Sonbahara Apple Damga Vuracak! İşte iOS 10'un Çok Seveceğiniz 15 Yeni Özelliği

2.8bPAYLAŞIM

Sonbaharda çıkması beklenen iOS 10'da ne gibi yenilikler bizi bekliyor?

Mashable en favorilerini seçmiş biz de sizler için derledik.

Kaynak: http://mashable.com/2016/07/10/apple-ios...

1. Yeni kilit ekranı.

iOS 10'un kilit ekranı yepyeni taze bir görünüm kazanıyor. Öncelikle telefonu kaldırıp baktığınızda ekranın ışığı yanacak, yani yandaki düğmeye basmanıza gerek kalmayacak. Ayrıca bildirimler de ekranda daha kolaylıkla görülebilecek. Ekranı sağa kaydırınca Bugün Widget'leri sola kaydırınca ise kameraya ulaşılabilecek.

2. Denetim Merkezi kısayollarında da 3 Boyutlu dokunuş desteği.

iPhone 6 ve iPhone 6s gibi 3D touch özelliği olan cihazlarda denetim merkezinde artık daha fazla kısayol bulunuyor. Flashlight, Timer, Calculator, Camera gibi uygulamaların tamamında kullanılabiliyor.

3. Bildirimler için yeni görünüm ve zengin bildirimler.

Bildirimler için yeni görünüm ve zengin bildirimler.
Bildirimler için yeni görünüm ve zengin bildirimler.

iOS 10'da bildirimlerin yepyeni bir görünümü olacak. Baloncuklar biraz daha büyük ve ayrık görünecek. Eskiden sadece o andaki bildirimlere cevap verilebilirken artık bildirimlerin üzerine uzun basınca hızlı cevap seçeneği çıkıyor, Mesajlar uygulamasını açmadan da cevap yazma olanağı tanıyor. Eğer bütün bildirimleri silmek isterseniz de Bildirim Merkezi'nin sağ köşesindeki X'e 3D Touch yapmanız yeterli.

4. Mesajlar: Stickers

Sticker paketleri iMessage uygulamasının en renkli yeniliği.

5. Mesajlarda görünmez mürekkep ve yeni efektler.

Mesajlarda görünmez mürekkep ve yeni efektler.
Mesajlarda görünmez mürekkep ve yeni efektler.

Mesaj gönderirken ok işaretine uzun basarak farklı bir ekrandaki numaraya ve farklı arka plan efektlerine ulaşmak mümkün. Görünmez mürekkep ise en eğlenceli özellik olabilir. Bu özellikte kullanıcı mesajın üzerine parmağını getirmezse mesaj görünmüyor.

6. Mesajlar: El Yazısı

Telefonunuzu yan tutarak mesajınızı el yazısıyla yazma opsiyonuna ulaşabilirsiniz. Mesajı göndermek için cihazı tekrar dik konuma getirmelisiniz.

7. Mesajlar: Digital Touch

Tıpkı Apple Watch gibi çizimler, kalp atışları veya benzer gönderileri Digital Touch ile göndermek mümkün. Mesaj baloncuğunun yanındaki ok işaretine dokunun ve kalp üzerinde parmaklar bulunan işareti seçin. Böylece Digital Touch penceresine ulaşmış olacaksınız.

8. Mesajlar: Görsel Arama

Mesajların içine gömülmüş bir özellik de görsel arama.

9. Mesajlar: Emoji yerleştirme ve Emoji öngörüleri

Mesajlar: Emoji yerleştirme ve Emoji öngörüleri
Mesajlar: Emoji yerleştirme ve Emoji öngörüleri

iOS 10 üzerinde öngörülü klavye kullanıyorsanız eğer bir kelime yazdığınız zaman o kelimeyle ilgili emoji ortaya çıkacak. Bu özellik aslında bütün uygulamalar için geçerli ve çok da eğlenceli. Bir mesaj yazdıktan sonra iOS bir emoji ile yer değiştirebilecek bütün kelimelerin üzerini renkle çizecek, ister kelimeyi ister emojiyi seçebileceksiniz. Fakat merak ediyorsanız şimdilik iOS'ta penis ya da benzeri bir kelime yazmak patlıcan emojisini çıkartmıyor!

10. Mesajlar: Fotoğraf veya yazılara tepkiler verebilme

iMessage uygulamasında gönderilen fotoğraf veya mesajlara tepkiler verebiliyorsunuz.

11. Yeni Widget'lar

Yaklaşan toplantılar veya takvim etkinlikleri, Apple Music'te son çalınanlar, ya da Fotoğrafla uygulamasında Memories (Hatıralar) gibi yeni Widget'lar eklenmiş.

12. Harita uygulamasının yeni görünümü

Geçmiş aramalara kolay ulaşım, en sık gidilen yerler, veya araç, yaya, halk ulaşımı opsiyonlarına hızlı erişim gibi özellikler Haritalar uygulamasının yenilikleri. Ayrıca bu son bahardaki iOS çıkışından sonra direkt bu uygulama üzerinden Über çağırılabilecek.

13. Apple Music'in yeni tasarımı.

Kullanımı kolaylaştıran ve indirilen dosyalara kolay erişimi sağlayan yeni bir uygulama karşımıza çıkıyor.

14. Spotlight artık heryerde!

Uzun zamandır var olan bu iOS özelliği yeni sistemde ise her uygulamada kullanılabilecek. Herhangi bir uygulama içindeyken ekranı yukarıdan aşağı doğru çektiğinizde Spotlight arama özelliğine ulaşabileceksiniz.

15. Yerleşik uygulamaları silebilme özelliği.

Telefonun kendinde var olan e-posta uygulamasından sıkıldınız mı? Haberler iyi, çünkü yeni işletim sistemi bu yerleşik uygulamaları ana ekrandan silmemize fırsat veriyor. Uygulamayı silmek ona ilişkin bütün dosyaları sistemden silmiyor. Örneğin bazı uygulamaların çalışmak için ihtiyaç duyduğu Haritalar uygulamasını silerseniz sistem size geri yüklemek isteyip istemediğinizi soruyor.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dijitalp0rtal

Güzel özellikler. Aslında daha farklı 10 özellikle listesi de burada:

brandaliss

Bilemedim

furkan-temizel1

Ben beta sürümünü 5s e indirdim beklentiyi yüksek tutmayın şuanlık ara ara kasmalar yaşatıyor

senem-ilbars

5s olduğu içindir

bagatur-kabasakal

çok da efektif şeyler yok açıkçası... Sadece şunu merak ediyorum... Şu hücresel kısa yolu isteyenler neye istinaden bunu söylüyor? Şarj muhabbeti ise şayet, hücresel kapatma kısa yolu yerine tasarruf modu kısa yolu çok ama çok daha faydalı olur

meeeerrrtttttt

hocam biz indirdik kullanıyoruz siz daha bekliyormusunuz ?

Görüş Bildir