Şu Fani Dünyada 40 Dolara Ölüp Tekrar Dirilebileceğiniz Tek Yer: Tabii ki Çin

15PAYLAŞIM

Efsaneler ve dinler hep ölümden sonrasıyla ilgilenir. Bu nedenle öldükten sonra neler olabileceğine dair herkesin bir inanışı olmasına rağmen, kimse ölümün nasıl bir şey olduğunu bilmez. İşte bu oyunu tasarlarken Ding Rui'nin aklındaki düşünce de tam olarak buydu: Ölmek nasıl bir duygu? 

Ding Rui ve arkadaşları Shanghai'da açtıkları simülatör Samadhi 4D ile size, sadece 40$ karşılığında "ölmüş kadar olmayı" vadediyor. Hiç bir zarar görmeden, kendinizi fiziksel olarak ölü hissedeceksiniz. 

Simülatörde ölümden kurtulmak için epey bir çaba sarf etmeniz gerekiyor. Eğer önünüzdeki engelleri aşamazsanız da öldü kabul edilip krematoryuma gönderiliyorsunuz. Krematoryumdan çıktıktan sonra ise ana rahmine benzeyen bir yumuşak bir kapsülün içine yerleştiriliyorsunuz ve yeniden doğuyorsunuz! Peki ya oyunu kazananlara ne oluyor? "Onlar da ölüyor. Aynı gerçek hayatta da eninde sonunda herkesin öleceği gibi." diyor oyunun yaratıcılarından Ding Rui.

Bu deneyim için seçilen ölüm şekli yakılmak. Çünkü Çin'de ölen insanların yarısı öldükten sonra krematoryumda yakılmayı tercih ediyor.

Simülatörde de gerçekçi bir krematoryum deneyimi yaşamanız için özel bir sıcak hava, ışık ve ses sistemi kurulu.

Ölüm deneyiminin gerçekçi olmasını isteyen Ding Rui'nin kendisi canlı canlı krematoryuma girdi.

Gerçek bir ölüm korkusu yaşayan Rui'ye ne hissettiği sorulunca "Aşırı sıcaktı, neredeyse hiç nefes alamadım ve buraya kadarmış dedim" şeklinde yanıt verdi.

İki saat süren bu deneyimi yaşayan birçok kişi, simülatörden çıktıktan sonra hayatını bir kez daha gözden geçiriyor.

Şimdiye kadar yaptıkları veya yapamadıkları şeyleri, pişmanlıkları veya özlemlerini düşünmelerine neden olan bu deneyim sonrasında hayata karşı daha farklı bir bakış açısına sahip oluyorlar.

Umarız benzerini Türkiye'de denemeye kalkmazlar...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
faruk-yavuz

kalp krizi ihtimali var

tavuk-suyuna-corba

Türkiye'de olsa girenleri simülatörde unutup sahiden öldürürler. Aman diyim kalkışmayın böyle işlere.

Gizli Kullanıcı

Bu bir oyun degil aslin da... ve yeni birsey de degil. Binlerce yildir bircok din de ve ogreti de olagelen birsey. Islam, Hiristiyan, Ezoterizm, Samanizm, Budizm, Hinduizm, Dudizm vs. hemen her ogretide farkli isimlerde de olsa bu bir yeniden dogus, kendin ile bulusma ve kendini tanima, arinma, ulasmak, soruyu yada cevabi bulmak, korkular ile yuzlesmek, affetmek, yola ulasmak, usta ile bulusmak gibi bircok ruhsal terbiye ve ogretilere kapi acma yoludur. Dogru kullanilmadiginda delirmek gibi riskleri de oldugu kesindir.

cgds.ogn

ölüm gelip beni bulana kadar benim için ölüm yok, ölüm gelip beni bulduğunda zaten ben burada olmayacağım...

karekafa

nerede olacağını söyleme madem kimseye. noluuur nolmaz.

cgds.ogn

bak bu iyiydi, sabah sabah kahkaha attım :D

Görüş Bildir