5,5 Saatlik MGK'da Gündem: Seçim Güvenliği, IŞİD, PKK ve Paralel

 > -

Seçim hükümetinin kurulmasının ardından yapılan ilk Milli Güvenlik Kurulu, 5 buçuk saat sürdü. Orgeneral Hulusi Akar da ilk kez Genelkurmay Başkanı sıfatıyla toplantıya katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılan olağan MGK toplantısı, yaklaşık 5,5 saat sürdü.

Toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada; 

  • "1 Kasım 2015 tarihinde icra edilecek genel seçimlerin huzur ve güven ortamı içinde gerçekleşmesi ve halkımızın iradesinin her türlü baskıdan uzak bir şekilde özgürce sandığa yansıması için alınacak tedbirler hakkında Kurul'a bilgi sunulmuştur" denildi.

  • Irak ve Suriye'de konumlanan IŞİD ve diğer terör örgütleriyle mücadelenin aynı kararlılıkla yürütüleceği belirtilerek, "Suriye  sınırları içerisinde hayata geçirilecek 'terör örgütlerinden arındırılmış bölge'  uygulamasının Suriye halkının hayat hakkının muhafazasında önemli bir rol  oynayacağı ifade edilmiştir" denildi.

  • "Bölücü terör örgütünün, vatandaşların ve güvenlik güçlerinin hayatlarına kasteden terör eylemlerinin, yurt içinde ve yurt dışında, demokrasi bilincine sahip, insan hak ve özgürlüklerine saygılı tüm kesimlerce  lanetlenmesi memnuniyetle karşılanmış ve terörle mücadele konusunda uluslararası  kamuoyu ile yakın işbirliği yapılması gerektiği mütalaa edilmiştir" ifadesine yer  verildi.

Paralel yapıyla yurt içinde ve yurt dışında, illegal ekonomik boyutu da dahil olmak üzere sürdürülmekte olan mücadelenin kararlılıkla devam ettirileceği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  • "Demokratik bir hukuk devleti olan ülkemizde, kanun dışı hiçbir yapılanma ve eyleme müsaade edilmeyeceği, bu tür faaliyetler son buluncaya kadar mücadeleye devam edileceği ve bu mücadelenin hukuk çerçevesinde yürütüleceği ifade edilmiştir."

İlklerin toplantısı

Daha önceki MGK toplantılarında Kara Kuvvetleri Komutanı olarak yer alan Orgeneral Hulusi Akar, ilk kez Genelkurmay Başkanı sıfatıyla katıldı. 

Başbakan Yardımcıları Cevdet Yılmaz ve Tuğrul Türkeş, İçişleri Bakanı Selami Altınok ve Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ilk kez bugünkü toplantıya MGK üyesi olarak iştirak etti. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi de ilk kez MGK toplantısında hazır bulundu.

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir