Görüş Bildir
Haberler
Spor Yasası Değişti: Sahaya ve Soyunma Odalarına Girenlere Hapis Cezası Getirildi

Spor Yasası Değişti: Sahaya ve Soyunma Odalarına Girenlere Hapis Cezası Getirildi

Yeni sezonda müsabaka alanına, soyunma odalarına, odaların koridorlarına, sporcu çıkış tünellerine yetkisiz olarak girenlere, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'da değişiklik yapılarak hapis cezası getirildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

4 Temmuz'da Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edilen ve 12 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 7182 sayılı Kanunla, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'da değişiklik yapıldı.

"Spor alanı"nın kapsamı genişletildi

"Spor alanı"nın kapsamı genişletildi

Yapılan bu yasal düzenlemeyle spor alanı kavramının kapsamı genişletilerek müsabaka öncesi, esnası ve sonrasında taraftarların sürekli ve geçici olarak gruplar halinde toplandıkları yerleri, müsabakaların yapılacağı yerlere gidiş geliş güzergahlarını, taraftarların toplu olarak seyahat ettikleri araçların, takımların kamp yaptığı yerlerin spor alanı kavramına dahil edilmesi sağlandı.

Yeni bir kavram olarak getirilen 'özel seyir alanları' ile açık alanlarda taraftar gruplarının müsabakaları dev ekranlardan izledikleri yerler tanımlandı. Her türlü yazılı, görsel, işitsel veya elektronik kitle iletişim araçlarıyla işlenen tehdit veya hakaret içerikli suçlar şikayet şartı aranmaksızın kanun kapsamına alınarak, özellikle şiddet olaylarına teşvik edici paylaşım yapan sosyal medya kullanıcıları hakkında adli işlem yapılmasına imkan tanındı.

Bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası

Bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası
İçeriğin Devamı Aşağıda

Suçu meslek edinen kişiler ve holiganizmle daha etkili mücadele, cezaların daha caydırıcı olması amacıyla mevcut hapis ve para cezalarının artırılması sağlandı.

Bu kapsamda, müsabaka alanına, soyunma odalarına, odaların koridorlarına, sporcu çıkış tünellerine yetkisiz olarak giren kişilere sadece adli para cezası uygulanmaktayken yeni düzenlemeyle bu suçlara üç aydan bir yıla kadar da hapis cezasıyla cezalandırma hükmü eklendi. Bu şahısların müsabakanın seyrini veya güvenliğini bozması halinde ise üç aydan bir yıla kadar verilen hapis cezası bir yıldan üç yıla kadar olarak değiştirildi.

Seyirden men cezası kademeli olarak artırıldı

Seyirden men cezası kademeli olarak artırıldı

Bu kişilere uygulanan seyirden men cezasıyla ilgili verilen bir yıllık süre, ikinci seferde 3 yıl, üçüncü seferde ise 5 yıl olarak kademeli bir şekilde artırıldı. 

Kimliğini gizlemek amacıyla yüzlerini kısmen veya tamamen kapatarak suç işleyenlere verilen cezalar yarı oranında artırıldı, karaborsa bilet satışıyla ilgili de cezai yaptırımlar getirildi.

Spor müsabakalarında görev alan kolluk personeliyle ilgili yapılan düzenlemeyle de bu alanda daha çok polisin görev almasını sağlayacak düzenleme yapıldı.

YouTuber Ali Abdülselam Yılmaz, Liverpool ile Chelsea arasında oynanan UEFA Süper Kupa final maçında sahaya atlamış ve büyük tepki almıştı. Yılmaz ve 4 arkadaşı gözaltına alınmış ve adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
102
11
7
6
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Lestat

Bu ibişle siftah yapabilirler. Gerçi bu kafa hapse girse 'Evvvet arkadaşlar. Sonunda hapse girdim! Vidyoyu beğenmeyi ve abone olmayı unutmayın' içerikli vide... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Sonra bize niye 2024 ü vermediler demeyin güvenlik zafiyeti var diyoruz bu adam elinde bıçakla girmiş olsa ne olacaktı yada herhangi bi propaganda yapsaydı n... Devamını Gör

Sons of Anarchy

Ya bi de Alisson sakat diye Adrian oynadı, maçtan sonra onu da sakatlamışlar. B takım kalecisi forma giyecek şimdi Liverpool'da.

Gülgün Akgöz

şu amınakoduğumun hapisini bir boklarını kadın katillerine, çocuk tecavüzcülerine haksızlığa uğramışların vicdanı uğruna, siki dışarda rahat rahat dolaşanlar... Devamını Gör