Son Günlerde Oldukça Gündem Olan Deizm Hakkında Bilmeniz Gereken 12 Bilgi

1.7bPAYLAŞIM

Deizm, araştırmacıların, din profesörlerinin son zamanlarda ilgisini çeken bir konu. Son olarak da Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Deizm ile ilgili yaptığı açıklamasından sonra Deizm hakkında birkaç bilgi vermek istedik. Herkesin konuştuğu bu görüş ne? Neye inanıyorlar ya da inanmıyorlar?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın açıklaması da şu şekilde;

1. Öncelikle Deizm veya Yaradancılık, mantık ve doğal dünyaya dair gözlemlerin kaynağını oluşturduğu; dinsel bilgiye dolaysız biçimde sadece akıl yoluyla ulaşılabileceği ilkesini esas alır.

2. Vahiy ve esine dayalı tüm dinleri reddeden de tek Tanrı inancıdır.

3. Deistler, Tanrı'nın dünya işlerine karışmadığı için insanlarda kendisi için herhangi bir beklentide bulunmadığını belirtir.

4. Deizme göre, Tanrı insanların kendisine inanıp inanmadığını sorgulamaz.

5. Ve Tanrı dünya işleriyle ilgilenmediği için de Tanrı'nın insanlarla iletişim kurmak için herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadığı belirtilir.

6. Ve Deizm, Tanrı'nın evreni tam istediği şekilde yarattığını, oluşan yaratımdan sonra da herhangi bir müdahalede bulunmadığını söyler. Bu noktada da doğaüstü olayları reddeder.

7. Deistler, kendi akıl süzgeçlerin geçirdikleri kavrayışları dışındaki tüm bilgileri reddeder.

8. Diğer tüm dinlerin kutsal kitapları ya da dinlerin aracıları vardır. Deizm, bu kitapları ve aracıları reddeder. Bunlara hiçbir şekilde ihtiyaç yoktur.

9. Ve bu nedenle de deizmde günah, sevap, sadaka gibi kavramlar bulunmaz.

10. Deistler aynı zamanda Tanrı'ya inanmak için imana da ihtiyaç duymazlar.

11. Deizme göre "vahiy geldi" denilerek var edilen kitaplar Tanrı tarafından gelmemiştir.

12. Deizmin önemli temsilcileri arasında; Voltaire, Rousseau, Thomas Paine, Benjamin Franklin, George Washington, Thomas Jefferson, James Madison ve John Adams vardır.

Deizm sık sık ülke gündemine geliyor. Daha önce de ilahiyatçılar, imam hatiplileri deizme yönelten konular hakkında araştırmaları yayınlamıştı.

İlahiyatçılara Göre İmam Hatiplileri Deizme Yönelten 21 Soru - onedio.com
İlahiyatçılara Göre İmam Hatiplileri Deizme Yönelten 21 Soru - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mariyamontes

Deizim bir din degildir.Deist tum dinleri reddeder.Araciyi ortadan kaldirir ve tanriya sorgusuz inanir.Ben bir deist im iyi bir insan olmak icin bir dine ihtiyacim yok. Inananlara bir sorum olacak tek bir soru; Ahzap suresi 50,51,52 ayetler,tahrim 1.ayet Sizce Allah peygamberin sex hayatiyla ilgili neden ummetine ayet gondermistir.

omererdag

buarada bu konuda kıs ve öz güzel b.r vide var yotube da: Onedio'daki İmam Hatiplileri Deizme İten 21 Soruya Cevap

selma-cam

Buraya yorumları okumaya geldim :D

dandanakan

Kısacası Allah'ın emirlerini yerine getirmeyi bir tarafı yemiyorsa, peygamberin manasını kavramaktan korkup muhtemel sonuçlarına katlanmaktan razı olunmuyorsa, dünyanın nimetlerini ( her türlü ) yemek daha cazip geliyorsa sığınacak bir liman. Bohemliğin bir versiyonu. Bir de, Türkiye için diyorum, bilinçsiz müslümanlarla karşılaşıyorlarsa bu kişiler kendi varsaydıklarını bir şey zannediyorlar... Her dönem farklı isimlerle bu gibi varsayımlar olmuş bu yüzyılda deizm diyorlar, sonra ismi değişir başka bir şey olur.

huseyin-aktas12

ALLAH ın varlığına inanıyorum. ancak dinlerin de kendi içlerinde ciddi çelişkiler var. ayrıca yaradan tektir neden mesela 3 semavi din olsun. din konusu hassas olduğu kadar da karanlık tarafı çok ve aydınlatılması gerekiyor. mesela tüm peygamberler aşağı yukarı bizlere aynı öğütleri vermişlerdir. ancak dini insanlar salt ritüellere bağlamış durumdalar.

dandanakan

Zaten 3 tane semavi din yok ki hepsi İslam. Birkaç yüzyılda bir Allah yeni elçilerle kendini bir defa daha hissettirmiş, Bunlara Yahudi, Hristiyan, Müslüman ismini takan biziz. Allah katında İslam'dan başka din yoktur diye bir ayet var. Şimdiki insanların cahilliğine bakarak bu olgulara yabana atmak, pireye kızıp yorgan yakmak gibi bir şey.

omererdag

burada cevaplar var

omererdag

buarada bu konuda kıs ve öz güzel b.r vide var yotube da: Onedio'daki İmam Hatiplileri Deizme İten 21 Soruya Cevap

Görüş Bildir