Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sesten Bile Hızlı Bir Ulaşım Aracı Yapılıyor: SpaceLiner

96PAYLAŞIM

Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR), eski bir planı hayata geçirmeye karar verdi: sesten daha hızlı ulaşım için kollar sıvandı!

Kaynak: http://www.theladbible.com/articles/amaz...

Ses hızının yaklaşık 20 katı hızda bir araç tasarlanıyor: SpaceLiner

SpaceLiner isimli bu uçak aslında roket destekli bir uzay aracı. Uçağın önce roket yardımıyla havalanması planlanırken, belirli bir irtifa ve hıza ulaştığında roket parçası gövdeden ayrılacak ve uçuşa bu şekilde devam edecek.

Şimdilik, 2030 yılında testlere başlanması, 2040'ta ise uçuşlara başlanması bekleniyor.

9 dakikada 50 millik bi yol alarak dünya atmosferine ulaşması ve bu seyirde 15.000 mph'den yüksek bir hızla yol alması hedefleniyor.

50 kişilik bir kapasite ile Londra'dan Avusturalya'ya sadece 90 dakikada gidebilecek.

Şu anda görünen saece küçük bir problem var. O da proje için yaklaşık 33 milyar Dolar'a ihtiyaç olması... 

Elbettte proje tamamlanırsa biletlerin de yüz bin dolarlarla telaffuz edilmesi bekleniyor...

Avusturalya'ya uçuşun yaklaşık 20 saat sürdüğünü düşünürsek, bu projenin hayata geçirilmesi ile çok önemli bir ilerleme kazanılacağı söylenebilir.

SpaceLiner projesi hayata geçerse, kullanmak ister misiniz?

Evet tabi! Hemen yapılsın da binelim hatta...
Hayaller SpaceLiner, gerçekler belediye otobüsü... Hayalini kurmaya bile gerek yok.
Uzay muzay diyor, binilir mi ona yaa...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
narobb

Uzay ses ışık hızı galaksiler falan hikaye olum ne öyle boş boş işlerle uğraşıyorlar ki onlara harcayacakları paralara ne saraylar yapılır ne itibarlar kazanılır mal bunlar hiç işi bilmiyorlar uzayla falan uğraşıyorlar salaklar uzay mı bilim mi kurtaracak sanki bizi. Başta Diyanet işleri olmak üzere imam hatiplerde yetişen sapık hırsız ahlaksız küçük müminler ve alimler kurtaracak bizi hıammına Kurtuluş Savaşı'nı da onlar kazandı mk. Ne işimiz olur bizim uzayla bilimle ilimle fenle boşverin onları.

sevimsiz-kedi-yavrusu

ben daha uçağa bile binememiş bir insanım la uzaya çıkıp ordan seyahate devam etmek hak getire :(

hukumran

sesten 20kat fazlasına ne gerek var. birkaç yüzyıl içinde ışık hızına çıkılacak. ülkeyi teknoloji çöplüğüne dönüştürmeye gerek yok. biz doğrudan ışık hızına geçelim. hem bizi halk seçti. darbeciler pardon o eskide kalmıştı, paralleller buna mani olamaz.

tbn57

concorde uçakları ile baş edemediler gelmişler sesten 20 kat hızlı uçak hayali kuruyorlar. önce ses hızındakini stabil hale getir sen

uyusuk

2100 de torunlar filan biner belki...

Görüş Bildir