Şırnak Valisi: Osmanlının Torunları Şırnak'ta Galip Çıktı

 > -
Şırnak Valisi: Osmanlının Torunları Şırnak'ta Galip Çıktı

Şırnak Valisi Hasan İpek, Kobani'ye destek amacıyla yaşanan olaylarının Türkiye'de en fazla Şırnak'ta meydana geldiğini ancak provokasyonları önledikleri için ölümlü bir vaka yaşanmadığını söyledi. İpek, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da çok açık söyledi. Ben bunu bir yıldan beridir söylüyorum. Lawrence'in çocukları ile Osmanlı'nın torunları arasındaki çekişmedir. Lawrence'in çocukları ellerinden gelen her şey yaptılar ama Osmanlıların torunları Şırnak'ta galip çıktı" dedi.

Şırnak Valisi Hasan İpek, Kobani'ye destek amacıyla düzenlenen protestoları ilginç ifadelerle eleştirdi. Hem göstericilere hem de isim vermeden Gülen Cemaati'ne yönelik sert ifadeler kullanan Vali İpek, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'da çok açık söyledi. Ben bunu bir yıldan beridir söylüyorum. Lawrence'in çocukları ile Osmanlı'nın torunları arasındaki çekişmedir. Lawrence'in çocukları ellerinden gelen her şey yaptılar ama Osmanlıların torunları Şırnak'ta galip çıktı" dedi.

Şırnak Üniversitesi'nin yeni akademik yılının açılışı kente gelen Saadet Partisi eski Genel Başkanı Recai Kutan, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Ali Akmaz ile birlikte Vali Hasan İpek'i makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında Kobani'ye destek amacıyla Şırnak'ta meydana gelen olayları değerlendiren Vali İpek, Türkiye'de en fazla olayların Şırnak'ta olduğunu, ancak emniyet ve askeri birliklerin sağduyulu yaklaşarak provokasyonları boşa çıkardığını söyledi. İpek, "Şırnak'ta çok ciddi provokasyonlar oldu. Çok büyük olaylar oldu. Belki Türkiye'nin en büyük, en fazla olayları ilimizde oldu. Ama şuna şükrediyoruz, Şırnak'ta bu kadar olaya rağmen hiç bir ölümlü vaka yaşamadık.

Çok maddi hasarlı, yaralamalı, tutuklamalı olaylarımız var. Ama memnuniyetle belirtmek istiyorum. Hem emniyet güçlerimiz, hem askeri birliklerimiz bu anlamda çok hassas davrandılar, provokasyonları önlemeye yönelik. Ölümcül olaylara sebebiyet vermemek için çok dikkat sarf ettik ve Allah'a şükür de Şırnak'ta hiçbir ölümlü olay meydana gelmedi. Olaylarda bu kadar az sorunla çıktığımız için de memnunum" dedi.

"PROVOKATÖRLERİN ARKASINDA COK CİDDİ HALK YOKTU"

Şırnak halkının olaylar sırasında sağduyulu davrandığını belirten Vali İpek, "Provokatörlerin arkasında çok ciddi bir halk yoktu. Sadece provokatörler ortalıktaydı. Bu çağrımıza uydular ben kendilerine çok teşekkür ediyorum, Şırnak halkına her şey için. İnşallah bundan sonra bu huzur ortamını bozmak isteyenlere Şırnak halkı olarak çok daha sağlıklı ve ciddi tepkiler koyarız. Biz devlet olarak kesinlikle sokaklarımızı anarşiye, sokaklarımızı teröre bırakmamaya kararlıyız. Hiçbir şekilde huzur hakim olmadığı, güvenliğin hakim olmadığı bir yerde hiçbir şey olmaz. Ne çözüm olur ne huzur olur. Bunu da belirtmek istiyorum. Ben son olarak bu konuda bize yardımcı olan tüm sivil toplum kuruluşlarına ve tüm Şırnak halkına teşekkür ediyorum" dedi.

"OSMANLI'LARIN TORUNLARI ŞIRNAK'TA GALİP ÇIKTI"

Çatışmalarda örgüt mensubu da olsa kimsenin ölmesine izin vermeyecek şekilde tedbir aldıklarını kaydeden İpek şunları söyledi:

"Binlerce mermi atıldı doğrudur. Şunu söylemek istiyorum. Bugün sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da çok açık söyledi. Ben bunu bir yıldan beridir söylüyorum. Lawrence'in çocukları ile Osmanlı'nın torunları arasındaki çekişmedir. Lawrence'in çocukları ellerinden gelen her şeyi yaptılar ama, Osmanlıların torunları Şırnak'ta galip çıktı. Biz kimsenin ölmesine, çatışmalarda örgüt mensubu da olsa provokatörde olsa ölmesine izin vermeyecek şekilde tedbirlerimizi aldık ve sonuç olarak Şırnak'ta Allah'a şükür can kayıpsız bu büyük provokasyonu önledik. Türkiye'de 34 tane insanımız öldü. Onların ailelerine başsağlığı diliyorum. Yine 2 tane emniyet mensubumuz şehit oldu. Onlara Allah'tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum."

Vali İpek, Şırnak'taki olaylara katıldıkları gerekçesiyle 17 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 3'ünün ise çıkarıldıkları mahkemece tutuklandığını söyledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Recep Tayyip ErdoğanSaadet PartisiŞehitŞırnakolay
Görüş Bildir