Sinemaseverler Bunları Bir Kenara Not Alsın! Slavoj Zizek'in Favorisi Olmayı Başarmış 10 Muhteşem Film

25PAYLAŞIM

Günümüzde adını en sık duyduğumuz filozoflarından biri olan Slavoj Zizek; sosyolog ve filozof kimliğinin yanı sıra popüler kültürle ilgili düşünceleriyle de adından söz ettirdi. Popüler kültür ürünlerini psikanaliz başta olmak üzere çeşitli analizlere tabi tutan Zizek’in sinemayla olan yakın ilişkisi, elbette sinemaseverlerin de ona benzer bir yakın ilişkiyle yanıt vermesini sağladı.

Biz de Slavoj Zizek’in DVD’leri arasından seçip sinemaseverlere önerdiği 10 filmi sizler için derledik!

Not: Fillm bilgileri Filmlovers'dan derlenmiştir.

1. Şehir Işıkları (1931) City Lights

IMDb: 8.6

City Lights ile ilgili Zizek’in yorumu tam anlamıyla Charles Chaplin sevenlerin hislerine tercüman olacak nitelikte “ne söylenebilir ki, tüm zamanların en iyi filmlerinden biri.” Chaplin’in güldürüsünün ardında yatan politik eleştirileri göz önünde bulundurulduğunda böylesine başarılı bir filmografiyle yıllar sonra gelen bir Onur Ödülü dışında herhangi bir Oscar Ödülü ile ödüllendirilmemesi durumu daha anlaşılır kılıyor.

2. Trouble in Paradise (1932)

IMDb: 8.2

Zizek’in “kapitalizm üzerine yapılmış en iyi eleştiri” diyerek tanımladığı Trouble in Paradise, Ernst Lubitsch’in yönetmenliğinde 1932 yılında çekilmiş romantizm, komedi ve suç ögelerini iç içe geçiren bir film. Hollywood filmlerine yepyeni bir bakış sunan Lubitsch kendi dönemine yeni bir soluk getirdi. Miriam Hopkins, Kay Francis ve Herbert Marshall’ı izlediğimiz bu başarılı ve oldukça keyifli filmi henüz keşfetmediyseniz, Zizek’in önerisini de dikkate alarak hemen izlemeye başlayabilirsiniz.

3. Büyük Ümitler (1946) Great Expectations

IMDb: 7.9

O yıllarda renkli ve siyah-beyaz filmlerin ayrı değerlendirilmesi sebebiyle Siyah-Beyaz Film Dalı’nda En İyi Görüntü Yönetimi Oscarı’nı kazanan Great Expectations’ın yönetmen koltuğunda David Lean otururken görüntü yönetmenliğini ise Guy Green üstleniyor. Charles Dickens’ın romanına dayanan film için Zizek, filmi neden seçtiğini “Büyük bir Dickens hayranıyım.” diyerek açıklıyor. Jean Simmons ve John Mills’in rol aldığı filmde bir erkeğin büyük dönüşümünü izleriz.

4. Başarının Tatlı Kokusu (1957) Sweet Smell of Success

IMDb: 8.2

1957 yılında Alexander Mackendrick tarafından çekilen Sweet Smell of Success, Zizek’in tanımlamasıyla Amerika’da basının yozlaşması üzerine çekilmiş önemli filmlerden bir tanesi. Burt Lancaster’ın başarılı performansının hafızalara kazındığı film, oldukça başarılı ancak mesleğinde etik davranmaktan oldukça uzak olan köşe yazarı J.J. Hunsecker’ın ve kariyerinde ilerlemek için her şeyi göze almaya hazır Sidney Falco (Tony Curtis)’nun hikayesini konu ediyor.

5. Zert (1969)

IMDb: 7.3

Milan Kundera’nın ilk romanı olan The Joke için Zizek, Kundera’nın en iyi romanı olduğunu sonraki bütün çalışmalarında ise düşüşe geçtiğini belirtiyor. Jaromil Jires’in yönettiği The Joke elbette bahsi geçtiği üzere Milan Kundera’nın kitabına dayanıyor. Josef Somr, Jana Ditetova ve Ludek Munzar’ın rol aldığı filmde Ludvik Jahn karakteri, sevgilisine gönderdiği notun içeriğinin politik olarak doğru bulunmaması sebebiyle üniversiteden ve komünist partiden ihraç edilir ancak yıllar sonra onu suçlayanlardan intikam almak için çeşitli planlar yapar.

