Son 75 Yılın En Akılda Kalıcı 10 Şarkısı

 > -

'Zig-a-zig-ah' sözleri 20 yıl sonra bir şekilde tekrar zirveye oturdu ama bu sefer bambaşka bir şekilde. Spice Girls'ün çıkış şarkısı 'Wannabe' son 75 yılın en akılda kalıcı şarkısı oldu.

7 milyon kopyası satılan ve 22 ülkede haftalarca zirvede kalan şarkı şimdi de, Amsterdam Üniversitesi ve Manchester Bilim ve Endüstri Müzesi'nin yaptığı araştırmaya göre, 1940 yılından bu yana 220 en çok satan şarkı arasından yapılan değerlendirmede 'en fazla akılda kalıcı şarkısı' olarak kayıtlara geçti. 

Araştırmacılar Hooked on Music adlı bir interaktif oyunla en çabuk tanıyabildikleri şarkıları belirlediler. Ortalamanın 5 saniye olduğu oyunda, Wannabe 2.3 saniyeyle birinciliği aldı.

'Citizen Science Experiment' adı altında 12.000 katılımcıyla gerçekleştirilen deneyde Lou Bega'nın Mambo Number 5 şarkısı 2.48 saniyeyle ikinciliği, Eye of the Tiger 2.62 ile üçüncülüğü aldı. 

Araştırmanın başındaki isim Dr. John Ashley Burgoyne ' Biz öncelikle müzikle ve hafızayla ilgileniyoruz ve neden insanların bazı şarkıların belirli kısımlarını akıllarında tuttuklarını araştırıyoruz.' dedi. 'Bazı şeyleri birkaç kez duyarsınız ve 10 yıl sonra hatırlarsınız. Ancak diğer şarkılar için, daha fazla duysanız bile tanıdık gelmez.'

Burada önemli olanın ise melodi olduğu vurgulanıyor. Ayrıca müzikal belleğin nasıl çalıştığının kavranabilmesi için çalışmaların devam edeceği de söylenmiştir. 

Ayrıca bahsedilen Hooked on Music oyununa buradan ulaşıp, siz de kendinizi test edebilirsiniz.

Kaynak: http://www.theguardian.com/music/2014/no...

1. Spice Girls - Wannabe

2. Lou Bega - Mambo No 5

3. Survivor - Eye Of The Tiger

4. Lady Gaga - Just Dance ft. Colby O'Donis

5. Abba - SOS

6. OH, PRETTY WOMEN - ROY ORBISON

7. Michael Jackson - Beat It (Digitally Restored Version)

8. Whitney Houston - I Will Always Love You

9. The Human League - Don't You Want Me

10. Aerosmith - I Don't Want to Miss a Thing

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
engin1912

Herkes editöre yok bu da olmalıydı yok şu da olmalıydı gibi gider yapmış nerdeyse :) Okusanıza arkadaşlar "Amsterdam Üniversitesi ve Manchester Bilim ve Endüstri Müzesi'nin yaptığı araştırmaya göre" yazmış adam oraya. Kafasına göre liste değil bu :)

alp-ozkan

Konu nasıl başka sitelerden bu adla geldi , Yabancı bir sitede duyulunca adı hatırlanan ilk 10 şarkı diye çıktı , başka türk siteside direk alıntı yaptı. Sıra burda buraya gelincede En akılda kalan olarak çıktı.

mhsm-czr

İlk 10'a girebilecek daha çok akılda kalacak şarkılar vardı ama yine de iyi çalışma. Benim favorim ' I will always love you '.

Gizli Kullanıcı

Live is Life - Opus , Ricky Martin - Go go go ale ale ale , Laura Branigan - Self Control , Queen - we are the champions vb vb vb eskilerdende bunlar var :) 75 yıl gerçekten cok iddalı olmuş listeden 2 şarkıyı çıkarıp 30 yılın yap bence onu :)

nurbetul.cakir

Konu, işlenmesi inanılmaz derecede cesaret gerektiren bir konu ve gördüğümüz yazarın aklına gelen ilk 10 şarkı sadece. Son 75 yılın en çok bilinen 100 şarkısını bile yazmak ayrıntılı bir araştırma ister.

Görüş Bildir