Şeytanın Bile Aklına Gelmeyecek Yöntemle 400.000 Liralık Lüks Otomobili 1 Dakikada Çalan Hırsızlar!

1.4bPAYLAŞIM

"En güvenli otomobili koymuşlar, hırsız onu bile 1 dakikada çalabilmiş." hep bir şehir efsanesiydi. Geçtiğimiz günlerde Londra'da yaşanan olaydan sonra bu şehir efsanesinin birebir gerçek olabileceği konuşuluyor. Hikaye basit, lüks bir otomobil 1 dakika içerisinde hiçbir kaba kuvvet uygulanmadan "anahtarı hacklenerek" çalınıyor. Hikaye tüyler ürpertici ve bu teknik bir istisna da değil.

Haber DailyMail üzerinden yayınlandı fakat bir süredir bu teknikle çalınan araçlar haberlere yansıyordu. Bu sefer ise hırsızlığın nasıl gerçekleştiğiyle ilgili bir video var.

İki kişi arabaya doğru hızla yaklaşıyor ve ellerinde gördüğümüz o siyah şey bir sinyal yükseltici.

Birisi kapıyı açmaya çalışırken diğeri evin etrafında sinyal yükselticiyi konumlandırmaya çalışıyor, hepi topu 1 dakika içinde ise bir servet değerindeki otomobili çalıyorlar.

Otomobilin sahibi uykusundan motorun çalışma sesiyle uyanıyor ve o kapıya ulaştığında otomobilin yerinde yeller esiyor.

Olayı soruşturan ekip bu yöntemle çalınan otomobillerin anahtarsız giriş/çalıştırma özelliğine sahip lüks otomobillerden oluştuğunu ve bu ekipmanların internet üzerinden $250 dolara bile bulunabileceğini açıklıyor.

Sadece en lüks modellerin istisnası da değil bu güvenlik açığı.

Güvenlik testlerine göre çok fazla model bu açığa sahip fakat olayların asıl ilgi çeken yanı hırsızların kullandığı yöntem.

Bu hırsızlık tekniği anahtarsız giriş ve çalıştırma sisteminin zaaflarından faydalanıyor.

Örnek verelim, bir restorandasınız, otomobiliniz restoranın girişinde park halinde ve anahtarınız da masanın üzerinde.

Bu hayali senaryoda aracınızla gelişinizi gören ve sizi gözüne kestiren hırsız da tam arka masanıza konumlanıyor.

Tabii o ekibin birinci üyesi, diğeri dışarıda bekliyor.

Portatif denebilecek bir "sinyal alan artırıcı" ile anahtarınızın sinyal alanını birkaç katına çıkarıyor.

Unutmadan, aracınız anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliğine sahip. Bu özelliğe sahip olmayan bir otomobilin anahtarının sinyal alanı artsa dahi kapıları açıp çalıştırmak mümkün olmayacaktı.

Anahtar sinyal alanı arttığında otomobil sizin yaklaştığınızı düşünerek kapılarının kilidini açıyor ve çalışmaya hazır hale geliyor.

Diğer suç ortağı da kilidi açılan otomobile girip, hareket ediyor. 

Bu şekilde anahtar vasıtasıyla çalışan otomobil herhangi bir güvenlik uyarısı vermediği için hırsızlar rahatça olay yerinden uzaklaşıyor. Tabii yakıtı sonlanana dek.

Eğer yakıt alırken otomobil çalışmaya devam ederse ve yakalanmazlarsa bu biçimde dünyanın öbür ucuna dek gidebiliyor hırsızlar. Belirtelim, bu senaryo temelindeki test uzman kontrolleri eşliğinde, otomobil güvenliği testleri de gerçekleştiren ADAC (Alman Otomobil Derneği) bünyesinde gerçekleştiriliyor.

Bu yönteme karşı otomobillere markalar tarafından gelecek güncellemeler dışında bir önlem almak pek de mümkün görünmüyor. ADAC tarafından yapılan testlerde riskli olarak seçilen otomobillerin listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Umuyoruz ki sizin otomobiliniz bu listede yoktur, varsa bile güncellemeler için markaların çalıştığını unutmayalım!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
murat777

hersey ole dusunsene en uyuken parmak izinle telefonunuda aca bilir esin ve ya resmini ekrana gosterir yuz okumadanda acar direk

pastil

benim arabamda böyle.surus esnasinda anahtari algilamazsa alarm veriyor .hatta anahtarin pilleri zayiflayinca bile calusmiyor.

hazirsanizyaziyorum

Bir arabadan milyonlarca lira almasını bilen koca koca şirketler bir zahmet anahtarın içine de GPS yerleştirsin. Yakınlığını wifi veya Rfıd ile değil konum belirleme yöntemiyle oğrensin. böylece istediğin kadar sinyal güçlendir araç ve anahtarın konumu tutmadıkça kapı açılmaz. Yada en basiti araç anahtardan uzaklaştığı anda (max 50 metre) bütün sistemleri komple kapatsın. Bunuda mı ben söyliyeyim yani. :)

cem-ktlu

buyuk ıhtımalle senın sıkılmenı aracını çaldırmanı böylece de senın gıbı saf bi zavallıya yenı arac satarak kazıklamayı planlamıslardır uğur, senın gıbı mılyonlar varsa tadından yenmez

logicaldoor

Ben kendi aracıma takmayı düşünüyordum ama cep telefonum ile eşleşen bir sistem bakmıştım. Onda bile telefonumun şarjı bitse ne yaparım diye düşünüp vazgeçtim. Bu araçları tasarlayanların da herhalde bu tür durumlar için düşündükleri çözümler vardır. Gerçi araçları muhtemelen parçalara ayırıp öyle satıyorlardır...

kirbac-tanrisi

ulan yıllar önce stajda ki adam artist artist dedi arabaya bin geliyorum ama kapı kilitli bu yaklaştı kilitler açıldı pek şaşırmadım dikkatimi çekmedi açtım bindim bu da şaşırmadığımdam dedi nasıl açtım kapıyı o zaman dedim acaba nasıl? telefonun bluetoothu falan mı eşleşiyor nedir? yok anahtarla oluyor anahtar yaklaşınca açılıyor araba dedi... dedim hiç güvenli değil bunun bi açığı kesin bulunur.

Görüş Bildir