Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Seyahat Planlarınızı Sil Baştan Değiştirecek Hindistan'ın Mavi Şehri Jodhpur Hakkında 16 Bilgi

 > -
Abone ol

İşte karşınızda Rajasthan Eyaleti'nin mavi incisi olarak kabul edilen Jodhpur şehri...

1. Coğrafi bakımdan Hindistan'ın Rajastan Eyaleti'nin tam merkezinde yer alan Jodhpur, mavi rengiyle turistleri kendine mıknatıs gibi çeken bir şehir.

2. Şehrin mavi renginin sırrı ise, Hindistan’da en üst sınıfı olarak kabul edilen Brahmanlar'ın bu şehirde yaşıyor olması.

3. Rivayete göre Brahmanlar, eski zamanlarda kendi evlerini diğer sınıflardan gelen insanlarınkilerden ayırabilmek için maviye boyuyormuş.

4. Fakat zaman içinde bu durum bir geleneğe dönüşmüş ve tüm evler maviye boyanmaya başlamış.

5. Bu arada konuyla ilgili bir diğer açıklama da, mavi rengin evleri sineklerden koruması ve serin tutması şeklinde.

6. Jodhpur, Hindistan'ın geneli düşünüldüğünde, 1.5 milyonluk nüfusuyla oldukça küçük ve sakin bir şehir.

7. Şehrin ekonomisinin bel kemiği ise mobilyacılık sektörü. Jodhpur'un, antika mobilya replikaları yapan dükkanlarının dünyaca ünlü olduğunu belirtelim.

8. Şehrin en görülesi yerlerinden biri ise, hiç şüphesiz Mehrangarh kalesi.

9. 1459`da inşa edilen bu kale, tarihte bir kez bile işgale uğramamış.

Kalenin bir de ilginç hikayesi var:

Rivayete göre Rao Jodha adında bir kral, kendisine hiç bir düşmanın fethedemeyeceği bir kale yaptırmak ister. Bunun için uygun bir yer arayışına çıkan Kral, sonunda Jodhpur'da bulunan hakim bir tepeyi, en uygun yer olarak  gözüne kestirir. Fakat çok geçmeden o tepede bir ermişin yaşadığı ortaya çıkar. Ve Chidiyawale Baba adlı bu ermiş evini terk etmeye gönüllü değildir. Ne var ki Kral güç kullanarak adamı yerinden eder. Evinden olan Chidiyawale Baba ise buna karşılık olarak krallığı kıtlık yaşaması için lanetler. Ermişin tavrını öğrenen kral çok korkar. Ve akabinde kendisini ve krallığını affetmesi için ermişin kapısını çalar. Chidiyawale Baba, lanetin ancak bir kurban verilirse ortadan kalkacağını krala bildirir. Çaresiz kalan kralın imdadına ise Rajaram Meghwal adlı bir savaşçı yetişir. Ailesine bakılması karşılığında kurban olmayı kabul eder. Ve tepeye canlı canlı gömülür. Bugün kalenin içinde bu savaşçıya ait olduğu iddia edilen bir anıt mevcuttur.

10. Resimdeki el izlerinin korkunç öyküsü:

Eskiden uygulanan bir geleneğe göre, savaşta ölen erkeklerin cenaze merasiminde, evli oldukları kadınlar da diri diri yakılırmış. Kaleye girip öldürülmeden önce, kadınların yaptıkları son şey ise bu el izlerini bırakmakmış.

11. Şehirdeki bir diğer mimari şaheser ise kaleye yaklaşık 15 dakika mesafede olan Jaswant Thada tapınağı.

12. Jodhpur, mimarisiyle Akdeniz'i andıran bir şehir olarak ifade ediliyor.

13. Şehirde mobilya sektörü dışında bir diğer önemli geçim kaynağı ise el işçiliği ürünler. Bunların en önde geleni ise hemen her çarşıda karşınıza çıkan ipek terlikler.

14. Jodhpur'un ayrıca mücevher imalatında da, marka bir şehir olduğunu da unutmayalım.

15. Mutfak kültürü de bir hayli zengin olan Jodhpur'da, muska böreğini andıran sebzeli Samosa, ayranı andıran lassi içeceği ve bol şerbetli bir tatlı olan Jalebi ön plana çıkan lezzetler arasındaymış.

16. Velhasıl Jodhpur, sıradışı rengi ve Hindistan'a özgü çok kültürlü dokusuyla mutlaka görülmesi gereken bir şehir. Bir gün mutlaka gidip görmenizi temenni ediyoruz..

Yararlanılan Kaynaklar: 1, 2

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
mehmet.b.a.b.a.78

SEYEHAT PLANLARIM DEĞİŞMEDİ ZATEN HİNDİSTANA GİDİCEM İLK

karekafa

hijyenden uzak olması ve buna bağlı olarak çoğu bölgesinde hastalığın kol gezmesi sebebiyle gidemediğim ama nedense küçüklüğümden beri en çok gitmek istediğim, ilginç bir çekiciliği olan bir garip ülke.

platon

Dünyanın en pis ülkelerinin başında gelir İğrenç Hindistan.

sinefilll

Sığ bi bakış açısı ingiltere sömürgeci değil hindistan iğrenç.(!)

sinefilll

Bu ülke ne garip bir ülke yaa hem ürkütücü hem çok güzel Takıları sareeleri ve de gözleri mükemmel kadınların yıllarca sömürülmüşler çok fakirler ama dünyanın zenginleri de burada yaşıyor.Hem çok saçma aksiyon filmleri var hem de duygusal ve eğitici başyapıtları.Festivalleri falan çok güzel ama sokaklar pis bazı yerlerde.Mühendislik ve teknoloji bakımından en hızlı büyüyen ülke ama okur yazar oranı az.Yani çok garip ve kesinlikle görülmesi gereken bir ülke.

Görüş Bildir