Soma Faciasında Abisini Kaybetti, Adalet İçin Hukuk Okudu: 'Bu Diploma Onun İçin'

 > -

13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma maden faciasında abisini kaybeden Can Çolak, abisinin hakkını aramak için hukuk okudu. Okulunu 3 yılda bitiren Çolak geçen hafta mezun oldu. 

Daha önceden siyaset bilimi okuyordu.

Hürriyet gazetesinden Banu Şen'in haberine göre, Can Çolak Soma faciasının meydana geldiği gün siyaset bilimi okuduğu Kocaeli Üniversitesi’nin final sınavlarına hazırlanıyordu. Son sınıf öğrencisiydi. Kara haberi duyar duymaz apar topar Soma’ya gitti. Ağabeyinin de ölen 301 madenci arasında olduğunu öğrendi. Psikolojisi darmadağın olmuştu. Tedavi görmeye, ilaç kullanmaya başladı. Ama yine de okulunu bitirdi, diplomasını aldı.

Abisinin hayatını kaybetmesinden sonra hukuk fakültesine girme kararı aldı.

Can Çolak, okuluyla birlikte devam ettiği Açık Öğretim Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu’nun kredilerini ağabeyi Uğur ödüyordu. Uğur, üniversitede muhasebe okumuştu ama hayat şartları onu babaları İsmail gibi madenci olmaya zorlamıştı. Can o günlerde bir karar verdi. Hukuk fakültesine girecek, avukat olacak ve ağabeyinin hakkını arayacaktı.

Soma Davası başladığında o da hukuk fakültesine başladı.

Can Çolak, Soma davasına diploması yetişsin diye yaz okullarına gitti. Okulunu 1 yıl erken, 3 senede bitirdi ve geçen hafta diplomasını aldı. Ancak davalara yetişemedi. Öğrenciyken duruşmaların tamamını izleyen Can, bugün de görülen ve ertelenen karar duruşmasına da katıldı.

'İş ve ceza davalarına bakmak istiyorum'

Şu anda İzmir’de çalışan Can Çolak, genelde iş kazalarına bakan bir yerde staj yaptığını söyleyerek hukuk fakültesine girme hikayesini şöyle anlattı:

"Faciadan sonra Yaşar Üniversitesi’nden Ayselin Hoca (Yıldız) bize gelmişti. Onunla tesadüfen facia nedeniyle tanışmam da AÖF Adalet Yüksekokulu diplomamı LGS’ye girerek tamamlamamı sağladı. 3 yılda mezun oldum. Ancak duruşmalara avukat olarak girmeye yetişemedim. Staj yaptığım yer genelde iş kazalarına bakıyor. İş ve ceza davaları çok. O yüzden de bu davalara bakmayı istiyorum. Ben zaten hukuk fakültesine başladığımda da iş hukuku ve ceza diye düşünüyordum. En iyi derslerim de onlardı. Stajımı bitirip, Soma’ya gidersem de iş davalarına bakmak isterim."

'Ağabeyim için bunu başardım'

Daha önceden defalarca ağabeyinin mezarını ziyaret ettiğini ancak diplomasını alınca gerçekten abisini ziyaret ettiğini hissettiğini söyleyen Can Çolak şöyle devam etti:

"Ağabeyim için bunu başardım. Onun yanına şehitliğe, okulu bitirdikten sonra ilk kez gittim. Gururla gittim. Bayramlarda ziyaretine gidiyordum, ama gerçek anlamda diplomamı alınca gittim sayıyorum. Ağabeyim o faciada hayatını kaybetmiş olabilir ama manevi olarak her zaman yanımdaydı."

'Ondan bize emanet kalan yeğenlerime ve diğer yakınlarını kaybetmiş gençlere de örnek olurum'

Birçok defa okulu bırakmayı ve kendini güçsüz hissettiğini söyleyen Can Çolak, yeğenlerine ve diğer yakınlarını kaybetmiş gençlere de örnek olmak istediğini söyledi.

"Çok defa bırakacaktım fakülteyi. Çünkü o dönem nedeniyle psikolojim kötüydü, ilaçlar kullanıyordum ve kendimde bazen ikinci üniversiteyi bitirecek gücü göremiyordum. Ama bir şekilde biri, (ki, eminim o ağabeyimin gücü) bana devam etmemi söylüyordu. Ağabeyim için o diplomayı aldım ve bu daha gurur verici oldu. Umarım ondan bize emanet kalan yeğenlerime ve diğer yakınlarını kaybetmiş gençlere de örnek olurum. Ağabeyim madende çalışıp adalet meslek yüksekokulu kredilerimi verirken, ‘Sen oku ben sana destek olurum’ diyordu. Onun desteği ile okulumu bitirdim. Bu diploma da onun için."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İzmirKocaeliSoma
Görüş Bildir