Sığınmacılara Çelme Takan Kameraman Yargılanacak

 > -

Macaristan-Sırbistan sınırına akın eden sığınmacılar arasındaki bir baba ile kızını polisten kaçmak isterken çelme takıp düşüren Macar kameraman yargılanacak. 

Bir yıl önce sığınmacı bir baba ile kızını çelme takarak düşüren Macar kameraman kadının görüntüleri dünya çapında infial uyandırmıştı. 

Csongrad Başsavcılığı, Petra Laszlo adlı kadının kamu huzurunu bozma suçundan yargılanacağını açıkladı.

Macar kameramanın mültecilere çelme takıp tekmelediği o anlar

Laszlo önce polisten kaçmakta olan bir baba ile kızına çelme takarak yere yuvarlanmalarına sebep olmuş, başka bir kayıtta ise kendisine yalvaran bir sığınmacı kızı tekmelerken görüntülenmişti.

 Macar kameraman olayın görüntülerinin yayınlanmasından sonra özür dilemişti.

Gazetecinin Çelme Taktığı Suriyeli Göçmen İspanya'da Futbol Antrenörü Oldu - onedio.com
Gazetecinin Çelme Taktığı Suriyeli Göçmen İspanya'da Futbol Antrenörü Oldu - onedio.com

Macar kameraman Petra Laszlo aşırı sağcı Macar Jobbik Partisi’ne yakınlığıyla tanınan internetteki televizyon kanalı N1TV için görev yapıyor. Olaydan sonra Laszlo'nun görevine son verilmişti.

Yetkili Savcı, Laszlo'nun çelme takması ve tekme atmasının ırkçı gerekçelere dayanmadığı, saldırıya uğrayanlarda da ciddi bir yaralanma olmadığı görüşünü savundu, ancak yaptığı hareketin sadece “kamuda infiale yol açma“ özelliği taşıdığını vurguladı.

Sınıra 175 kilometrelik dikenli tel

Geçen Eylül ayında her gün binlerce sığınmacı Sırbistan‘dan Macaristan’a geçmeyi denemiş, Röszke’de yaşanan olaydan sonra Macar askerleri 175 kilometrelik sınıra dikenli tel çekmişlerdi.

DW

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Macaristan
Görüş Bildir