Son 2 Yılda Yüzde 60'a Yakın Zam Yapılmıştı: Doğalgaz Tüketimi Yüzde 30 Azaldı

 > -
Abone ol

Türkiye’de 2020 için asgari ücrette net yüzde 15 artış yapılırken, sadece 2019’da doğalgaz fiyatları toplamda yüzde 37 artış gösterdi. Doğalgaza son 2 yılda yapılan zam oranı ise yüzde 60'a yakın. Bu zamlar nedeniyle Kasım 2018 - 2019 döneminde konutlardaki doğalgaz tüketiminin yüzde 30 oranında düştüğü belirtildi. Konuyu Meclis'e taşıyan CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, faturalardaki artışın nedenlerinin araştırılması için Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

Doğalgaz ve elektriğe art arda yapılan zamlar havanın soğumasıyla birlikte iyiden iyiye hissedilir hale geldi. Herkes fatura tutarlarını düşürebilmek çeşitli tasarruf yollarına başvurmaya başladı. 

Ancak buna rağmen gelen fahiş tutardaki faturalara büyük bir tepki var.

Ocak ayında doğalgaz faturalarına gösterilen tepkiler bunun bir örneği 👇

Kombiler Bu Ay Cepleri Yaktı: Sosyal Medyanın Gündemi #DoğalgazFaturası - onedio.com
Kombiler Bu Ay Cepleri Yaktı: Sosyal Medyanın Gündemi #DoğalgazFaturası - onedio.com

CHP'li vekil: Faturalardaki artışın nedenleri araştırılsın

Elektrik ve doğalgaz faturalarındaki artışın nedenlerinin araştırılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını isteyen CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, milyonlarca vatandaşın ısınma gibi en temel ihtiyacını karşılayamadığını hatta faturalarını ödeyebilmek için bankalardan kredi çekmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Demirtaş, bazı doğalgaz şirketlerinin faturalarda taksitlendirme yoluna giderek vatandaşa ödeme kolaylığı sağlamaya çalıştıklarını da söyledi. 👇

Bir Buçuk Yılda Yüzde 71 Arttı: İGDAŞ'tan Doğal Gaz Faturalarına Taksit Kampanyası - onedio.com
Bir Buçuk Yılda Yüzde 71 Arttı: İGDAŞ'tan Doğal Gaz Faturalarına Taksit Kampanyası - onedio.com

📌 3.5 milyon kişi elektrik, 710 bin kişi ise doğalgaz borcunu ödeyemedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Aralık 2019'da CHP'li vekillerin sorusu üzerine, yılın ilk 9 ayında 3 milyon 365 bin 784 kişinin elektrik, 710 bin 364 kişinin ise doğalgaz borcu nedeniyle yasal işleme tabii tutulduğunu açıklamıştı.

Enerji Bakanı Dönmez'in açıkladığı rakamlar büyük ölçüde ilkbahar ve yaz dönemlerini kapsıyor. Kış mevsimiyle birlikte bu rakamların daha da artması muhtemel görünüyor.

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre önergede şu saptamalar da yapıldı:

📌 Doğalgaz tüketimi konutlarda yüzde 29.4 düştü

“Doğalgaz tüketimi 2019 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15.8 azalışla 3 milyar 445 milyon metreküpe düşmüştür. Konutlarda ise tüketim yüzde 29.4 azalarak yaklaşık 759 milyon metreküp olmuştur."

📌 Son 2 yılda yüzde 60'a yakın zam yapıldı

"Son 2 yılda doğalgaza yüzde 59.32 oranında zam yapılmış, 2010 yılında 300 metreküp doğalgaz harcamasına 214 lira ödenirken, bu miktar 2018'de 345 liraya, 2019'da 412 liraya ve 2020 yılında ise 549 liraya yükselmiştir. 

2 bin 324 lira asgari ücretle çalışan bir kişinin, ücretinin yaklaşık yüzde 25'i doğalgaz faturasına gitmektedir.”

Türkiye’de 2020 için asgari ücrette net yüzde 15 artış yapılırken, sadece 2019’da doğalgaz fiyatları toplamda yüzde 37 artış gösterdi.

📌 Elektrik de son 2 yılda yüzde 72 zamlandı

Önergede son 2 yılda elektriğe de yüzde 72.06 oranında zam geldiği belirtilerek, “4 kişilik bir aile, en sınırlı biçimde aylık 230-250 kilovatsaat elektrik kullanmaktadır. Bu miktara gelen en düşük elektrik faturası 165-200 liradır. Bu miktar asgari ücretli bir çalışanın ücretinin, yaklaşık yüzde 10'una denk gelirken, mesleğe yeni başlayan memur, öğretmen ve polis için bu oran yüzde 7'dir” denildi.

📌 Avrupalı doğalgazı daha ucuza alıyor

Önergede Avrupa'da son 10 yılın en ucuz doğalgazı tüketilirken ülkemizde elektrik ve doğalgazın lüks tüketim haline geldiğine de dikkat çekildi. 

Bin metreküp doğalgazın fiyatının Avrupa'da 110-120 dolar civarında iken Türkiye'ye gelen gazın fiyatının 250 ile 280 dolar arasında değiştiği belirtilerek, “Doğalgaz üreticisi ülkeler olan Rusya, İran, Azerbaycan ile yapılan doğalgaz alım sözleşmeleri, aynı ülkelerin AB ülkeleri ve diğer ülkelerle yaptığı sözleşmelerle kıyaslandığında, Türkiye aleyhine fahiş fiyat farkları vardır” denildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir