren varsa kuantum mekaniğine dönüştüğünü belirtiyor. Anlayacağınız, basit ama etkileyici.

Özetle, kuantum teorisinin gariplikleri üzerindeki çalışmalarımız, gelmiş geçmiş en büyük keşfi yapmamızın önünü açabilir.

Bilimle kalın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
batuhan-tuncer

fringe izleyenler burada mı :D

hic-benci

21.yüzyıldayız,hala bilimsel içeriklere ayet paylaşan var..Atlayın minareye aşın evrenleri.

giskur11

Cennet cehennem dini klişe, paralel evrenler wow olabilir.

bigbro

mickey mouse un kıyafetinin askıları olmadığını sadece pantolondan ibaret olduğunu farkedince şok olmuştum. Nedense hep kırmızı askılı bir şort giydiği hatta askıyı şorta bağlayan düğmelerin de sarı olduğu kalmış aklımda.. Mandela effect işte...

sublibilal

Kuantum ayrı bir konu gerçi ama; günlük hayatımızda herhangi bir işimizi yaparken, belki de yüzlerce ihtimal arasından birisi gerçekleşiyor ve yapıyoruz. -En kuvvetli ihtimaller öncelikli olarak elbette.- Burada benim merak ettiğim; biz bir şeye karar verirken veya bir şey için karar alırken, iyi/kötü veya doğru/yanlış gibi net uçlarda adım atmıyoruz. Paralel evrende, iki karardan diğerinin seçilme durumunun garantisi ne olabilir ki? Ayrıca şunu unutmayalım ki; girdiğimiz bazı çıkmaz sokaklar, dahiyane kabul edilemez. Beyin de yakmaz... Sadece mantıkla çeliştiği için kilitlenir. Ancak Kuantum için temel mantık yürütmek, elbette dengesizlik olur.

Görüş Bildir