Sovyet Rusya'nın ''Başıboş'' Adamı Maksim Gorki'den 17 Söz

 > 

1. Yalan olduğunu bilsen dahi, inanacaksın insanoğluna.Yani dinleyeceksin onu, ne için yalan söylediğini anlamaya çalışacaksın. Bazen yalan insanın özünü gerçeklerden daha fazla açığa vurur.

2. Her şeylerini söylemiş, konuşacak hiç birşeyi kalmamış olanların suskunluğu ne kadar acı ve korkunçtur. Sözlerine henüz başlamamış olanlarsa, kolayca rahatça susabilirler.

3. YoruIdum; ayağımın değiI, yüreğimin götürdüğü yerIere gitmekten. Sustum; diIimdekiIeri değiI, yüreğimdekiIeri söyIeyememekten.

upload.wikimedia.org

4. Uzayıp giden hayat yolunda, yolumuzun kesiştiği insanlar bizim için önemlidir. Yıllar sonra kimisi tebessümle hatırlanır, kimisi de acı bir yüz ifadesi ile.

5. Huzur deniIen o şeyin her santimine ihtiyacım var bu araIar. Bana biraz bahar gerekiyor. Çok üşüdüm.

6. Kötülük her yerdeydi ve kimse nedenini bilmiyordu! Bilinmeyen bir yerde, bir örümcek gibi oturuyor; ördüğü görünmez ağlar yaşamı sımsıkı sarıyor ve bu ağın güçlü düğümleri her yerde hissediliyordu.

7. İnsanların ruhunu öldürüyorlar anne. İşte asıl cinayet bu. Utanılacak bir cinayet bir takım silahlar çıkartıyorlar, insanları öldürüyorlar ve bunu yapanlara devlet diyorlar.

8. Yaşlılık durmadan arkamızdan çekiştiren ve bizi sevmeyen birini andırır...

9. Çok düşündüm... Bu sözlerim 40 yıllık bir düşünmenin ürünüdür. Ateist olmayı, Allah’sız olmayı çok istedim. O zaman başıma buyruk yaşayacak, kimseye hesap vermeyecektim. Ama olmadı. Çünkü evrendeki müthiş düzen beni inanmaya mahkum etti.

10. Özgürlük... Herkes sever özgürlüğü, herkes ister. Ama bana özgürlük versen, dünyadaki en büyük kötülüğü yapmayacağım ne malum? İşte mesele burda. Bir çocuğa bile sınırsız bir özgürlük tanınamaz.

11. Hayatta hiç kimseye tam anIamıyIa güvenme! Unutma ki; beyaz güIün biIe göIgesi siyahtır.

12. Ne güzel gülüyorsun Andre! Oysa çok gülenlerin yüreğinde keskin bir acı saklıdır.

13. Diğer insanlar gibi düşünmeye, onlar gibi yaşamaya, onlar gibi hissetmeye başlasanız da fark etmiyordu. Bu sefer de böyle davrandığınız için sizi kınarlardı. İnsanoğlu işte...

14. Düşüncelerini önyargılar zincirinden kurtaranlar için hapishane diye bir şey yoktur. Örneğin biz, gerekirse taşları bile zorlarız ve taşlar, biz istediğimiz için dile gelirler.

15. İnsan kılığına girmiş hayvansı '' yol arkadaşlarıyla '' çepeçevre sarılı yaşamak kaçınılmaz olduğu sürece yaptığımız her şey üfürükle yıkılacaktır.

16. Sık sık görüyordum ki, insanların merhamet ve sevgisi yalnız lafta kalıyor, uygulamada ise kendileri de farkında olmadan, hayatın genel kurallarına uyuyorlardı.

17. Biz hayatın arka avlusundan gelmiş olan fakirler, en ön sıraya geçebilmek için öğrenmek, durmadan öğrenmek zorundayız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selen-anilir

Her yeni zaman kendi kanununu getirir.

Görüş Bildir