Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sri Lanka'da Yas ve OHAL: Saldırıyı IŞİD Üstlendi

 > 
482PAYLAŞIM

Sri Lanka'da, Paskalya günü kilise ve otelleri hedef alan saldırılarda can kaybı 359'a yükseldi. En az 40 şüpheli gözaltında. Ülkede yas ilan edildi ve OHAL yürürlüğe girdi.

Reuters haber ajansı saldırıları IŞİD'in üstlendiğini duyurdu.

IŞİD, Amaq ajansı yoluyla üstlendiği saldırılara bir kanıt sunmadı.

Sri Lanka Savunma Bakanı Ruwan Wijewardene Meclis'te yaptığı açıklamalarda "Yürütülen soruşturma sonucu elde edilen ilk bulgular, saldırıyı Ulusal Tevhid Cemaati tarafından gerçekleştirildiğini ve Yeni Zelanda'daki cami saldırılarına bir misilleme olduğunu gösteriyor" demişti.

Yaşamını yitirenlerin çoğunun cenaze törenleri bugün yapılıyor.

Reuters

Sri Lanka'da gerçekleştirilen terör saldırılarında can kaybı 359'a yükseldi. 500'e yakın kişinin de yaralandığı saldırılar sonrası ülke alarm durumunda.

Bugün saldırılarda yaşamını yitirenlerin anısına bayraklar da yarıya indirildi ve yerel saatle 08:30'da 3 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

UNICEF, Sri Lanka'da Paskalya gününde yaşanan terör saldırılarında ölenler arasında 45 çocuğun bulunduğunu ve onlarca çocuğun da yaralandığını duyurdu.

AP

Interpol Sri Lanka makamlarının talebi üzerine terör saldırılarının soruşturulmasına bir ekiple katkıda bulunacağını açıkladı.

Ülkede ilan edilen OHAL bugün yürürlüğe girdi.

Ülkede ilan edilen OHAL de bugün yürürlüğe girdi. OHAL kapsamında polise ve orduya ülkede yeni saldırıların önlenmesi için özel yetkiler verildi. 

Sri Lanka'da OHAL süresince zanlılar mahkeme kararı olmadan tutuklanabilecek.

Ülkede bu yetkiler en son iç savaş döneminde kullanılmıştı.

BBC Türkçe, Euronews

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir