Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sosyalleşmek Yerine Yalnız Kalmayı Tercih Ediyorsanız Sebebi Daha Zeki Olmanız Olabilir!

-
Abone ol

British Journal of Psychology tarafından yayınlanan bir çalışmada içe kapanık insanların her zaman bildiği bir şey doğrulandı: Sürekli sosyal etkinliklere katılmak daha az zeki insanlar içindir.
EliteDaily'de karşımıza çıkan içerik, dışarı çıkmak yerine evde kalmayı tercih eden insanların daha zeki olduğunu söylüyor.

Kaynak: http://elitedaily.com/wellness/be-alone-...

Farklı cinsiyet, ırk, finansal durum ve cinsel yönelimleri olan 18 ile 28 yaş aralığındaki 15.000 kişi üzerinde bir araştırma yapıldı.

Sosyal insanların zeki insanların aksine fazlasıyla mutlu oldukları gözlemlenmiş.

Daha zeki insanlar ise arkadaşlarıyla zaman geçirirken daha düşük bir doyum seviyesinde oluyorlar.

Bunun nedeni, zeki insanların hayata dair planlarında daha uzun bir zaman dilimini hedeflemeleri. Çevreyle sosyalleşmek dikkat dağıtıcı bir etki yaratıyor ve bu planların sekteye uğramasına neden olabiliyor.

Bunun evrimsel açıklaması ise sosyalleşmenin, insanların avcı-toplayıcı yaşam sürdüğü zamanlarda daha yararlı olduğu yönünde.

Diğer canlılara kıyasla hızlı evrim geçiren akıllı insanlar, başkalarıyla az etkileşim içinde oldukları yaşama daha hızlı adapte oluyorlar.

Eğer sosyalleşmekten nefret eden bir yapınız varsa fakat sosyalleşmenin genel refahınıza katkıda bulunduğunu düşünüyorsanız bu araştırmayı sizi tatmin edecek şekilde kullanabilirsiniz.

Öncelikle akıllıca seçimler yapın.

Kendinizi insanlardan izole olmuş hissettiğinizde bar veya diskoya gitmek yerine, kendinizi uzun vade geliştirebileceğiniz sosyal aktivitelere sürükleyin. Atölye veya çeşitli kurslara yazılarak uzun vadedeki planlarınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Böylelikle, sosyal boşlukları doldurmak için gösterdiğiniz çabaların "duygusal bağlantı" gibi önemsiz detaylarda kaybolduğunu düşünmeyeceksiniz.

Bilim ışıldayan bir elmas gibi olduğunuzu kanıtladı ve kendinizi daha az zeki hissedeceğiniz bir partiye gitmeyi kesinlikle hak etmiyorsunuz.

Sonunda, yakın arkadaşlarınızın sosyal hayatınızın olmamasını öne sürüp zorla dışarı çıkarmaya çalışmasına verebileceğiniz bir cevap var:

"Zekiyim ve hayata dair daha büyük planlarım var."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayse-babayagmur

Kadınların gücünü hafife alanların hazin öyküsü! :)

huseyin-polat1

Sosyal olmak girişimci ruhuyla ve özgüven ile bağlantılıdır. Girişimci ruhu da belli bir zeka gerektirdiği için bu post'u görüp de sevinen asosyal arakdaşlar tebrikler zeki değilsiniz...

tylrswft13

şimdi asosyaller einstein mii?????? bu doğruysa sanırım ben hiç zeki değilim

pastirmadan-yapilankedi

üzgünüm gençler gerçek böyle değil, utangaçsınız ve düsüncelerinizi birisinin yüzüne söylemekten çekiniyorsunuz. Ayrıca hiç bağlantınızın kopmadığı o sosyal ağları sürekli kullanarak yalnızım ve bunu seviyorum demeyin.

ali-yesiloglu

Sosyalleşmek gerçekten zor iş.. 1) Çevrenizde sosyal aktiviteler yapabileceğiniz güzel insanlar olması gerekir. 2) Zaman ayırabiliyor olmanız gerekir. 3) İlk iki madde yerine getirile biliniyorsa paranız olması gerekir.. 4) İlk 3 maddeyi sağlayamayanlar şuan kendini çok zeki zannediyor..

Görüş Bildir