Son Dönemde Sıkça Tartışılan Konu: Fenomen Anneler Çocuklarını İstismar mı Ediyor?

-

Anne blogger diye bir mesleğin olduğu, annelerin daha çok takipçiye sahip olabilmek için birbiriyle yarıştığı günümüzde çocukların durumu haliyle tartışma konusu. Doğar doğmaz, hatta bazen doğmadan ekran önüne çıkarılan bebek ve çocukların istismar edildiğini düşünenler çoğunlukta. Hatta bazen hakimler de bunu onaylıyor. Kimilerine göre ise bu çağın bir getirisi ve sorun edecek bir şey yok. Gelin, bu duruma iki taraftan da bakalım.

Son olarak blogger Nihan Kayalıoğlu'na boşanma davası açan eşinin "çocuklarımı reklam malzemesi yapıp para kazanıyor, istismara davetiye çıkarıyor" dediği ve mahkemenin çocukların velayetini babalarına verdiği ortaya çıktı.

Mahkeme babayı haklı buldu, çünkü kanıt olarak sosyal medyada paylaşılan fotoğraf ve videoları çocuk mahremiyetinin ihlali olarak kabul etti. Nihan Kayalıoğlu 176 bin takipçili hesabında günlük yaşamını ve çocuklarını paylaşıyordu. Mahkeme ayrıca babanın talebi üzerine annenin çocuklarının fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmasına da yasak koydu.

👇

Mahkeme Babayı Haklı Buldu: Çocuklarının Fotoğrafını Paylaşan Blogger Anneye 'İstismara Davetiye' Suçlaması - onedio.com
Mahkeme Babayı Haklı Buldu: Çocuklarının Fotoğrafını Paylaşan Blogger Anneye 'İstismara Davetiye' Suçlaması - onedio.com

Daha önce de Amerikalı bir Youtuber ailenin çocukları devlet tarafından korumaya alınmıştı.

Youtube'daki şaka kanalları malum. Mike ve Heather Martin de iki çocuklarını ağlatacak şekilde şakalara maruz bırakıp bu anları videoya çekerek eğleniyor ve daha fazla takipçi kazanmaya çalışıyordu. Çocukların biyolojik annesinin şikayeti üzerine polis devreye girmiş ve çocukların devlet korumasına alınmasına karar verilmişti.

👇

ABD'de YouTube Şöhreti Peşindeki Aile İstismar İddiası ile Çocuklarının Velayetini Kaybetti - onedio.com
ABD'de YouTube Şöhreti Peşindeki Aile İstismar İddiası ile Çocuklarının Velayetini Kaybetti - onedio.com

Çocuklarının her anını, en mahrem olanlarını dahi paylaşmaktan çekinmeyen anneler bu durumun son derece normal olduğunu düşünüyor.

Takipçileri de öyle. Kim sevimli bebekleri görmek istemez ki? Bu sosyal medya çağının sıradan bir getirisi gibi.

Küçük bebeklerin ağzına zorla yememeleri gerek yiyecekleri sokmak, yüzlerine makyaj malzemesi sürmek gibi şeyler eğlence malzemesi olmuş durumda.

Elbette insanların kendi çocuklarını diledikleri gibi yetiştirmeye hakları var. Tartışma da bu noktada çıkıyor.

Çoğu anne, bebeğinin her anını daha çok takipçi ve dolayısıyla para kazanmak için paylaşıyor.

Anne ve bebek ürünleri üreten firmalar, çok takipçili hesaplarla iletişime geçerek para karşılığında ürünlerini tanıttırıyor.

Onlar aracılığıyla para kazanılıyor olması, "çocuğumun güzel anlarını anı olarak paylaşıyorum" açıklamasına gölge düşürebiliyor.

İşin içine para girince, bu çocukların adeta yarıştırıldığı amansız bir mücadeleye dönüşebiliyor.

Daha çok takipçi, daha çok gelir demek. Bunun büyüsüne kapılan aileler takipçi sayılarını artırmak ve farklılık yaratmak adına bazen çocuklarının psikolojisini göz ardı edebiliyor. Hatta kendini bu yarışa iyice kaptırıp çocukları büyüdüğünde tekrar tekrar hamile kalan bloggerlar dahi var.

Çocukların gelecekte bu olanlar hakkında ne düşünecekleri de merak konusu.

Elbette popüler bir bebek olmak kötü bir şey değil, ancak onbinlerce popüler bebekten biri olmak ayrıcaklı hissettirmeyecektir.

Özellikle takipçi ve para için ağlatıldığını, mahreminin dünyayla paylaşıldığını öğrenen bir çocuğun ebeveynlerine duyduğu güven duygusu zedelenebilir.

Anneliğin yaşadıkça öğrenilen bir şey olması ve aslında profesyonel bir meslek olmaması da konunun bir diğer açısı.

Pek çok fenomen anne hamilelikten itibaren takipçilerine tavsiyeler vermeye başlıyor. Bir bebek için iyi olan bir durum, bir başka bebeğe uymayabiliyor. Blogger anneler bu noktada "ben kendi deneyimlerimi paylaşıyorum" diyerek çekiliyorlar, ancak bu takipçi kitlelerinin büyük bir kısmını bebek sahibi olmayı düşünen veya bebek bekleyen kadınların oluşturduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Nihayetinde bu konu hakkında herkes farklı görüşlere sahip.

Bu konu daha çok tartışılacak gibi duruyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
marblingg

Ben istismar olarak görüyorum. Bebeğinin ruh halinin nasıl olduğu konusunda endişelenmesi gereken annelerin takipçi sayısı ya da beğeni sayısı için endişelenmesi, bunun için daha çok vakit ayırıp düşünmesi hem ihmal hem de sonucuna bakınca istismar bence..

naz-basdas

Yaa ne alaksı var? Her anne bir kez olsun çocuklarının fotolarını paylaşmıştır diğer anneler bunu birazdaha fazla yapıyor diye istirmarcımı oldular?Mahkemeler bunlarla uğraşacağına birazda şu tecavüzcülere doğru düzgün ceza verseler ülke bu halde olmazdı.

naz-basdas

O zaman reklamlarda oynayan bebeklerde istismar ona birşey demiyorsunuz ama?O zaman reklamlarda oynayan herkes istismar...

naz-basdas

Ben buna katılmıyorum bence bu istismara girmez foto paylaşıyor karşılığında para alıyor ve her anını paylaşmasında ne var?Yada çeşitli aktiviteler yapıp resim çekmelerinde bence bundan para kazanmasında bir sakınca yok ayrıca ben sana dolaylı yoldan aptal falan dedimmi?Haa ama vergisizse olmamalı orası ayrı.

reshontheway

Bebekleri sirk hayvanina cevirdiniz . Sonuçta aynı mantikla işliyor. Ikisinde de istismar edilen bir kesim var. TEk farkı sirklerde şiddet de devrede.

raven.

Çocuklarının yerken, içerken fotoğraflarını, videolarını paylaşan anneler yakında kusarken, çok afedersiniz sıçarken işerken de paylaşacaklar. Çocuklarının her halini sosyal medyada paylaşmaları, onların bu şekilde mahremiyetlerine zarar vermeleri ve ayrıca kullanmadıkları ürünlerine takipçilerine sırf para için reklamını yapmaları hiç etik değil.

realitysucks

Benim bi tanıdığım daha 8 günlük bebeğin fotoğrafını çekip internete koyuyodu gerçekten anlamıyorum ne var bu kadar koyucak

Görüş Bildir