Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sosyal Medya Tacizcilerine Karşı Davranış Rehberi

 > -
Abone ol

Gerçek hayatta bir kadınla konuşma cesareti gösteremeyen erkek müsveddelerinin mekanı oldu sosyal medya. Gizledikleri yüzlerinin, kişiliklerinin arkasında kadınları son hız taciz etmeye devam ediyorlar. Bilgisayar başında bir kadından olmayacak şeyler isteyebiliyor, şantaj yapabiliyor, iki meme uğruna her şeyi yapabileceklerini iddia edebiliyorlar. Çeşitli kamera açılarıyla büyük göründüğünü düşündükleri bamya pipilerini postlamaktan imtina etmiyorlar. 

Peki bu sapkınları nasıl tanıyabiliriz? Tanımanız çok zor, çünkü çok farklı kimliklerle karşımıza çıkıp bizleri taciz ediyorlar, ama en azından bazı ipuçlarına dikkat edebiliriz. Onlar neymiş derseniz buyurun içeriğimize.

1. Bir kere bu arkadaşların “anonim” olma ihtimali çok yüksek, tüm anonimler böyle değil elbette ama kendilerini gizlemek istemeleri sizin için bir uyarı olsun.

2. Kimliklerinin açık olabileceğini son iki taciz vakasında gördük, kimseye sırf kimliği açık diye özel bilgilerinizi vermeyin.

3. Diyelim ki özele geçtiniz, özel hayatınız hakkında çok fazla soru soran birinden işkillenin.

Sevgilin var mı, nerede okuyorsun, nerede oturuyorsun, yalnız mı yaşıyorsun, vb.

4. Kesinlikle size verdiği bilgilere itimat etmeyin, sosyal medyada sallamak serbest biliyorsunuz.

5. Nazik, kibar, anlayışlı, vb. davranışlara kanmayın, gerçekten de öyle biri olabilir ama olmayabilir de.

6. Siz samimi, içten, vs. biri olabilirsiniz, ancak gülen surat yollamayı bile “yavşama” olarak algılama eğiliminde erkekler var, kesinlikle gereksiz samimiyete girmeyin.

Gereksiz samimiyete girmeden bacak fotosu isteyenleri de biliyoruz.

7. Kendine aşırı güvenli, üst perdeden konuşan erkeklerle hiç uğraşmayın, niyetleri çok belli.

8. Kesinlikle birinin takipçi sayısına, vs. kanarak gözünüzde büyütmeyin, bu yöndeki sözlerine kulak asmayın.

9. Kesinlikle ama kesinlikle hiçbir şeye boyun eğmeyin, bir kereden ne olur demeyin.

10. Olay çirkinleşmeye başlarsa ekran görüntüsü almayı ihmal etmeyin.

11. Sohbetin farklı bir yöne kaydığını hissettiğinizde derhal görüşmeye son verin, sözlerle ikna ederim gibi bir yanılgıya düşmeyin.

12. Taciz, sizin rahatsız olduğunuz noktada başlar, tahammül etmenize, sindirmenize, bu defalık böyle olsun demenize gerek yok, direkt engelleyin.

13. Unutmayın, kadınları sevmeyen, onları hoşgörüsü olmayan, onları suçlamaya meyilli bir toplumda yaşıyoruz.

En ufak bir şeyi bile aleyhinize kullanmaya hazır insanlar pusuda bekliyor, buna göre davranın. Haklıyken haksız duruma düşenlerin ülkesi burası.

14. Son olarak erkeklerinin %90’ı “cinsel açlık sınırının” altında yaşayan bir ülkede yaşıyoruz, her şeyin bir noktada cinselliğe geleceğini aklınızdan hiç çıkarmayın.

Türkiye'nin özeti bu işte.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hukukiblog

Geçtiğimiz dönemlerde, sosyal medya üzerinden işlenen suçlar bu kadar yaygın değildi. Ancak iletişim ve bilişim alanında meydana gelen gelişmeler, beraberinde söz konusu iletişim araçları üzerinden işlenen suçları da getirmektedir. Günümüz popüler sosyal medya araçları olan Twitter, Facebook, İnstagram; Cumhurbaşkanından sıradan vatandaşa kadar birçok birey için kendilerine karşı işlenen suçların mahalli olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal medya üzerinden sıkça karşılaşılan suçların incelendiği makaleye adresinden ulaşabilirsiniz.

