Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Stephen Hawking'in de Dile Getirdiği Ürkütücü İddia: Yakın Zamanda Dünya'ya Asteroid Çarpacak!

1.7bPAYLAŞIM

Son zamanlarda gezegenimizi en çok tehdit eden olası yok oluş senaryolarından birisi de, Dünya’ya asteroid çarpması iddiaları.

Bakmayın iddia dediğime, çünkü yakın geçmişte bu çarpışmayla alakalı ciddi ihtimaller belirmiş ve kıl payı da olsa bu tehlikeleri atlatmıştık.

Günümüzden tam 66 milyon yıl önce Dünyamıza bir değil iki asteroid birden çarpmıştı bildiğimiz gibi.

Bu çarpışma ise o dönemlerde Dünya’nın tek ve koşulsuz hakimi olan dinozorların soyunu kurutmuş ve yer yüzünden silinmelerine sebep olmuştu.

“Tamam da arkadaşım, bu çarpışmanın üzerinden geçmiş 66 milyon yıl. Nasıl bir zaman aralığından bahsediyoruz farkında mısın?” diyebilirsiniz.

Evet, elbette farkındayım. Eğer ki 66 milyon yıl çok fazla geldiyse, buyrun 110 yıl önceye gidelim.

30 Haziran 1908 günü Dünya, tarihinin en büyük patlamalarından birine şahit oldu.

Kitaplara Tunguska Olayı olarak geçen patlamanın, Hiroşima'ya gerçekleştirilen atom bombası saldırısından bin kat daha güçlü olduğu düşünülüyor.

İlk incelemeler, olayın gerçekleşmesinden 19 yıl sonra, Rus mineralog Leonid Kulik tarafından gerçekleştirildi.

Kulik'in kanaati, gezegenimize büyük bir meteorun ya da asteroidin çarptığı yönündeydi.

Sonradan yapılan incelemelere göre 15 megatonluk dinamit patlamasına eşdeğer olan bu patlama, 80 milyon kadar ağacın yok olmasına ve 3000 kilometrekarelik alanın hasar görmesine sebep oldu.

Patlamanın yarattığı sarsıntı aynı zamanda Avrupa'da bulunan pek çok rasathane tarafından kaydedildi.

Tunguska Olayı’nın tüm gizemleri halen çözülememişken, Dünya olarak yeni bir asteroid çarpması ihtimali ile karşı karşıyayız.

Ve bu iddia ilk olarak ünlü fizikçi Stephen Hawking tarafından geçtiğimiz günlerde dile getirildi.

Norveç'te katıldığı bir konferansta konuşan Stephen Hawking, Dünya’dan bir an önce ayrılmamız gerektiğini belirterek söze başladı.

İklim değişikliğinin gelecekte en büyük düşmanlarımızdan birisi olacağını söyleyen Hawking, ikinci en önemli tehdidin ise asteroid çarpması olabileceğini söyledi.

Uzayda başı boş bir şekilde dolaşan asteroidlerin, gün gelip rotalarından saparak Dünyamıza çarpması oldukça yüksek bir ihtimal.

Evet, tıpkı 66 milyon yıl önceki veya 110 yıl önceki olaylarda olduğu gibi.

Konuyla alakalı en son ve belki de en ‘ürkütücü’ açıklama ise Queen Üniversitesinde görevli Prof. Alan Fitzsimmons’dan geldi.

Aynı zamanda QUB Astrofizik Araştırma Merkezi’nde astronom olarak görev yapan uzman fizikçiye göre, Dünya’ya yakın bir gelecekte asteroidin çarpması neredeyse kesin gibi bir şey.

Fitzsimmons’a göre bu çarpışma, Tunguska Olayı’ndan bile daha büyük sonuçlar doğuracak.

Bir şehre nükleer bomba atılmış kadar ölümcül sonuçlar doğurabilecek bu çarpışmanın tam olarak ne zaman gerçekleşeceği şu an bilinmiyor olsa da, bu ihtimalin varlığı bile bizleri ürkütmeye yetiyor açıkçası…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
erhan-kenar

Adam herşeyi biliyor, adam herşeye hakim, adamın beyni harika çalışıyor, dünyaya çarpacak göktaşlarını bile biliyor ama ALS ile hareket yeteneklerini sağlayan nöronları tedavi edemiyor. Bu da ayrı bir fiyasko amk. neyse size bir sır vereyim: Dünyanın etrafı bir kubbe ile kaplıdır. Buradan ne çıkış ne de buraya giriş mümkündür. Bu gereksiz laflarla kafanızı yormayın.

kalbi-kirik-hayalperest

Buda ne boş bir adam yahu, her hafta bir şey söylüyor gündem için.

umit-balcin

Ah be Hawkingcim gidelim gitmesine de gideceğimiz yere de düşmemesinin garantisi mi var.. Adı üstünde başı boş "Asteroid".

umit-beynel

Ulan bende astroidin dünyaya çarpma tarihi verilecek sanıp istifa mektubumu yazmıştım ki...

trane1

Ateş,su,hava ve tahtam var. Bir de hatun bulduk mu ? korkmaya gerek yok

Görüş Bildir