Sıcaklığı ile Metalleri Eriten ve Demir Yağdıran Yeni Bir Gezegen Keşfedildi!

-
Abone ol

"Bereket yağıyor" sözünün gerçek olduğu yeni bir gezegen keşfedildi!

Bu içerik hazırlanırken Phys ve Independent sitelerinden yararlanılmıştır.

Bu hafta bilim dünyasından yaşanan ilginç bir keşifle karşınızdayız!

Araştırmacılar tarafından VLT (Very Large Telescope) ile keşfedilen ve WASP-76b ismini verdikleri gezegen, bu zamana kadar keşfedilen diğer gezegenlerden ilginç bir özelliği ile sıyrılıyor...

Gözlemler sonucunda gezegene demir yağdığı keşfedildi! Evet doğru duydunuz yeni keşfedilen gezegende demir yağmurlarına rastlandı.

Peki demir yağmurları nasıl meydana geliyor?

2400 derece ve üstüne çıkan bir sıcaklığa sahip dev gezegen, demir gibi metalleri buharlaştırıyor. 

Gece ve gündüz arasında yaşanan aşırı sıcaklık farkı sebebiyle meydana gelen güçlü rüzgarlar, gece görülen demir yağmurlarının gündüz buharlaşmasına sebep oluyor. Sert ısı değişimleri nedeniyle yaşanan yoğuşma sonucunda meydana gelen yoğun demir oranı araştırmacıların dikkatini çekerek, bu gezegende yaşanan demir döngüsünün ortaya çıkmasına sebep oldu.

Bir diğer ilginç bilgi ise, gündüzleri gezegen Dünya'dan ve Güneş'ten binlerce kat daha fazla radyasyon alıyor.

İspanya, Madrid Astrobiyoloji Merkezi'nde astrofizikçi ve ESPRESSO bilim ekibinin başkanı María Rosa Zapatero Osorio konuyla ilgili "Gözlemler, WASP-76b'nin sıcak ve aydınlık yarısında demir buharının bol olduğunu gösteriyor. Bu demirin bir kısmı gezegenin dönmesi ve şiddetli rüzgarlar nedeniyle gece tarafına geçiş yapıyor. Burada demir çok daha soğuk ortamlarla karşılaşıyor, yoğunlaşıyor ve yağmur yağıyor." açıklamasında bulundu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kahraman-sezer

Dincilere göre öldükten sonra biz allahsız kitapsız kafirlerin yaşayacağı gezegen ilan edilebilir.

feyk

acaba bu kadar yuksek sicakliklarda erimis metalin icinde farkli bir yasama imkan verecek bir kimya mumkun mudur?

kal_el__

Bir de diger gezegenleri yasama elverisli gezegenleri arastirirken oksijen ve su baz alinarak arastiriliyor, Yasam olusmasi icin Dunya’da ki sartlarin olmasina gerek yok, oralarda bir yerlerde yasam varsa oksijene ya da suya ihtiyac duymuyor olabilir ona gore evrim gecirmis olabilirler.

logicaldoor

Eğer öyle bir gezegende yaşam varsa bizim gezegenimize bakıp "yaşanamayacak kadar soğuk bir gezegen" diyorlardır...

feyk

yani. titan kadar soguk bir yerde su siradan bir kaya, 2400 derece gezegende ise siradan bir gaz oluyor. dunyada siradan bir kaya olupda 2400 derecede cozucu sivi olarak suyun yerine gececek bir madde illaki vardir. esas kilit nokta karmasik ve buyuk kimyasal molekulleri mumkun kilacak, onlarin omurgasi olacak bir yari iletken gerekli. karbon bu sicakliklarda kati halde bulunabiliyor ama tamamen farkli kimyasal reaksiyonlari olacaktir. ayni buyuk karmasik molekuller mumkun olabilir mi? merak ettigim nokta bu.

kutlu-kamali

benim çıkarımım da yaşam ararken dünya için alternatif arandığıdır. yani bizim yaşayabileceğimiz şartlarda gezegenler... örnek: interstellar. çok izlenen filmler ve çok satan kitapların amacı insanları bu düşüncelere alıştırmaktır. örnek: dan brown- inferno(günümüzde corona vakası) yorumum konudan çok saptı ama kurgulanmış bir hayat yaşıyoruz maalesef.

feyk

cok izlenen cok satan kitaplarin filmlerin amaci insanlara satmaktir, dogal olarak insanlarin ilgisini de kendi yasabilecekleri, kendilerine yakin hissedecekleri seyler yada inferno gibi iclerinde olan korkulari supheleri besliyecek seyler ceker. populer kulture bakarsaniz bunlari gorursunuz. gercek bilimsel kaynaklara bakarsaniz yasam bulmak icin yasamin tanimini nasil genislettiklerini, nasil farkli olasiklari dusunduklerini gorursunuz.

bykzlt

Her sene yeni bir en sıcak gezegen keşfedildi haberi okuyoruz ve atmosferi buharlaşmış demir ve titanyumdan oluşan sıcaklığı 4-6 bin santigrat dereceye ulaşan gezegenler. Bildiklerimizin hiçbirinde demir yağmuru olayındana rastlanmamıştı, gece gündüz sıcaklık farkı ve rüzgarlar bereket yağdırıyor :) Neyse bu haberi Melih Gökçek "gökden demir yağdıran rabbim" tweeti ile paylaştı parsele ne kadar demir düştüğünü sormaya gidiyorum.

Görüş Bildir