Sevginin En Çirkin ve Kör Hali: "Benim Kocam Masum! Oğluşum Yapmaz! Bizi Kıskanıyorlar!"

-

Bugünün magazin gündeminde öyle bir olay vardı ki; aslında küçük ve sıradan bir konu olsa da, büyük resme baktığımızda toplumumuzdaki en büyük sıkıntılardan birine işaret ediyordu: "Benim kocam / oğlum yapmaz"cılık... Kısacası: Erkekçilik! 

"Özel olan politiktir" diyerek Arda Turan'ın dünkü vakasından başlıyoruz ve konuyu en geniş haliyle ele alıyoruz...

Arda Turan dün yine bir Arda Turan'lık yaparak gündemimize oturmuştu. Yine bir "yazış", şiddet, aşırı adamlık...

Yılın Magazin Skandalı Geldi! Arda Turan Önce Berkay'ın Eşine Asıldı Sonra Ünlü Şarkıcının Burnunu Kırdı! - onedio.com
Yılın Magazin Skandalı Geldi! Arda Turan Önce Berkay'ın Eşine Asıldı Sonra Ünlü Şarkıcının Burnunu Kırdı! - onedio.com

Klasik yani!

Fakat bu defa yazıldığı (ki bu tabiri söz gelimi kullanıyoruz, zira düpedüz taciz) kadın evli, burnunu kırdığı erkek de ünlü bir şarkıcı olunca olay büyüdü. Bu kısmı zaten biliyorsunuz.

Bugün ise Arda Turan'ın sekiz aylık hamile eşi Aslıhan Doğan'dan bir açıklama geldi. Kısacası "Kocam yapmaz" diyordu.

Bugün ise Arda Turan'ın sekiz aylık hamile eşi Aslıhan Doğan'dan bir açıklama geldi. Kısacası "Kocam yapmaz" diyordu.
Bugün ise Arda Turan'ın sekiz aylık hamile eşi Aslıhan Doğan'dan bir açıklama geldi. Kısacası "Kocam yapmaz" diyordu.

"Yaşanmışlıklarıyla her daim olgunlaşmış bir insan, yetiştirilme şeklinden ötürü aile kavramının ne olduğunu iyi bilen bir evlat, tahmin edilenden çok daha güçlü bir kadın, ve en önemlisi bir anne adayı olarak yazıyorum. İlişkimin ilk gününden evliliğimin bugününe kadar ne kadar saçmalık varsa önüme sunuldu. Farklı amaçlara hizmet eden, beni sosyal platformda eleştirmeyi kendinde hak gören, ve maalesef mutsuzlukla beslenen hazımsız insanlarla karşılaştım. Sabrım bir çok kez denense de bugüne dek kimseye istediğini vermedim. Bugün de vermeyeceğim. Allah'ın izniyle oğlumu kucağıma almama çok az kala, yazılıp çizilen hiçbir şeyin, ve hiçbir 3. şahsın bana ve aileme zarar verebilecek nitelikte olmadığını bilmenizi isterim. Saygılar" dedi.

Bir magazin programına bağlanarak yaptığı açıklamalar ise daha da tuhaftı. Hemcinsi olan Özlem Ada Şahin'i düpedüz yalancılıkla suçladı.

"Özlem'in bende numarası bile yok. Özlem bana mesaj attı, bir yerden sonra onu dinlemeyi bıraktım. 'Bana bu mevzuyu kocam anlatır' dedim. Beni tanıyorsunuz, dürüst bir insanım. Özlem'e sorar mısınız; kitabı ne zaman çıkıyormuş?"

Kitap çıkarma meselesinden bahsetmesi de Özlem'i reklam yapmakla suçlaması olarak yorumlanabiliyor ancak...

Elbette Aslıhan Doğan'ın bu tavrı sosyal medyanın diline düştü. Nereden baksan komik!

Arda'nın geçmişteki her vukuatını affettiğini düşününce çok da şaşırtıcı değil aslında...

