Sezen Aksu'nun Kıyıda Köşede Kalmış Seksenli Yıllara Ait 14 Mükemmel Şarkısı

-

Bazı şarkılar vardır ki pek az insanın zihinlerinde yer etmiş ve duygusal bağlarla onlara sıkı sıkıya tutunmuştur. Hatta öyle bir şeydir ki bu duygu insana baş döndürür. Özel hissettirir kendini. İşte o şarkılardan oluşturduğumuz bu içerikte sizin gönlünüzü fethedecek bir duygu oluşturacağımıza inanıyoruz, keyifli dinlemeler.

1. Bu Gece (1984)

Sözlerini Sezen Aksu'nun yazdığı şarkıda beste ve düzenlemeyi Onno Tunç yaptı. Sonraki birçok şarkının fark edilmeden orijini olan bu şarkı belki de Seni İstiyorum'un duygusal bakımdan çıkış noktası.

2. Ayrılıklar Bitmez (1982)

Firuze albümünden ''gümbürtüye giden'' parçalardan. Sözleri Sezen Aksu'ya ait olan şarkının beste-düzenleme işinde Onno Tunç'un nakış gibi işlemeleri duruyor.

Firuze albümünde belki de önceki sıralarda yer alsaydı çıkış parçası olabilecek bir şarkıdır bu.

3. Gamsız (1989)

Söz ve müziği Orhan Atasoy ve Istvan Leel-Össy'ye ait olan şarkı doksanlara olan girişin ayak seslerini hissettiren bir eser.

Şinanay'ın ezici gücü altında ezilen şarkı Sezen Aksu'nun daha sonraki konserlerinde hafif rap eklemeleriyle gençler tarafından sevildi ve daha sonra da yorumlandı. Canlı bir performansı için:

2008 Versiyonu ile Gamsız...

4. Çocuk (1980)

Sezen Aksu'nun seksenleri açan albümü Sevgilerimle albümünün sondan bir önceki şarkısı. Bariz Nükhet Duru edasıyla okunan şarkı pek de hoş olmuş diyebiliriz. Şarkının söz ve müziği ise Sezen Aksu'ya ait. Vurmalı çalgılardan ve çın çınlardan düzenlemeye ilk parmak kaldıran müzisyenin Osman İşmen demesi de çok doğal.

5. Bir Başka Aşk (1984)

Pop müzikte devrim yaratan Sen Ağlama albümünde yine unutulup giden ve az insanın bildiği şarkılardan. Sözlerinden ''Beni Aysel Gürel yazdı!'' akan şarkının beste ve düzenlemesi Onno Tunç'un.

6. Hoşgörü (1981)

Yine bir Aysel Gürel, Sezen Aksu ve Onno Tunç ortaklığı. Sözlerini Aysel Gürel'in beste ve düzenlemesini Onno Tunç'un yaptığı yüksek tempodaki şarkı 1981'in albümü olan Ağlamak Güzeldir'in gözyaşlarını sevince çeviriyor sanki.

7. Neredesiniz (1982)

Firuze'nin ağır gidişatını daha da ağırlaştıran ve insanın sırtına bulutları yükleyen güzel şarkı. Etrafına soran ve ümitle bekleyen bir insanın yıkılışı. Sözlerinde Sezen Aksu'nun izleri görülen şarkıda beste Sezen Aksu ile bir başka birinin, Recep Aktuğ'un imzasını da barındırıyor. Düzenlemede ise Atilla Özdemiroğlu kalemini ve duygusunu konuşturmuş.

8. Yeter (1984)

İnsan ve insana ait karmaşayı maskeler ardından eleştiren Sezen Aksu ''Yeter!'' diyor. Şarkının sözleri Sezen Aksu'ya, bestesi Atilla Özdemiroğlu'na ve düzenlemesi de Onno Tunç'a ait. Bu kadrodan da zaten böylesi bir şarkı beklenebilirdi.

9. Ah Mazi (1986)

Git albümünün hit olmamış nadir şarkılarından. Sözlerini Aysel Gürel'in yazmış, beste ve düzenlemesini Onno Tunç'un yapmış olduğu bir şarkının çok dillere düşmemesi, bunun çok özel ve az insanın kulağını hoş tutacak bir şarkı olduğunu da gösteriyor.

10. Hayır (1988)

Kanlı ilişkinin bir başka ürünü daha. Bu sefer söz ve müzik Sezen Aksu'ya ait. Onno Tunç ise düzenlemede ustalığını döktürmüş. Bu muhteşem şarkı da böyle ortaya çıkmış.

11. Sonbahar (1986)

Bir mevsim için ancak bu kadar hoş bir şarkı yazılabilir diye düşündüren 1986'ya ait bir şarkı daha. Sözleri Aysel Gürel'e, beste ve düzenlemesi Onno Tunç'a ait güzel bir şarkı.

12. Aynalar (1989)

Sezen Aksu'nun Kurşuni Renkler'de ve diğer birçok şarkıda bakamadığı ve yaşlandığını düşündüğü zalim aynalara yazdığı şarkı. Müzik ve düzenleme ise Turhan Yükseler'e ait.

13. Bir Kuş Uçur (1988)

Kayahan'ın uzun savaşlara sahne olan bir zamanda yazdığı şarkı. Hem Nilüfer'e hem de Sezen Aksu'ya verdiği ama çıkan soğuk savaş sonrası Nilüfer'e bırakılan Esmer Günler'in muadili. Düzenleme ise Onno Tunç'un.

14. İstanbul Hatırası (1989)

Sezen Aksu'nun filmlere bile konu olan güzel şarkısı. Aysel Gürel'in komşuları Beti ve Pola'ya yazdığı şarkı. Azınlıkların kardeşçe yaşadığı zamanlardan...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir