Sigara Bırakmada, Ağrıları Azaltmada ve Kilo Vermede Etkili Geleneksel Bir Tıp Uygulaması: Akupunktur

1PAYLAŞIM

Baştan ayağa hatta parmaklara kadar tüm vücuttaki rahatsızlıkların birçoğuna çare olabildiği düşünülen mucizevi nitelikteki akupunktur hakkındaki bilgileri sizler için derledik. 

Not: En doğru bilgi, tanı ve tedavi için mutlaka uzmana danışın.

Yaklaşık 3000 yıldır Orta Asya ve Çin bölgesinde geleneksel bir tıp uygulaması olarak uygulanan akupunktur, tamamlayıcı tıp uygulamaları arasında en bilinenlerden biri.

Bu yöntem uzmanlar tarafından uygulandığında çok sayıda rahatsızlığın tedavisinde etkili olabilmekte.

 • Ameliyat sonrası ve kemoterapiye bağlı veya gebelik esnasındaki bulantı ve kusmalar

 • Diş operasyonları sonrasındaki ağrı

 • İlaç ve nikotin bağımlılığı

 • Stroke rehabilitasyonu

 • Migren ve benzeri baş ağrıları

 • Menstüel siklus ile ilgili tanımlanan ağrılar

 • Osteoartrit 

 • Bel ve boyun ağrıları

 • Karpal tünel sendromu

 • Astım ve benzeri kronik tıkayıcı solunum hastalıkları

 • Aşırı iştah ve obezite

İnsan vücudunda 12 çift ve 2 tek meridyen olmak üzere toplam 14 meridyen vardır ve bu meridyenlerin üzerinde toplam 361 adet nokta bulunur. Rahatsızlığınıza göre kullanılan noktalar değişiklik gösterebilir.

Bunlara ilaveten ekstra noktalar diye adlandırılan özel noktalar da mevcuttur.

Dünya üzerinde iki farklı akupunktur türü uygulanır.

 • Kalsik vücut akupunkturu

 • Kulak akupunkturu

Sigara bırakmada ve kilo vermede de yardımcı olan akupunktur, Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları bölümüyle bazı özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde uygulanmaktadır.

Bazı güzellik merkezlerinde de akupunktur uzmanları bulunmakta, ya da uzmanlar kendi kliniklerinde hizmet verebilmektedir. Devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde seans fiyatları 40-100 TL arası değişirken özel hastanelerde bu fiyat genellikle daha yüksektir.

Akupunkturun uzman kişiler tarafından standartlara uygun şekilde yapılması önemlidir.

Akupunktur tedavisinde, tanımlanmış akupunktur noktalarının uyarılması esastır. Klasik olarak paslanmaz çelikten üretilmiş iğnelerle uyarılar verilir.

Oldukça ince olan iğneler tek kullanımlıktır. Steril olmasına dikkat edilmelidir.

Bu iğneler vücuda batırılırken hasta çok hafif bir ağrı duyabilir. Ardından iğneler birkaç dakikada bir sağa sola çevrilerek veya biraz batırılıp geri çekilerek uyarı verilir. Bu esnada hasta iğnenin olduğu bölgede gerginlik, şişkinlik, ağırlık şeklinde tarif edilen bir his algılar. Bu his istenilen bir etkidir ancak tam olarak ağrı ya da yanma hissi değildir. İğneler batırıldıktan sonra etkiyi güçlendirmek amacıyla iğnelere elektriksel uyarı verilebilir. Bu şekilde elektroakupunktur uygulanmış olur (K).

Kulak akupunkturunda önce bir dedektör yardımı ile kulak noktaları belirlenir ve elektriksel uyarı verilir, ardından 1,5-2 mm’lik iğneler kulak kepçesine batırılarak tedavi uygulanabilir.

Sadece iğne takılırken deriyi deldiği anda kişi biraz ağrı hissedebilir, kısa süre sonra bu ağrı kaybolur, birkaç saat sonra kişi kulağında iğne olduğunu bile unutur, yalnızca kulağına dokununca veya yanlışlıkla çarpınca, üzerine yatınca ağrı hissedebilir. Kulak iğneleri zaten üzerindeki flasterle birlikte kulakta tedavi süresince kalıcıdır banyo yapılabilir, havuza girilebilir, sakınca oluşturmaz. Fazlaca rahatsız eden bir iğne olursa erken dönemde çıkarılabilir.

İğeneden korkan kişilere lazer akupunktur uygulanabilir.

www.isla-laser.org

Aynı akupunktur noktaları klasik yöntemle değil de 830nm dalga boyundaki kırmızı lazer ışığı ile her bir nokta 15-20 sn süreyle uyarılabilir.

Ancak kanser, enfeksiyon hastaları ve cerrahi müdehale gerektiren rahatsızlıklara sahip kişilerde uygulanmaması önerilmektedir.

Akupunkturun kesin bilinen yan etkisi olmamakla birlikte, akupunktur yapılmadan önce vücudun kontrolden geçirilerek akupunktur uygulamasına uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ssensei

annem kilo vermek için kullanıyor, faydalı

Görüş Bildir