"Erkekçilik" diyebileceğimiz bu tavır ve bakış açısı o kadar karikatürize ve absürt ki; sadece dramatik dizilerde, filmlerde kaldığını sanıyoruz bazen...

Oysa gerçek hayatta Aslıhan Turan'dan başka örnekleri var! Bolca!

Mesela gene magazinsel haberlerden devam edelim: "Kocamdır, yapar" ekolünün baş temsilcisi Kibariye!

İhanetlere, hatta kocasının başka bir kadını hamile bırakmasına bile ses etmedi. Çünkü o "kocasına güveniyordu" ve dünyanın geri kalanı, Kibariye ve eşinin arasını bozmaya yemin etmiş kötülük savaşçılarıydılar. Kibariye, tıpkı Aslıhan gibi, o kıskanç fesat insanların amacına ulaşmalarına izin vermedi!!! Kocasına inandı! 

😂

Ama bu "oğlum, kocam daima haklıdır" ekolündeki kadınların zararları sadece kendilerine olmakla kalmıyor maalesef...

Çünkü sevgi kavramını "Her şeye rağmen desteklemek, arkasında olmak" olarak görüyoruz. Bu belli bir yere kadar doğru olabilir fakat sevdiğimiz insanın yanlış ve hatta başkalarına zarar veren hareketlerini de destekleyip arka çıkmak, kötülüğü beslemekten başka ne işe yarıyor ki?

Bakın örneklendirelim:

Erkeği korunması gereken bir kıymetli ve masum bir varlık - diğer kadınların ise saadetinizde gözü olan yalancı kıskançlar olduğu algısı çok ciddi boyutlarda zararlara götürebiliyor.

Yani bu düşünce yapısı sadece romantik ilişkilerle sınırlı kalmıyor.

Mesela; genç bir kadını taciz eden sapığın annesi, oğlunu korumak adına genç kızı açık giyinerek tahrik etmekle suçlamıştı.

"Ne alaka" demeyin; çok alaka!

Sevdiğimiz kişiyi her ne pahasına olursa olsun korumak adına hemcinslerimizi yalancılıkla suçlamak, sanki kendimiz de bir gün aynı duruma düşmeyecekmişiz gibi "erkekçilik" yapmanın sonu bu...

Bugün tacize uğradığını söyleyen bir hemcinsine karşı kayıtsız şartsız eşini korurken, yarın da oğlunu kayıtsız şartsız savunabilirsin ve...

Taciz ve şiddet gibi hassas konularda dahi toplumda tacizcileri cesaretlendirecek açıklamalarda, hareketlerde bulunabilirsin mesela. Erkekçilik işte böyle bir zehir!

Daha birkaç gün önce, tacizcilere tepki gösteren kız çocukları, tacizcilerin anneleri tarafından dövüldü Hindistan'da.

Çünkü bu anneler de "Benim oğluşum yalan söylemez" ekolünden...

Nevin Yıldırım'a tecavüz eden adamın eşini hatırlayın örneğin...

"Kocam masum" ısrarında bulunmuştu. Nevin Yıldırım'ın eşinden hamile olduğunu öğrenince de "bebeği bana verin, ben bakarım" demişti. 

Erkekçilik bu noktalara bile gelebiliyor, gerisini siz düşünün.

Gün geliyor karısını öldüren bir katil, kadın aile üyeleri tarafından dahi adeta bir kahramanmış gibi yüceltiliyor!

"Koşulsuz sevgi" bu mudur?!

Yani kısacası, hanımlar; erkeğimiz dünyanın en masum, en temiz, en ADAM ADAMIDIR ve asla yanlış yapmaz, kötülük etmez diye bir şey olmadığını kabullenelim.

Herkes yanlış yapabilir. Sevginin doğru kullanımı ise yanlışları görmezden gelmek ya da desteklemek değil; sevilen insanı doğruya yöneltmek şeklinde olmalıdır.

