Şebnem Ferah'ın Enkazdan Çıkan Oyuncağı ile İlgili Yaptığı Hüzünlü Paylaşım Hayatı Bir Kere Daha Sorgulattı

1.6bPAYLAŞIM

"Şimdi beni herhangi bir zaman diliminin o saniyelerden daha uzun sürdüğüne kim inandırabilir?"

Güçlü bir kadından bahsedeceksek çizilmiş resimdir Şebnem Ferah. Bir rock yıldızı, bir besteci olmasının çok ötesinde hayatın karşısındaki kaya gibi duruşu takdire şayandır.

Hayatının belki de en zor zamanı, 1998 yılında ablası Aycan'ın kaybıyla başlar. Hatta hastanedeyken ablasının baş ucunda yazar "Deli Kızım Uyan" şarkısını.

Daha sonra o kara gün... 17 Ağustos 1999. Şebnem Ferah'ın öğretmen babası Ali Bey, enkaz altında kalarak hayatını kaybeder. Şebnem Ferah'ın çocukluğunun geçtiği sokaklar, mahalleler, komşular her şey yok olur birdenbire.

Deprem öyle kötü bir hafıza ki, insanların yaraları yeniden sızlıyor kaldığı yerden. Elazığ depremi de Şebnem Ferah için böyle oldu...

Türkiye'yi Yasa Boğan Deprem: Elazığ 6.5 Büyüklüğünde Sarsıldı - onedio.com
Türkiye'yi Yasa Boğan Deprem: Elazığ 6.5 Büyüklüğünde Sarsıldı - onedio.com

Bu oyuncak piyano ile ilgili Şebnem Ferah'ın yaptığı Instagram paylaşımı şöyle...

"Fotoğraftaki 3-4 yaşlarımdan kalma, kırılmış bir oyuncak piyano. Küçücükken her bir tuşuna dokunduğumda kendime kocaman dünyalar yaratmayı öğrenmişim. Tabii sonradan bazı objeler sembolikleşebiliyor; annem ve babam bu oyuncağımı hep saklamışlar..."

"1999 depreminden sonra enkazdan bu oyuncak kırılmış parçalarıyla bir şekilde çıkmış. Bana bir poşetin içinde verdiler. İnanın detay hatırlamıyorum..."

"Poşeti açtığımda kırılmış bir oyuncak ve bolca beton tozu vardı. Un ufak olmuş o beton parçaları bizden babamızı, binlerce insandan sevdiklerini almıştı... Poşeti aynen o şekilde bir kutuya koydum. Aradan 20 yıl geçti. Bir kez bile o kutuya dokunamadım."

"Dün gece hiç uyumadım. O kutuyu açtım, parçaları elimden geldiğince yapıştırdım. Henüz bitmedi, biraz daha uğraşmam gerek... Biraz da düşündüm tabii:"

"48 yaşında koca bir kadın oldum, her yerde ve her şeysiz yaşayabileceğimi, daha doğrusu hayatta kalabileceğimi düşünürüm hep. Ama zaman-mekan anlayışım oldukça değişti... "

"Bazı saniyelere bir ömür sığdırabilirim, bir sevdiğime birkaç saniye sarılıp vedalaşabilir ve o saniyeleri hayatımın geri kalanında her an yaşayabilirim. Sağlam olduğunu düşündüğüm her şey saniyeler içinde silinebilir. Şimdi beni herhangi bir zaman diliminin o saniyelerden daha uzun sürdüğüne kim inandırabilir?"

"Pek çok şeyi birbirine eklediğimde düşünüyorum da artık yaralanmış biriyle karşılaştığımda fark edebiliyorum, hissedebiliyorum, hiçbir şey anlatmasına gerek yok..."

"Dün akşam Elazığ ve çevresinde insanların büyük çoğunluğu; izlerini kalplerinde ömür boyu taşıyacakları şekilde yaralandı. Acılarını derinden paylaşıyorum. Hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarınaysa kendilerini onarabilmeleri için kuvvet diliyorum..."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hasan-kusoglu

sen nasıl bir ses nasıl bir karaktersin. böyle bir kadın nasıl bu kadar üzülür, neden tüm şarkıları ayrılık üzerinedir. çok merak ediyorum

meltem-dag1

tebrikler

erci-e

En güzel şarkıları yazmasının altında bu denli büyük acılar yatıyor demek ki... Saygılar!

gzm-ynklr

Bravo.

arzu-deniz-aka

Başta "Deli kızım uyan" olmak üzere ablasına yazıp acısını anlattığı tüm şarkılar derinden sarıyor beni. Her defasında o acı benim oluyor, yüreğimin derinlerinde hissediyorum. Çok üzücü ve sarsıcı bir süreç geçirmiş. Sabrı bol olsun 🙏

Görüş Bildir