Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Steve Jobs'dan Bir Çalışanına Dürüstlük ve Başarı Üzerine Önemli Bir Hayat Dersi

Sanat-

İnovasyon delisi, çağımızın dahisi müteveffa Steve Jobs'dan bir başka hikmet incisiyle bugün karşınızdayız.

Günlerden bir gün Steve Jobs, o dönem Apple'da yazılımcı olarak çalışan Guy Kawasaki'nin odasına dalar.

Yanında bir adam vardır. Kawasaki bu adamı tanımaz. Steve doğrudan lafa girer: "Knoware denen şirket hakkında ne düşünüyorsun?"

Kawasaki biraz duraksadıktan sonra sakince cevaplar: "Vasat, sıkıcı ve basit. Apple'ın kafa yorması gereken türden bir şirket değil."

Bunun üzerine Steve, yanındaki adamı göstererek şöyle der: "Archie McGill ile tanışmanı istiyorum. Kendisi Knoware'in CEO'su olur."

😱

Aynen böyle. Kawasaki o an içinden "Ulan Steve, yine yaptın yapacağını" demiştir muhtemelen. Ama o bunu önemli bir ders olarak görür ve sonradan şöyle yorumlar: "Steve'in IQ testinden geçmiştim"

"Eğer o dandik Knoware ile ilgili güzel şeyler söyleseydim Steve konuya tamamen yabancı olduğumu düşünecek ve muhtemelen bana kapıyı gösterecekti."

Steve Jobs için çalışmak ne kolay, ne de hoştu. Her zaman mükemmeli arıyor ve zirvede olmanızı talep ediyordu. Aksi takdirde kapı önüne koyulurduruz. Dünyadaki hiçbir iş pozisyonunu onunla kazandığım tecrübelere değişmem.

Bu deneyim bana ne olursa olsun gerçeği söylemem ve sonuçları hakkında daha az endişelenmem gerektiğine dair üç önemli ders vermişti.

#1 Gerçeği söylemek karakterinizin ve aklınızın verdiği bir sınavdır. Gerçeği söylemek için güce ve onu kavrayabilmek için dirayete ihtiyacınız vardır.

#2 İnsanlar gerçeğe açtır. Sırf pozitif ve destekleyici olabilmek için iyi olmayan bir şeye iyi demenizin kimseye bir faydası olmaz.

#3 Tek bir gerçek vardır. Eğer dürüst olursanız tutarlı olmak da kolaydır. Eğer dürüst değilseniz, söylediklerinizi iyi takip etmeniz gerekir.

İşte bu kadar!

Bugünü de Steve Jobs'ın hikmetiyle kapatmış olduk. Teşekkürler Guy Kawasaki, teşekkürler Steve Jobs!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

bizde doğru diyeni dokuz köyden kovuyorlar

koala-neco

sen kaçıncıdan kovuldun ?

corpse-bride

sınırları zorladım :)

koala-neco

yaw skerim stiv jobsu kapitalizmin yarattığı "aza tamah edin, basit yaşayın biz sizin yerinize zevkle yeriz" projesinin ürünü bu herif başka bi bok değil, bana basit yaşa diyor 150 liraya kablo satıyor pezevenk ! basit bir kablo amına koyum içinde altın mı var sanki ? ben apple kullanıcısı kadar salak bir kitle görmedim

patrick

daha ilk satışlarında ortağını kazıklayan adam dürüstlüğü

umutcan-kale

Tam aksine ortağı onu kazıklamaya çalışmış olmasın :) geçmişini bir daha oku...

patrick

feyk

aynen bende bunu yazacaktim. steve jobsun is disiplini, mukemmelliyetciligi ovguyu hak etse de, insan olarak cok duzgun biri oldugunu dusunmuyorum.

patrick

kesinlikle çevremde olmasını isteyeceğim birisi değil jobs

Görüş Bildir