elif-hanim-diyeceksiniz

sondaki oluşumun ev hapsi alması lazım

nevran820

Sondaki canlıyla konuşan muhabir ben olsaydım kafasına mikrofonla vururdum ya içimde kaldı

uzumunu-yan-yatarak-yiyen-roma

aynen mikrofonu ağzına sokardım

kul-tigin

merve her şeyi anladıkta yakışıklı ve kaslı batılı erkeği fotoğrafı ne alaka amına koyim bu ülkede senden iyi sapık tacizcimi var amına kodumun erkek meraklısı

bayanfarketmez

Yeter artık 3tür yorumların denk geliyor,sinir katsayımı yükseltiyorsun. Ve tüm yorumlarında kendi kansız cinsiyetini savunmaktan geri kalmıyorsun bir kere bi kabullendiğini görmedim.

kul-tigin

Sinir katsayınızı yükselttiğim için beni mazur görün efendim. Avele bak madem rahatsızsın düşüncelerimden fikirlerimden benim yazdığım yorumları okumaz, yaptığım içeriklere bakmazsın bu kadar basit. Burada ben cinsiyette savunmuyorum sadece yorumumu bir şahısa yönelttim. Düşünce özgürlüğünü erkek ırkının kansızlığından yana kullanırken benden izin almadığına göre benim senden bir izin almam veya ne düşünür diye düşünmeme gerek yok sanırsam. İyi günler dilerim avel hanım.

kscc77

adam ne diyo kapalılar için anam bacım olsun diyorum dedi dimi.Hani diyolar; kadının o saatte dışarıda ne işi varmış,mini etek giymeseymiş vs. Siz bu kelimeleri erkeğin suçu yok,suç yüzde yüz kadında olarak mı anlıyorsunuz? Bu laflarda erkeğin suçsuz olduğunu ifade eden kelime var mı? Erkek de suçlu,ama mini etekli birini gören erkeğin cinsel istekleri kabarıyor dimi? Kadının suçu erkeğin kendinden cinsel istek alabilecek şekilde giyinmesi.

kediciselin

Ya bi çükünüze sahip cikamiyosunuz gelmiş cinsel isteğim kabariyo bilmem ne bik bik bik bu kadar da akli sikinde olunmaz ki be yeter artık, bi bitmediniz.

kscc77

1- cinsel isteğim kabarıyo yazmadım yukarıya. 2-erkek suçsuz demiyorum. amacın ne yazıyı okumadınmı

e_nsal

Yazdığından bir halt anlaşılmıyor ki

alexandre-capriano

Kardeşim cinsel isteğin kabarsın, kabarmasın SENİN BİRİNİ TACİZ ETMEYE, ZORLA DOKUNMAYA HAKKIN YOK. Evet, "Hakkı var." demiyorsun ama bir kadının mini etek giymesi suç mu? Türkiye'de ki bu zihniyet yüzünden zaten geçtiğimiz dönemlerde cinsel istismarlar arttı. Şu egoist kafa yapısından kurtulun artık. Kadınlar kıyafetlerini, giyimini size göre mi uyduracak?

alexandre-capriano

Kime göre suç, mini eteğimi de giyerim, şortumu da sen zorla bana dokunma hakkına sahip mi oluyorsun?

alexandre-capriano

Hayır ben damacanaya, köpeğe, kediye tecavüz edeni gördüm. Ayrıca ateist olan birine "İslam dininde suç." demende komik. Sizinde karı-kızın götüne bakmanız suç ama yapıyorsunuz hemde ağzınızın suyu aka aka.

alexandre-capriano

14 yaşıma kadar Müslüman biriydim, Müslüman bir ailede büyüdüm. Bilim ile çelişen hiç bir şeyi yolum olarak gözetmem, ayrıca senin dinine göre sen kimsin de cehenneme gidip gitmeyeceğime karar veriyorsun, olmayan şeyleri kıçınızdan uydurmayın ayrıca bizim konumuz benim dinim değil bu seni ilgilendirmez, istersem yahudi istersem ateist olurum konumuz çok farklı.

pelin-aktsss

"Hayır ben damacanaya, köpeğe, kediye tecavüz edeni gördüm. Sizinde karı-kızın götüne bakmanız suç ama yapıyorsunuz hemde ağzınızın suyu aka aka." Buna neden cevap vermedin sayın herkes müslüman olmalı?

Görüş Bildir