6. Le Souffle au Coeur (1971)

IMDb: 7.8

Louis Malle’in hem senaryosunu yazdığı hem de yönetmenliğini üstlendiği filmi Murmur of the Heart, Zizek için keyifli ve hoş Fransız filmlerinden biri. Bir anne ve oğul arasındaki saklı kalan sırrı sevdiğini de eklemeyi ihmal etmeyen Zizek, sinemaseverler için seçtiği filmlerin arasına Murmur of the Heart’ı da ekliyor. Burjuva bir ailenin yaşantısını konu alan filmde anne ve oğulun ensest sahnesinden yola çıkarak, psikanalizi çalışmalarında bu denli kullanan Zizek’in neden bu filmi sevdiği sorusunun cevabı kendisini açıkça belli ediyor.

7. Hanging Rock'ta Piknik (1975) Picnic at Hanging Rock

IMDb: 7.6

Picnic at Hanging Rock için Stalker’ın adeta bir Peter Weir versiyonu olduğunu ve yönetmenin ilk dönem filmlerini çok beğendiğini belirtiyor Zizek. Rachel Roberts, Anne Louise Lambert ve Vivean Gray’in oynadığı  Picnic at Hanging Rock, ayrıca müzikleriyle de önplana çıkan bir film. David Lynch filmleri tadında gizemleri çözmeyi seven izleyiciler için filmde bir grup kızın kaybolmasının ardındaki gizemi çözmeye çalışmak da keyifli bir hal alıyor.

8. Buz Fırtınası (1997) The Ice Storm

IMDb: 7.5

Usta yönetmen Ang Lee’nin 1997 yılında çektiği The Ice Storm, Zizek’in hayatında özel bir yere sahip. Filmin senaristi James Schamus’un, The Ice Storm’u yazarken Zizek’in kitaplarından birini okuduğunu ve bu kitabın yazdığı senaryo ile ilgili ona ilham verdiğini belirtmesi sebebiyle Zizek’in The Ice Storm ile arasında özel bir bağ oluşmuş. Zizek’in filmi sevmesindeki en önemli etken bu olsa da yanı sıra filmi başarılı bulduğunu da ihmal etmiyor.

9. Ananı Da! (2002) Y Tu Mamá También

IMDb: 7.7

Y Tu Mamá También’i tamamen kişisel sebeplerle sevdiğini çünkü filmin DVD’sinde yorum yaptığını belirten Zizek, filmin yönetmeni Alfonso Cuáron’dan en sevdiği filmin Children of Men olduğunu belirtiyor. Bir Meksika yapımı olan Y Tu Mamá También için bir yolculuk ve büyüme hikayesi tanımlaması yapabiliriz. 20’li yaşlarındaki iki genç erkeğin bir kadınla çıktıkları yolculuğu konu edinen filmin senaryosunda yönetmene ek olarak Carlos Cuáron’un da imzası bulunuyor. Gael Garcia Bernal’in ilk gençlik hallerini gördüğümüz filmde cinselliğin dolu dolu yaşandığı bir yol hikayesi izliyoruz.

10. Deccal (2009) Antichrist

IMDb: 6.6

Sinemanın asi yönetmeni Lars von Trier’in son olarak başı Cannes Film Festivali’nde yaptığı “Ben de bir Naziyim” gafıyla ciddi anlamda derde girmişti. Yönetmenin hayatındaki bu çalkantılı dönem yavaş yavaş geride kaldı. Ancak bu durum Lars von Trier’in sinemasında da sözünü sakınmayan tavrının altını çizen olaylardan biri oldu. Lars von Trier’in hem senaryosunu yazdığı hem de yönetmen koltuğunda oturduğu Antichrist’te Willem Dafoe ve Charlotte Gainsbourg’u izliyoruz. Bir anne-babanın sevişirken oğullarının bir başka odada camdan düşerek ölmesinin acısıyla mücadele filmin temelini oluşturuyor.

Slavoj Žižek - DVD Picks

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
moondark

Onedio gümbür gümbür aniden çıkan reklam müziği nerden geliyor? Direkt sayfayı kapatıyorum. Olmuyor yani.

Görüş Bildir