Sizlere Yaşattığı Kültür Şöleniyle Başından Kalkmanızı Engelleyecek 15 Mitolojik Oyun

40PAYLAŞIM

Bazen mitolojik karakterleri ve hikayeleri yansıtan, bazen de mitolojik bir çevrede geçen 15 oyunu sizin için derledik.

1. Hellblade: Senua's Sacrifice

Kelt mitolojisinden etkilenerek yapılan oyunda ana karakter Senua'nın köyünü Vikingler basar ve Senua'nın pek çok kaybı olur. Bundan sonra kendi melankolik öfkesiyle baş başa kalan Senua tanrılara farklı bir biçimde yakarır.

2. Assassin's Creed Origins

Antik Mısır'da geçen ve Mısır mitolojisine dair pek çok öge bulunduran bu oyunda, Firavun'a olan yeminini bozan Bayek isimli karakteri oynuyoruz. Oyun serisinin başlangıcına odaklanan bu oyunda isyan bayrağını çekmekle kalmıyor aynı zamanda tanrılarla bile hesaplaşabiliyorsunuz.

3. God of War (2018)

Daha önce görmeye alışkın olduğumuz Tanrı Katili Kratos'u bu sefer İskandinav mitolojisi içinde yepyeni bir hikayeyle görüyoruz. Bu yeni serinin ilk oyununda oğlu ile maceraya çıkan Kratos yavaş yavaş tanrılarla ve diğer mitolojik karakterlerle karşılaşıyor.

4. Ōkami

Japon mitlerinden esinlenerek yapılan oyun, IGN tarafından 2006 yılının en iyi oyunu seçilmiştir. Bir kurt formunda olan Fırça Tanrıçası Amaterasu'nun fırça darbeleriyle kendisini yeniden bulma macerasına ortak oluyoruz.

5. Age of Mythology

Age of oyun serisinin vazgeçilmeyen oyunlarından Age of Mythology, pek çok mitolojik tanrıyı seçip onların özel güçlerinden faydalanabildiğiniz strateji oyunudur. Yakın zamanda oyunun extended edition'ı çıkmıştır yıllar sonra tekrar göz atmak isteyebilirsiniz.

6. God of War |||

God of War'un ilk serisinden bu oyun, Afrodit'ten Zeus'a Yunan mitolojisi karakterlerini olabildiğince detaylı bir şekilde veriyor. Tanrılardan intikam almak için Olimpos'a çıkan yarı tanrı Kratos ana karakterimiz.

7. Never Alone

Alaska Eskimo'ları İnyupiklerin mitolojik hikayelerinden esinlenerek oluşturulan bu platform oyununda, bir kız çocuğu ve ona eşlik eden bir tilkinin fırtınanın kalbine olan yolculuğu anlatılıyor. Müzikleri ve genel havası sizi hemen içine hapsedecektir.

8. Assassin's Creed Odyssey

Antik Yunan'da geçen hatta Yunan Tanrıları ile anlaşıp onların verdiği görevleri yapabildiğiniz bu oyunda, kardeş olan Alexios veya Kassandra'yı seçerek oynamaya başlıyorsunuz. Leonidas'ın soyundan gelen karakterimiz, ailesini birleştirmeye çalışıyor.

9. Witcher 3

Witcher 3 olmadan bir oyun listesi yapılamaz düsturu ile bu listemizde de kendilerine yer veriyoruz. Witcher 3 doğrudan bir mitolojik hikayeye dayanmasa da, oyunda karşılaşılan canavarların ve yansıtılan kültürün Slav mitolojisinin etkisinde kalınarak yapıldığı oldukça açık.

10. Titan Quest

Olimpos'ta Yunan Tanrıları belirmeden önce hüküm süren Titanlar zamanında gelişen savaşlarla açılan oyunda, Titanların tüm Yunanistan'da neden oldukları karmaşayı düzeltmeye çalışıyoruz. Bunlarla birlikte oyunda Mısır ve Asya mitlerine dair de örnekler görüyoruz.

11. Darksiders

Hristiyan Mitolojisine dayanan bu oyunda, Mahşerin Dört Atlısı'ndan birini yönetiyoruz. Cennet ve Cehennem arasındaki savaşta dengeyi korumaya çalışıyoruz.

12. Dante's Inferno

Hristiyan Mitolojisinden örnekler bulabildiğimiz bu eser, Dante'nin "ilahi komedya" isimli eserinden esinlenerek yapılmış. Dante isimli askerin ölmek üzereyken canına kasteden yaratıkla mücadele ediyor. Sonrasında kız arkadaşının ruhunu alan Lucifer'ın peşine düşer.

13. Apotheon

Yunan mitolojisi teması kullanılan bu yapımda, Zeus'un emriyle karanlıkta kalan insanoğlunun tek umudu karakterimiz Nikandros.

14. Until Dawn

Amerikan yerlileri Algokin ve İnuit halklarının yıllar boyu anlattıkları hikayeler ve bu halkların mitolojik yapısından etkilenerek üretilen bu oyunda, tatil için birkaç günlüğüne taşradaki bir eve giden genç arkadaş grubunun başından geçen korku dolu maceralar anlatılıyor. Karakterlerimizi yaşatmak sizin elinizde.

15. Northgard

İskandinav mitolojisini temel alan bu strateji oyununda, bir viking klanını yönetip gizemli kıtalara yelken açabilirsiniz.

Efsane Oyun Karakterlerinden Hangisi Senin Ruh Eşin? - onedio.com
Efsane Oyun Karakterlerinden Hangisi Senin Ruh Eşin? - onedio.com
İnternet Olmadan Oynayabileceğiniz En Eğlenceli Mobil Oyunlar - onedio.com
İnternet Olmadan Oynayabileceğiniz En Eğlenceli Mobil Oyunlar - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ibrahim-dogan20

God of War'ı listenin en başına yazacaksın.Ve sadece bir oyununu değil bütün oyunlarını yazacaksın.Bu liste böyle olur.Ya da kısaca "God of War serileri" diyeceksin.

suspicious

god of war dünyanın en güzel oyunu.

red-factor

#2 ile #8 'i çık geri kalanı çok iyi. Assassin's Creed III ile defteri kapattı bence. Gerisi öylesine bir oyun. Ayrıca eğer bir yerden çalıntı bir içerik değilse bu #12 'yi bilmenize şaşırdım. Çevremdeki çoğu gamer adını bilmez bu oyunun.

kimtaeyeonfan23119

dante inferno bilnmez mi xbox360 ta oynamıştım sözde üçleme olacak denmişti beklemiştim

ebenn-m-k

Odyssey sayesinde Ubisoft resmen batmaktan kurtuldu mk saçma saçma gizlilik ile kadayı bozsaydı bitmişti. Artık gününmüzde gizlilik sıkıyor yeter aga bam bam olaya girmek de lazım.

Görüş Bildir