Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şaşırmayı Sevenlere: Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 10 Muhteşem TED Konuşması

 > 
664PAYLAŞIM

Hepimiz zaten harikayız, ben onu demiyorum. Kimi zaman hayata karşı motivasyonumuzu kaybediyoruz ya... İşte onun için...

1. Brene Brown: Kırılganlığın Gücü

Brene Brown, empati, ait olma ve sevme yeteneklerimiz üzerine çalışıyor. Bu etkileyici, eğlenceli konuşmada, araştırmasından derin bir içgörüyü paylaşıyor, kendini tanımaya ve böylece insanlığı tanımaya onu iten kişisel arayışını.

2. Amy Cuddy: Vücut Dilin Benliğini Şekillendiriyor

Vücut dili başkalarının bizi nasıl gördüğünü etkilediği kadar, kendimizi nasıl gördüğümüzü de değiştirebilir. Sosyal psikolog Amy Cuddy, "güç duruşu"nun -insanın kendinden emin olmadığı durumlarda bile kendinden emin şekilde duruş sağlamasının-, o kişinin beynindeki testosteron ve kortizol düzeylerini etkileyebileceğini ve belki de o kişinin başarı şansını etkileyebileceğini gösteriyor.

3. Evelyn Glennie: Nasıl Gerçekten Dinleriz

Beklentilerimizin ötesindeki bu sunumda, sağır vurmalı çalgı sanatçısı Evelyn Glennie müzik dinlemenin sadece ses dalgalarının kulak zarımıza çarpmasına izin vermekten çok daha fazlası olduğunu gösteriyor.

4. Andy Puddicombe: Yalnızca 10 Dakika Ayırmanız Yeterli

En son ne zaman 10 dakikanızı hiçbir şey yapmayarak geçirdiniz? Mesajlaşma yok, konuşma yok, hatta düşünmek bile yok. Dikkatlilik uzmanı Andy Puddicombe, şunu yapmanın dönüştürücü gücünü anlatıyor: Dikkatli olarak ve anın tadını çıkararak zihni günde 10 dakika ferahlatmak. (Tütsüye veya garip pozisyonlarda otumaya gerek kalmadan.)

5. Helen Fisher: Neden Aşık Oluyoruz, Neden Aldatıyoruz?

Antropolog Helen Fisher, nazik bir konuyu - aşkı - ele alıp, evrimleşmesini, biokimyasal kökenlerini ve sosyal önemini anlatıyor. Konuşmanın bitişinde de, antidepresanların bilinçsiz kullanımıyla ilgili potansiyel bir felaketten bahsediyor.

6. Jane McGonigal: Yaşamınıza 10 Yıl Katabilecek Oyun

Oyun tasarımcısı Jane McGonigal, geçirdiği beyin sarsıntısından sonra kendini yatakta intiharı düşünürken bulduğunda, aklına iyileşmek için harika bir fikir geldi. Bilimsel araştırmalara daldı ve SüperDahaİyi adındaki iyileşme oyununu yarattı. McGonigal, bu etkileyici konuşmada bir oyunun dayanıklılığı nasıl arttırabileceğini açıklıyor ve yaşamınıza 7,5 dakika katmaya söz veriyor.

7. Matthieu Ricard: Mutluluk Alışkanlıkları

Mutluluk nedir ve nasıl hepimiz ondan bir parça alabiliriz? Biyokimyagerlikten Budist keşişliğe geçen Matthieu Ricard, mutluluk alışkanlıkları konusunda zihinlerimizi eğiterek gerçek bir huzur ve tatmin hissi yaratabileceğimizi söylüyor.

8. Susan Cain: İçe Dönüklerin Gücü

Sosyal olmanın ve dışa dönüklüğün her şeyden önemli olduğu bir kültürde, içe dönük olmak zor, hatta utanç verici olabilir. Ancak, Susan Cain bu tutkulu konuşmada, içe dönüklerin dünyaya olağanüstü yeteneklerini göstermeleri gerektiğini ve cesaretlendirilip takdir edilmeleri gerektiğini savunuyor.

9. Dan Gilbert: Mutluluğun Şaşırtıcı Bilimi

Stumbling on Happiness'in yazarı Dan Gilbert, istediklerimizi elde etmezsek perişan oluruz fikrini sorguluyor. "Psikolojik bağışıklık sistemimiz" işler planlandığı gibi gitmese de gerçekten mutlu olmamızı sağlıyor.

10. Sebastian Seung: Konektomum Neyse Oyum

Sebastian Seung, beynin çok geniş ölçekte görüntülemesini yapan ve nöronlarımız arasındaki bağlantıları gözler önüne seren bir bilim insanı. Bu beyin haritasına da "Konektom" ismini veriyor. Konektomlar, tıpkı DNA gibi kişiye özgü ve Seung, bu görüntülemenin beyni ve insanı anlama yolunda çok işimize yarayabileceğini düşünüyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
benzodiazepin

bunları izleyince de 5dk gaza geliyorum sonra geçiyo aq

bahar.uc

Bence türkçe olanlarda konmalıydı. Ülkemizde yapılan birçok güzel konuşma var..Ted bir konsept fakat Ted konseptine yakın olan üniversite seminerleri, soru cevaplar, söyleşilerde bunun bir parçası olabilir. Değerlendirin derim editörlere..

Gizli Kullanıcı

kim mesela?

bahar.uc

Talat Kırış-Aziz Kedi-Emin Çapa-Şengül Hablemitoğlu vs. gibi isimlerinde konuşmaları güzeldir.

malcolm_ali

ayı ted sandım amk =D

Görüş Bildir