Stephen Hawking'in İnsanüstü Canlıların Yükselişine Dair Korkutucu Teorisi Gerçek mi Oluyor?

-

Vizyoner fizikçi Stephen Hawking, ölmeden önce insanüstü varlıkların yükselişini öngördü. Bu zamana kadar bu tür öngörüleri ile hep dikkat çekmiş olan profesör Hawking'in bu konu hakkındaki kehanetini The Sun'dan sizler için derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/tech/7490713/st...

Ünlü profesör, genetik mühendisliğinin medeniyetin geri kalanını yok edebilecek seviyede yeni bir elit insan türünü yaratmasının muhtemel olduğunu ileri sürdü.

Geçtiğimiz Mart ayında 76 yaşında hayata veda eden Hawking, yayımlanacak bir kitaba dahil edilmesi için “The Big Questions” ismiyle bir koleksiyon hazırlamıştı.

''Brief Answers to the Big Questions'' başlıklı yazısında, çocukların DNA'larını düzenleyerek gelişmiş hafıza, hastalık direnci ve zeka ile birlikte daha uzun ömürlü olma özelliklerine sahip insanüstü canlıların oluşturulabileceğini söyledi.

''Bu yüzyılda insanların zeka ve içgüdülerini nasıl geliştireceklerini keşfedeceklerinden eminim. Yasalar muhtemelen genetik mühendisliğine karşı gelecektir. Ancak bazı insanlar hafıza, daha uzun yaşama, hastalığa karşı daha dirençli olma gibi özelliklere sahip olmak isteyeceklerdir.''

Bununla birlikte Kaliforniya'da bulunan ve Nobel ödülü kazananlar da dahil olmak üzere sadece elit sperm barındıran sperm bankası, talep eksikliği nedeniyle kapatıldı.

The Sunday Times'ın raporlarına göre diğer bilim insanları, Hawking'in tahminlerini dünyayı yıkımdan kurtaracak en büyük umut olarak nitelendirdi.

University College London profesörü Chris Rapley: ''İnsanlar muhtemelen kritik bir ana ulaştılar. Artık gezegeni yalnızca bölgesel olarak değil, küresel olarak da etkilemeye başladık. Bütün belirtiler beynimizin sınırlarının bu zorlu mücadeleyle başa çıkamayacak düzeyde olduğunu gösteriyor. Temelde, gelecek oldukça kasvetli görünüyor." şeklinde açıklamalarda bulundu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feyk

medeniyet kuruldugundan beri insanlar arasinda sinif ayrimlari, gelir adaletsizligi her daim varolmus bir hadise ama ne olursa olsun ust siniftakide alt sinifdakide hep ayni insandi, zeki yetenekli ve birazda sansli insanlar icin siniflar arasi gecis her zaman mumkundu. yada bir devrimle, ic savasla guc tamamen el degistirebiliyordu. simdiki durumun farki zengin sinifin kendini insan olmanin otesine tasiyabilcek olmasi. zengin satin alacagi upgradelerle daha zeki daha ustun daha guclu hale gelecek. daha zeki ve ustun oldugu icin dahada zenginlesecek daha yuksek upgradeler alabilecek. bu dongu zaman icinde alt ve ust sinifi tamamen farkli insan irklari haline getirecek. hatta fark yeterince buyudugunde iki farkli insan turu bile yaratabilir. bunlarin sonucunda alt sinifdaki ne yaparsa yapsin zekasi yetenekleri aradaki farki kapatmaya asla yetmiyecek, siniflar arasi gecis mumkun olmayacak, kisi dogdugunda neyse kaderi o olacak. yapay zekadan sonra insan gelecegi icin en buyuk tehdit budur.

alpin-cayiri

Kesinlikle kaosu beraberinde getirecektir.

cagriz

- bu tür konulara fazla detaylı değiniyor. O kadarı korkutucu olmadığını belirtiyorlar.

aysn_aysn

"ada" diye bir film var.Filmde buna benzer bir konu işleniyor.Olmayacak şey değil.

tolciya

DNA değişimi ve uzun ömür yerine psikolojik problemler ve hastalıklar getirir, iyi ve kötü dengesi yine varlığını sürdürür sadece önem sırasını değiştirir. Hastalık ve sağlıkta aynı şekilde, üstün bir ırk ortaya çıkarsa onlarda ruhsal sorunlu olur ve Dünyayı yok ederler

pembe_pati

Şuanda zaten Dna dizilimini değiştirebiliyorlar. Hatta bir embriyonun kalp hastalığını çıkarıp sağlıklı Dna dizilimi koymuşlardı. Yani bi insanı mükemmel yapacak kadar tamamıyla değiştirebilirler ve olaylar bunun etik olup olmadığını tartışmaya kaldı sadece..

ozgur-gunerhan

coçuk bezi bile dünya üzerinde 500 yıl sonra kayboluyorsa ve bunu insan yapıyorsa . bir önce uzun yaşamın sıırını çözmeliler. HAYAT GÜZEL 'dir

Görüş Bildir