Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Stanford Hapishane Deneyine Katılsan Ne Kadar Zalimleşirdin?

-
Abone ol

Stanford Üniversitesi'nde psikoloji profesörü olan Philip Zimbardo liderliğindeki bir grup araştırmacı 1971 yılında bir deney yaptılar. Amaçları  mahkum veya gardiyan olmanın psikolojik etkileriyle ilgili bir incelemeydi. Ancak bu deney kısa sürede çığrından çıktı ve son derece tehlikeli bir hal aldı. Öngörülen süreden daha erken bitirilmek zorunda kalan bu deney, denekler için de oldukça büyük psikolojik zararlara sebep oldu. Elde edilen sonuçlar ise korkutucuydu. Peki siz bu deneye gardiyan olarak katılmış olsaydınız ne kadar zalimleşirdiniz acaba? Merak edenler için testimiz hemen aşağıda?

Deney ile ilgili daha detaylı bilgiye ise şuradan ulaşabilirsiniz.

1. Hazırsan başlıyoruz! "Güç" ile ilgili söylenmiş bu sözlerden hangisi sence daha doğru?

En güçIü insanIar geneIIikIe yaInızdır.
Güç yıkıIır; mutIak güç, mutIaka yıkıIır.
Sınırsız güç, kafasız bir insanı feIâkete sürükIer.
Bir insanın özünü anIamak ister misiniz? O haIde eIine geniş kudret verin.
ÇoğunIuk kuvveti, kuvvetIerin en hoyratıdır.
GüçIü kişi, inandığı yoIda etrafa rağmen yürüyebiIendir.

2. Peki yarın bir anda yaşadığın ülkenin başına geçsen ilk iş olarak bunlardan hangisini değiştirmekle işe başlarsın?

3. Burayı iyi oku ve düşün! "Bin kere mazlum olsan da bir kere zalim olma" sözüne katılıyor musun?

4. Biraz hafızanı zorla. Çocukken hiç bir hayvana eziyet ettin mi?

5. Kelimenin devamını getirir misin lütfen. Disiplin bir...?

İhtiyaçtır...
Gerekliliktir...
Saçmalıktır...
Zaman zaman lazımdır...
Mecburiyettir...
Baskı mekanizmasıdır...

6. İş yerinde, okulda ya da başka bir yerde, üstün olan biri tarafından bir emir verildiğinde onu uygulamadan önce...?

7. "İtaat etmek" kavramına bu objelerden hangisi daha uygun sence?

8. Sağlık ile ilgili deneylerde hayvanların kullanılması konusundaki fikrin nedir?

9. Son olarak bize "hapsolmak" için zihninde canlanan en uygun karşılığı işaretleyebilir misin?

Hiç zalimleşmezdin!

Tebrikler! Hem de defalarca tebrikler... Sen bu deneye katılsan hiç zalimleşmezdin ve belki de tarihe geçerdin. Neredeyse herkesin sadist eğilimler gösterdiği ve ipin ucunu tamamen kaçırdığı bir ortamda kendine hakim olmayı başaran ve vicdanının sesini dinleyen yegane insan olarak kalabilmek büyük bir başarı olurdu. Sende başka bir canlıya zarar verecek potansiyel hiç ama hiç yok. Sen Stanford Hapishane Deneyi'ne katılsan alnının akıyla çıkardın!

Pek zalimleşmezdin!

Hiç zalimleşmezdin denemez ama diğerleri ile kıyaslandığında senin durumun devede kulak kalırdı herhalde. Sen sadist eğilimler gösterecek biri değilsin ama bazı durumlarda nadiren şiddet gösterebilirsin. Deneye katılanlara bakılırsa sen ortalamanın çok altında olurdun. Zalimce davranmak senin bir canlıya yapabileceğin bir şey değil ama bir deney ortamında iyi bir şekilde manipüle edildiğinde küçük istisnalar da olabilir gibi görünüyor. Yine de oldukça güzel bir sonuç bu!

Üzgünüz, bir miktar zalimleşirdin!

Maalesef sende az da olsa zalimleşme potansiyeli var. Böyle bir deney ortamında oranın en zalimlerinden olmazdın muhtemelen ama yine de şiddet göstermekten de geri durmazdın. Senin otorite kavramı ile olan ilişkin buna asıl sebep olan şey. Eline gücü geçirdiğinde içinde bazı başka duygular uyanma ihtimali var. Böyle bir durumda kendinin bile tanıyamayacağı farklı bir sen ortaya çıkabilir. Sen bu deneye katılsan sonradan pişman olacağın bazı şeyler yapabilirdin!

Maalesef oldukça zalimleşirdin!

Senin için çok üzgünüz ama sen bu deneye katılsan, aynı zamanında orada bulunmuş olan denekler gibi son derece zalim bir insana dönüşebilirdin. Senin eline çok fazla güç vermemek lazım. İçinden bir canavar çıkmaya hazır bekliyor ama sen onu dizginliyorsun. Maalesef eline sınırsız ve sorgulanmaz bir güç geçen pek çok kişinin vardığı nokta bu. Sen bu deneyin bir an önce sonlandırılmasına sebep olan o insanlar gibi sonradan pişman olacağın bazı şeyler yapmaya meyillisin!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mert-ertan

eğer biri bana haksızlık yaparsa kendimi öldürtene kadar saldırırdım sanırım yeterince cani oldum

ayka-liyeva

hiç zalimleşmedin

sciencesoldier

az miktarda mı zalimleşirdim şaka mı yapıyon sen. bende o potansiyel yok ya hep ya hiç derim ben. kısacası bilim yüzünden hayvanların kesilmesine karşı olsam da yapıcam bunu. evet caniyim.

bilgesu-arslan

Hiç zalimleşmezmişim sanki normalmişim gibi sajnfdkj

bilincbilince

Sen bu deneye katılsan sonradan pişman olacağın bazı şeyler yapabilirdin! niye pişman olayım ki deney bu deniyorum işte :)

Görüş Bildir