Şehidin Vasiyeti Yerine Getirildi: Musa Özalkan Kültür Merkezi'nin Yapımı Tamamlandı

 > 
73PAYLAŞIM

Zeytin Dalı Harekâtı şehidi astsubay üstçavuş Musa Özalkan’ın ilk vasiyeti Suriye’de gerçekleştirildi. Çobanbey’de çocuklara ve gençlere hizmet verecek Musa Özalkan Kültür Merkezi’nin yapımı tamamlandı. Kurt-Ar Derneği Başkanı Çağrı Koçyiğit, “O emanet bizde diyerek kolları sıvamıştık. Kısa sürede vasiyeti yerine getirdik” dedi.

Milliyet'ten Bünyamin Aygün'ün haberine göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı’nın ilk şehitlerinden olan piyade astsubay üstçavuş Musa Özalkan’ın vasiyeti Suriye’de yerine getirildi. Kurt-Ar derneği tarafından Fırat Kalkanı bölgesinde çocuklara ve gençlere hizmet verecek kültür merkezinin yapımı tamamlandı.

Şehit olmadan önce mesajla vasiyet etmişti 👇

'Çocuklara Yuva' İstedi: Afrin Şehidi Musa Özalkan'ın Gözleri Yaşartan Vasiyeti - onedio.com
'Çocuklara Yuva' İstedi: Afrin Şehidi Musa Özalkan'ın Gözleri Yaşartan Vasiyeti - onedio.com

"Kısa sürede Çobanbey’de vasiyeti yerine getirdik"

Bunun üzerine harekete geçen Kurt-Ar Derneği, Telafer’de anaokulu, Fırat Kalkanı bölgesinde yer alan Çobanbey’de ise bir kültür merkezi açarak şehidin vasiyetinin yerine getirileceğini duyurmuştu. İşte onlardan ilki Çobanbey’de hayata geçirilerek metruk bir bina kültür merkezine dönüştürüldü. Şehit Özalkan, vasiyetini şehit olmadan iki gün önce kendisine ilettiğini belirten Kurt-Ar Derneği Başkanı Çağrı Koçyiğit, “O emanet bizde diyerek kolları sıvamıştık. Kısa sürede Çobanbey’de vasiyeti yerine getirdik” dedi.

"Bina harabe haldeydi, yaklaşık beş ayda tadilatını tamamladık"

Yaklaşık iki aydan bu yana dernek gönüllülerinden oluşan ekiplerlerin Suriye’de kültür merkezinin yapımına katkı sağladığını belirten Koçyiğit, şöyle konuştu: “Şehidin bu vasiyetini gerçekleştirmek derneğimizin en kutsal görevlerinden biri oldu. Telafer’de ve Çobanbey’de iki ayrı kurum açmaya karar verdik. Çobanbey’de kültür evi, Telafer’de ise anaokulu. Vasiyeti böyleydi çünkü. Bunun üzerine Çobanbey’de rejimden kalma eski bir halı yıkama fabrikasını resmi girişimlerle teslim aldık. Bina harabe haldeydi. Ama yaklaşık beş ayda buranın tadilatını tamamladık.”

Merkezde çocuk parkı, basketbol sahası, futbol sahası, 120 kişilik konferans salonu, 3 derslik ve atölye sınıfı bulunuyor

Kültür merkezi, çocuk parkı, basketbol sahası, futbol sahası, 120 kişilik konferans salonu, 3 derslik, atölye sınıfı, depo ve aynı zamanda sinema gösterimleri yapabilecek barkovizyon sistemlerinden oluşuyor. Amaçlarının, Suriyeli çocuklara ve yetişkinlere eksik kaldıkları alanlarda hizmet vermek ve bölgenin sivilleşmesine katkı sağlamak olduğunu vurgulayan Koçyiğit, “Sabit iki sınıfımız olacak. Bir grup sabah, diğeri öğleden sonra olmak üzere ilköğretim öğrencilerine ders vereceğiz” diye konuştu.

İngilizce ve spor gibi çeşitli kurs ve aktiviteler yer alacak

Kurt-Ar Derneği Başkanı Çağrı Koçyiğit, genç ve yetişkinler için iş eğitimi, sağlık, Türkçe, tarih, İngilizce ve spor gibi çeşitli kurs ve aktivitelerin yer alacağı merkezde satranç, basketbol, futbol takımları kuracaklarını ifade ederek “Bu ekip Çobanbey’i hem Türkiye’de hem de yurt dışında temsil edecek” dedi. Koçyiğit, dernek faaliyetlerinde en büyük desteği Kilis Valiliği ve Kurt-Ar bağışçılarından gördüklerini de vurguladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir