Görüş Bildir
Haberler
Sayıştay Raporu: Kapatılan Hastanelerdeki Elektronik Eşyalar 'Hurdaya' Ayrıldı

Sayıştay Raporu: Kapatılan Hastanelerdeki Elektronik Eşyalar 'Hurdaya' Ayrıldı

Şehir hastanesi için kapatılan kamu hastanelerindeki 2-3 yıllık bilgisayar ve televizyonlar “hurdaya” ayrıldı. Elektronik eşyaların akıbeti belli değil.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre, Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı'na ilişkin 2019-2020 yılı raporlarında, kapatılarak Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’ne taşınan kamu hastanelerindeki eşyanın hurdaya ayrılmasına ilişkin usulsüzlükler yer aldı. Buna göre, üretim yılı 2016 ve 2017 olan bilgisayar, televizyon gibi dayanıklı eşya 2019’da “hurdaya” ayrıldı. Raporda 2-3 yıllık bilgisayarlar için “kullanım sonucu yıpranmış ve hurdalaşmış” denildiği belirtildi.

"Sorun 'plansızlıktan' kaynaklanıyor"

"Sorun 'plansızlıktan' kaynaklanıyor"

Sayıştay’ın 2019 yılı raporunda, kapatılan hastanelerdeki bazı cihazlara, kullanılabilir durumda olduklarına ilişkin teknik raporlar hazırlanmadan “hurda” denildiği, teknik raporlarının da “belge eksikliğini” gidermek amacıyla sonradan hazırlandığı belirtildi. Bazı cihazların ise hiçbir teknik rapor hazırlanmadan hurdaya ayrıldığı kaydedildi. Raporda “Hurda işlemlerinin kayıp ve çalıntı riskini ortadan kaldıracak, tam ve doğru bir raporlama sistemiyle takibi gerekmektedir” ifadelerine yer verildi. 

Raporda, hurdaya ayrılmada yaşanan bu sorunun “plansızlıktan” kaynaklandığı da vurgulanarak “Sorunların birçoğunun, taşınan hastanelerdeki tasfiye süreçlerine ilişkin prosedürlerin belirlenmemiş olması, taşınma iş ve işlemlerinin önceden iyi planlanmamış olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir” yorumuna yer verildi. Raporda kamu kaynaklarının verimli kullanılması gerektiğine de dikkat çekildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
3
2
1
1
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
asdfgh

Şu vizyonsuzlukları başka nerde bulabiliriz ki

DdmD

hurdaya ayrıldı dedikleri satmışlar işte el altından