Görüş Bildir
Haberler
Seren Serengil Yayında Fenalaştı! Dumping Sendromu Nedir? Dumping Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Seren Serengil Yayında Fenalaştı! Dumping Sendromu Nedir? Dumping Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Müge Kakşi
02.04.2021 - 21:20

2016 yılında zayıflamak için mide ameliyatı geçiren ünlü sanatçı Seren Serengil geçirdiği ameliyat sonrası çok fazla kilo vererek Dumping Sendromu hastalığına yakalanmıştı. Ardından tedavi olan Serengil kilo almaya başlamıştı fakat tekrardan aldığı kiloları veren sanatçı bugün Söylemezsem Olmaz programında fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Bu durum hayranlarını üzerken Dumping Sendromu da oldukça araştırıldı. Peki Dumping Sendromu Nedir? Dumping Sendromu belirtileri nelerdir? Detayları haberimizde sizler için derledik...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Dumping Sendromu Olan Seren Serengil Programda Fenalaştı

Dumping Sendromu Olan Seren Serengil Programda Fenalaştı

Zayıflamak için 2016 yılında geçirdiği mide ameliyatının ardından hızla kilo vermeye başlayan ve 46 kiloya kadar düşen Seren Serengil, Dumping Sendromu hastalığına yakalanmıştı.

'Ameliyat olmazsam yaza çıkmam' açıklaması ile gündeme bomba gibi düşen Seren Serengil sevenlerini korkutmuştu.

Beyaz TV'de ekrana getirilen Söylemezsem Olmaz programının yorumcularından olan Seren Serengil, canlı yayında haber yorumladığı esnada fenalaştı.

Bircan Bali, reklam arasına gidilmesini sağlarken Serengil, yayından çıktı.

Reklamların bitmesinin ardından Arto, Seren Serengil'in sağlık durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Arto, şu ifadeleri kullandı:

'Problemi var. Kendine biraz daha iyi bakması gerekiyor. Çok acil bir şey değil ama yine de sağlığı sıkıntılı. Dolayısıyla bir müddet ufak da olsa bir tedavi görmesi lazım.'

Dumping Sendromu Nedir?

Dumping Sendromu Nedir?

Gastrektomi sonrasında yani mide küçültme ameliyatlarının sonrasında hastalarda sıklıkla gözlemlenen bir sağlık problemidir. Özofagus cerrahisi geçirmiş olan kişilerde de gözlemlenebilmektedir. Dumping sendromu, tüketilen besinlerin sindirilmeden hızlı bir şekilde ince bağırsağa ulaşması sebebi ile oluşmaktadır.

Genel olarak gıdalar tüketildikten yaklaşık 2 ile 3 saat aralığında ince bağırsağa ulaşmaktadır. Dumping Sendromu yaşayan kişilerde bu süreç 10 ile 30 dakika aralığında gerçekleşir ve kişilerde ishal, kramp gibi semptomların oluşmasına sebep olur.

Dumping Sendromunun oluşma süresi her hastaya göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı hastalarda bu belirtiler 3 saat sonra bile oluşabilmektedir. Bu sebeple Dumping Sendromu, Erken Dumping Sendromu ve Geç Dumping Sendromu olarak ikiye ayrılmaktadır. Dumping Sendromu genellikle diyet değişiklikleri ile tedavi edilebilir fakar ağır bir şekilde Dumping Sendromu yaşayan kişilerde bu durumun tedavisi için cerrahi ya da ilaç tedavisi uygulanabilmektedir.

Dumping Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Dumping Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Dumping Sendromu hastaya, sendromun tipine ve semptomlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Belirtiler genellikle yemeklerden hemen sonra meydana gelmektedir. Meyve şekeri yani fruktoz, sofra şekeri yani sükroz açısından zengin olan besinlerin tüketilmesi ise ortaya çıkma ihtimali de yükselmektedir. Bazı hastalar Erken Dumping Sendromu ve Geç Dumping Sendromu belirtilerini bir arada yaşayabilmektedir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın