Selfie Bir Sanat Eserinin Daha Sonunu Getirdi

 > -
Abone ol

Selfie bir sanat eserinin daha sonunu getirdi. Lizbon Ulusal Antik Sanat Müzesi'nde sergilenen 18. YY'da yapılmış Aziz Miguel heykeli, selfie çeken bir turistin çarpması üzerine düşüp kırıldı. Heykelin tamiri mümkün görünmüyor...

Çağımızın selfie çılgınlığı bu kez de 18. yüzyıldan kalma heykeli vurdu. Portekiz’in Lizbon şehrindeki Ulusal Antik Sanat Müzesi’ne (NMAA) gelen Brezilyalı bir turist 300 senelik Aziz Miguel heykeliyle selfie çekmeye çalışırken heykele çarptı ve heykel yere devrilerek parçalara ayrıldı. Bu duruma tanık olup dehşete kapılan diğer izleyiciler de parçalanan heykelin fotoğraf çekip Twitter’da yayınlayarak tepkilerini belli ettiler.

Sanat uzmanları heykelin onarılamayacağını söylüyor

Müzenin direktörü Jose Alberto Seabra Carvalho ise bu durumla ilgili “Yıllardır bu müzede çalışıyorum, ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Neyse ki heykelin başına gelen hasar ne kadar ağır olsa da heykel onarılabilir durumda” dedi. Ancak sanat uzmanları heykelin onarılamayacağını söylüyor.

Lizbon'da Bir Turist Selfie Çekerken 126 Yıllık Heykeli Devirerek Kırdı - onedio.com
Lizbon'da Bir Turist Selfie Çekerken 126 Yıllık Heykeli Devirerek Kırdı - onedio.com

Bu olay sanat tarihinde ne bir ilk oldu, ne de son olacak gibi görünüyor. Ancak bu gibi kazalar müzelerde eserlerin yanında neden “Lütfen dokunmayınız” yazdığını izleyiciye tekrar hatırlatıyor.

Milliyet Sanat

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir