Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Shell, Alaska’daki Doğalgaz ve Petrol Arama Çalışmalarını Sona Erdirdi

15PAYLAŞIM

Alaska’da süren doğalgaz ve petrol arama çalışmaları sonucunda bulunan miktarların yeterli olmadığına kanaat getiren Shell, bölgedeki çalışmalarını sona erdirdiğini duyurdu.

Alaska açıklarındaki Çukçi Denizi’nde yaz aylarında önemli keşifler yaptıklarını belirten Shell yetkilileri, yine de bulunan miktarların faaliyetlere devam edilmesini gerektirecek kadar fazla olmadığını açıkladı.

2007’den beri Arktika’daki petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına 7 milyar dolar para harcayan şirket, karar sonrasında gerek çalışmaları sonlandırma maliyeti, gerekse de yapılan sözleşmeler nedeniyle toplamda 4.1 milyar dolarlık bir miktar daha harcamak zorunda kalacak.

Kuyularda yeteri kadar kaynak olmamasının yanı sıra arama faaliyetlerinin de oldukça maliyetli olduğunun belirtildiği açıklamanın devamında Shell’in bölgeyi hala yüksek potansiyelli olarak gördüğü, ancak bu zamana kadar bir sonuç alınamamış olmamasının hayal kırıklığı yarattığı belirtildi. 

Shell yetkilisi Marvin Odum konuyla ilgili "Araştırma hayal kırıklığı yarattı. Bu yüzden yakın bir zamanda çalışmalara tekrardan başlamayacağız. Yine de bölgenin Alaska ve ABD için ne kadar büyük bir stratejik öneme sahip olduğunun farkındayız." değerlendirmesinde bulundu.

Gelişmeye en çok sevinen ise uzun bir süredir Shell’in faaliyetlerini durdurması ve doğaya daha fazla zarar vermemesi konusunda çeşitli faaliyetlerde bulunan çevreci gruplar oldu. 

Greenpeace Birleşik Krallık Yetkili Müdürü John Sauven verdiği röportajda “Shell çok ağır bir mağlubiyet aldı. Onların milyarlarca doları vardı, bizim ise milyonlarca destekçimiz. Yıllardır bunun mücadelesini verdik ve sonunda istediğimizi almayı başardık” açıklamalarında bulundu.

the guardian

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir