Sertleşme Problemi Yaşayanlar Dikkat! Bilim İnsanlarına Göre Sorun DNA'nızda Olabilir

-

Erektil disfonksiyon, erkekler için son derece yaygın bir konudur. Yeni bir çalışmaya göre, genetik bir anormallik ED için bir risk faktörü olabilir. Menshealth'den derlediğimiz bu araştırma, bilim insanlarının ED için yeni genetik temelli tedaviler oluşturmasına yardımcı olabilir.

Kaynak: https://www.menshealth.com/sex-women/a23...

Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon) erkeğin cinsel ilişkiye girebilmesi için penisin sertleşmesinde sorun yaşamasıdır.

Bilim insanları ve uzmanlar yıllardır, erkeğin tahrik olmasına rağmen neden sertleşemediğini ya da sert kalamadığını bulmaya çalışıyor.

Bizim uzmanımız Haydar Dümen, fizyolojik sebepler bir kenara bırakıldığı zaman ereksiyon problemlerinin çoğunun psikolojik olduğunu belirtmişti.

Tansiyon ilaçları, ekstra vücut ağırlığı ve stres de dahil olmak üzere erektil disfonksiyon için birçok olası açıklama vardır.

Geçtiğimiz günlerde PNAS'da yayınlanan bir çalışma, bazı erkeklerin durumdan muzdarip olmasının başka bir nedenini buldu: 

Belirli bir DNA farklılığı!

Kaiser Permanente'den araştırmacılar, çalışma için tıbbi kayıtlarına gönüllü olarak katılan yaklaşık 37.000 Amerikalı'nın genlerini araştırdılar.

Katılımcı erkekler bir cinsel sağlık anketi doldurdu ve ekip katılımcılara ereksiyon problemi teşhisi konup konmadığını veya bu durum için tedavi alınıp alınmadığını incelediler.

Araştırma ekibi SIM1 geninin yakınında bulunan altıncı kromozomlarında bir varyasyona sahip olan erkeklerin yüzde 26 oranında ED riskinin arttığını fark etti.

Not: Araştırmacılar, problemin nedeni olarak aşırı vücut ağırlığı gibi diğer bilinen ED risk faktörlerini de sebeplerin dışında bırakacak şekilde çalıştı.

Araştırmacılar, erektil disfonksiyonun kısmen genetikten kaynaklanabileceğini uzun süredir bir olasılık olarak değerlendirmiş olsa da, bu çalışma problemi yaratan lokasyonu tam olarak saptamıştır.

Genetik çeşitlilik, vücut ağırlığını ve ereksiyonu düzenlemeye yardımcı olan SIM1 geninin yakınında yer alıyor. 

Bu yeni bilgi, araştırmacıların genetiği hedefleyen ve çok daha iyi sonuç veren erektil disfonksiyon tedavileri geliştirmesine yardımcı olabilir.

Şirketin Kuzey Kaliforniya araştırma merkezinde görev yapan bilim insanı Eric Jorgenson şöyle ifade ediyor;

"Bu SİM1 lokusunu erektil disfonksiyon için bir risk faktörü olarak tanımlamak büyük bir mesele çünkü rahatsızlığa ilişkin genetik bir sebep olduğunu kanıtlar nitelikte ve uzun süre peşinden koşulmuş bir delil. Ayrıca yepyeni araştırmalar ve genetik temelli tedaviler için kapıları aralıyor."

Jorgenson'un açıklamalarına göre halihazırda erekte olma sorunu yaşayan erkeklerin yarısı ilaçlı tedaviye cevap vermiyor.

Düşük testosterona bağlı ereksiyon sorunu yaşayan erkekler için ise Viagra gibi ilaçlar faydasız. Bazı erkekler ise şiddetli baş ağrısı yan etkisi yüzünden ilaç kullanamıyor. Yani bunların yanında, genetik tedavi milyonlarca erkek için bir çözüm sunabilir.

Bu tedaviler gelişene dek, erektil disfonksiyonu olan erkekler, kiloya dikkat etme, sigara içmeme ve alkol almama gibi sağlıklı yaşam tercihlerine devam etmeliler!

Ayrıca doktora danışmadan, internet üzerinden penis sertleştirme ilaçları alınması asla tavsiye edilmiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bykzlt

Bu dünyada sertleşemeyenler üzülmeyin diğer tarafta tenasül uzuvlarınız hiç eğilmeyecek, yolda kalmayacaksınız.

buraknugali

iyi hoş da şu meyve sebzeleri rahat bırakın aq!

ashirogi-muto

Heyecan da çok etkili oluyor. Bu yüzden ilk birkaç denemeniz için çok da bir beklentiye girmeyin yani hayal kırıklığına uğrama şansınız yüksek. Kesin anormal bir durum var diye düşünmeyin.

123

Bir çok nedeni olabilir kalp-damar, psikolojik, cinsel kimlik vb

chuck-berry

okurken sertleştim :D ben de yumuşama sorunu var sanırım sürekli ereksiyon halindeyim...

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBilim
Görüş Bildir