Sebahat Tuncel'e PKK'ya ABD Silahı Sorusu

 > -
Abone ol
Sebahat Tuncel'e PKK'ya ABD Silahı Sorusu

HDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ile Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel 15-16 Kasım'da düzenlenecek Halkların Demokratik Kongresi'ne ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıya bir gazetecinin sorduğu, "PKK'ya ABD silahı" sorusu damga vurdu.

HDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ile Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel, İstiklal Caddesi'ndeki Divriği Kültür Derneği'nde, 15-16 Kasım'da Ankara 'da düzenlenecek Halkların Demokratik Kongresi'ne ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Kürkçü, kongrede en önemli madde olarak, "çözüm süreci"ni ele alacaklarını söyledi. Sürecin devam etmesi için her yerde barış konferansları düzenleyeceklerini anlatan Kürkçü, herkesin bu sürecin bir tarafından tutmasını istediklerini dile getirdi. Kürkçü, bir gazetecinin, "İmralı ile HDP heyeti arasında duran görüşmeler başlayacak mı?" sorusuna, "Daha önce mutabakata varılmasına rağmen, İmralı'da sekreterya kurulmasının hükümet tarafından askıya alındığı görülüyor. Rutin gidiş gelişler durdu. Bunların yeniden başlatılması için başvuruda bulunduk. Buna cevap bekliyoruz" yanıtını verdi.

"YENİ YÖNETİMİ BELİRLEYECEĞİZ"

HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de kongreyle yeni bir süreç başlatacaklarını anlatarak, "Yeni yönetimi belirleyeceğiz. Barış meselesi en önemli çalışmalardan biri olacak. Herkes barışa mahkum" diye konuştu.

Tuncel, bir gazetecinin, " PKK , on binlerce insanı öldüren ABD 'den silah yardımı istedi. Buna ne diyorsunuz?" sorusu üzerine, "IŞİD orada ağır silahlarla saldırıyor. Kürtlerin eşit şartlarda savaşmak içim yardım istemesini çelişki olarak görmüyorum. IŞİD'e karşı eşit savaşmak, oradaki halkların yaşam güvencesi için normal bir durum" değerlendirmesini yaptı.

Tuncel, aynı gazetecinin, "Hem IŞİD'e ABD silah verdi diyorsunuz, hem de ABD'den silah istiyorsunuz" ifadeleri üzerine, "Bunu isterseniz toplantı bittikten sonra baş başa konuşalım" dedi.

İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de kongrede süreci ele alacaklarını belirterek, "Son dönemdeki gelişmelere bakarsak, 2015 yılında ciddi sorunların herkesi beklediğini söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı. 

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir