Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Stephen Hawking: 'İnsan Irkı Dünya Üzerinde Yaşamaya Devam Ederse 1000 Yıl Bile Ömrü Yok'

 > -

Çağımızın en değerli profesörlerinden Stephen Hawking geçtiğimiz pazartesi 'Oxford Union Society' için insanoğlunun kökenleri ve geleceği hakkında bir konuşma yaptı. Hawking gezegenimizin geleceğinin parlak olmadığını ve yaşayacak yeni bir gezegen bulamazsa insanoğlunun sonunun yakın olduğunu belirtti...

Independent'ta yer alan habere göre Profesör Stephen Hawking yaşayacak yeni bir gezegen bulunmazsa insanoğlunun Dünya'da 1000 yıldan az ömrünün kaldığını vurguladı.

74 yaşındaki fizikçi ve kozmolog, son 50 yılda evren hakkında depolanan yeni bilgilerden yola çıkarak 2016'yı; yaşamak ve kuramsal fizik araştırmaları yapmak için parlak bir yıl olarak nitelendirdi.

"Evren hakkındaki algımız son 50 yılda neredeyse tamamen değişti ve ben buna az bile olsa katkıda bulunduysam ne mutlu bana."

"Yalnızca doğanın temel parçacıklarından biri olan biz insanların, bizi ve evreni kontrol eden kanunları çözmeye bu kadar yaklaşması adeta bir zafer."

Devam eden bu tutkulu araştırmaların evrenin kafamızdaki resmini netleştireceğini vurguladı.

"'Cosmos' gibi süper bilgisayarların yardımıyla milyonlarca galaksinin yerini belirleyebileceğiz ve evrendeki yerimizi daha iyi anlayacağız."

"Belki bir gün yer çekimi dalgalarını kullanıp Big Bang'in kalbine bile bakabileceğiz."

"İnsanlığın geleceği için uzaya gitmeye devam etmeliyiz. Ancak narin gezegenimizden kaçmazsak 1000 yıl daha yaşayabileceğimizi sanmıyorum."

Profesörün geçtiğimiz aylarda insanlık hakkındaki öngörüleri pek iç açıcı değil.

Ocak ayında, bilim ve teknolojideki gelişmelerin yeni problemler yaratabileceği konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca Mars'ta kendi kendini devam ettirebilen insan kolonileri bir 100 yıl daha oluşturulamayacak. Bu da demek oluyor ki o zamana kadar insan ırkı çok dikkatli olmak zorunda.

Prof. Hawking, Brexit'e zemin hazırlayan zenginlik karşıtı tutumları eleştirdiği makalesinde son derece kutuplaşmış olan Britanya'ya da bir öneride bulundu.

"Bu vahim zamanda tıpkı çocuklar gibi biz de paylaşmayı öğrenmek zorunda kalacağız."

Bu sert uyarıdan sonra, öğrencileri evrenin henüz çözülmemiş gizemlerini keşfetmeye teşvik ederek konuşmasını daha çarpıcı bir mesajla bitirdi.

"Ayaklarınıza bakmak yerine yukarı yıldızlara bakın. Gördüklerinize anlam vermeye çalışın, evrenin var oluşunun sebebini merak edin. Meraklı olun. Hayat ne kadar zor görünse de her zaman başarılı olacağınız bir konu vardır. Önemli olan pes etmemeniz."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Yakında üç vakte kadar kısmetin de açılıyor desin tam olsun. Bu açıklamaları neye göre kime göre yapıyor Allah aşkına.

kaptan-amerikanin-kalkani

Neye göre, kime göre derken? Araştırmalar çalışmalar kitaplar... Adam fizikçi fizikçi olmasa bile gidişat onu gösteriyor tabi ne olacağını bilemeyiz ama "tahmin"

Gizli Kullanıcı

neden burç yorumu yapan astrolog gibi konuşuyorsun fizikçisin sen :(

uniq

ya amca altına s.çsan temizlicek halin yok hala neyin peşindesin tesisat çalışmıyo ya ille evreni yok edecek p.z.venk :D

kaptan-amerikanin-kalkani

O adamın kitaplarından zekasından çalışmalarından haberin yok belli

lieebtman

Sn. Stephen Hawking yeni gezegen bulmaya gerek yok beyinleri cüzdanı için çalışan yada beyni olmayıp cüzdanında para olmayanları öldürmeye çalışanları bu dünyadan at gücün yetiyosa zaten o süre en az 4 katına çıkar. yani boşuna o güzel beynini yorma kardeşim otur çayını demle . kahveni kaynat verandanda sallanan sandalyende otur doğayı seyret . hadi canım kardeşim kendine iyi bak :)

Gizli Kullanıcı

En başta kendisi yaşamaya devam ederse hiç gebermiyecek gibi yaşıyor amk. (Böyle dedimya bu adam 2 ay içinde ölür amk, ben de dediğime pişman olurum- olurum mu?)

Görüş Bildir