Hemcinsleriniz de sizin düşmanınız değil! Evliliğinizi, ilişkinizi hunharca kıskanan, gecelerce komplolar kuran yılanlar değiller...

Bir kadın olarak siz de biliyorsunuz ki tacize uğramak hepimizin başına gelebilir. Sevdiğiniz erkek adına hemcinsinizi ateşlere atarak, hayatınız boyunca yanınızda olmuş her kadına ve haklarınız için savaşmış tüm ninelerimize ihanet ediyorsunuz.

Bu algıyla yetiştirilen erkek evlatlar ise kendilerinde her hakkın olduğuna inanıyorlar...

"İhanet edebilirim, taciz edebilirim, gerekirse cinayet bile işlerim; annem her zaman arkamda!" 

Oluşturmak istediğimiz toplum gerçekten bu mu? 

Ufacık bir "Erkeğim yapmaz" işe başlayan erkekçilik cinsiyeti, ilerleyerek çok daha büyük ve hastalıklı bir bakış açısına evrilebiliyor. Dikkatli olalım!

Ayrıca zaman zaman "Biz kimiz ki elalem bizi kıskansın, bize zarar vermek için iftiralar atıp planlar yapsın?" diye sormak da mantıklı olabilir...

Değil mi?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozge-argunsah-onceler

Kadın kabul ediyorsa kimseye laf söylemek düşmez bence, ülkede başka prob. yok bi arda turanın sapıklığı kaldı çünkü, sizin kocanızın o kadar parası olsaydı eminim sizde kabul ederdiniz :)

frant1c

DANGALAK NEDIR NASIL OLUR ORNEK "ÖAÖ"

mayy-yigit

Başkalarının namusuna göz dikersen , senin de namusuna göz dikerler.horozlanmak olmaz. haksızlığın karşısında sessiz kalırsan suça iştirak etmiş olursun.dolayısı ile olayın taraflarının elle tutulacak bir yanları yok.hepsi çürümüş .kendi çürüklerinde boğulsunlar.her iki kadına da acımıyorum seçimler sonuçları doğurur.

alp_er

Bal gibi biliyor tillahına kadar yaptığını ama bi kaç sene daha evli kalmak istiyor zaten bu işin sonu belli.

yildiz-esra

Yazıcak çok sey var başlıyorum 1. Madem evli bi adamsın eşinde hamile en işin var orda bu neyin genişliği evliliğiniz için bi fantezi mi kocam beni aldatsın ilişkimize heycan katsın mantığı ? 2. Madem evli insanlarsınız ne işiniz olabilir karı kız kovalanan bi ortamdan madem o mekana gidiyorsun kendine güveniyorsun orda olabilicek herşeyi göze almışsındır demektir bu durumda haklı olan taraf asla yoktur !

denizsizzz

hakim gibi konuştun:)

csa

Tabii bu ünlüler dünyasında hiçbir zaman gerçeği bilemeyiz. Arda olayı ne kadar doğru bilemem ama bu adamın adı hep böyle acayip şeylere karışıyor. Berkay'ı da şimdi sudan çıkmış ak kaşık yapmak olmaz, onun da Caner'in karısıyla acayip dedikodu ötesi haberleri vs. çıktı hep uzun süre. Yani bilemiyorum. Bu insanları tanımıyorum ve haklarında çok birşey söyleyemem. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz da denebilir, at yalanı sikeyim inananı falan da. Sonuçta tüm bunlar reklam bile olabilir asla bilemezsin. Yalnız maalesef güçsüz kadınlarda başlıkta bahsedilen gibi zayıflıklar olabiliyor ve böyle kadınlara, kadın bile demek gerçek kadınlara hakaret gibi geliyor. Sözüm meclisten dışarı tabii.

Başlıklar

Arda TuranHindistanKatilKitapTecavüzannehamileolay
Görüş Bildir