Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sana, Bana, Hepimize Yalan Söylüyorlar! Sosyal Medyanın Yeni Trendi: Sanal Sahtekârlık

246PAYLAŞIM

Bundan seneler önce söylenilen bir yalanı ortaya çıkarmak pek de kolay değil. Malum, bu kadar göz önünde yaşamıyor, hayatımızı insanların önüne bir tiyatro gibi oynamıyorduk. Son dönemlerde, sosyal medyada artan ve gün geçtikçe korkunç boyutlara ulaşan bir akım var; Sanal Sahtekârlık.

İnsan neden yalan söyler?

Yalan söylemek aslında psikolojik bir problem ve bildiğiniz üzere, bir yalan diğer bir yalanı da beraberinde getiriyor. Psikolojide, patolojik bir şekilde yalan söylemek bir tür kişisel bozukluk olarak görülüyor.

Öz güven sorunlarından kaçmaya çalışmak.

Her şeye çok çabuk ulaşabiliyor ve bunu da herkesle paylaşabiliyoruz. Hayatımızı aslında kendi istediğimiz gibi değil de, bir sosyal medya ünlüsü gibi yaşamaya çalışıyoruz. Öz benliğimizin dışında bir oraya bir buraya savrulmaktan karakterimizi unuttuğumuz bile oluyor.

Herkesin ilgisini çekmek için olmadığın biri gibi davranarak sahtekârlık yapmanın boyutları her geçen gün artıyor.

Biliyoruz ki, içinizden "Bu gözler neler gördü." diyorsunuz. Haksız da sayılmazsınız. Hasta bir insanın fotoğraflarını paylaşarak kendisini kanser hastası gibi gösterip, geçmiş olsun mesajlarına içtenlikle cevap vermeye çalışanlar mı dersiniz, yıllarca farklı bir kimlikle insanlarla arkadaşlık kuranlar mı...

Hayatta itilmiş bir konumda olmanın getirdiği eziklik hissi...

Her insan, sosyal ya da muhteşem bir arkadaş çevresine sahip olamıyor. Bu bir eksiklik de değil aslında. Tahminlerimize göre, sosyal medyada kendi yapmadığı şeyleri kendisi yapmış gibi gösteren insanlar sosyal çevrelerinde takdir görmeyen ve kaba bir tabir ile eziklikler yaşayan insanlar oluyor.

Bazıları acıları, bazıları mutlulukları taklit ediyor.

Olmak isteyip de olmadığı ne varsa onu gösteriyor insan aslında. Fakat bir hastalığı da benimsemeyi ve kendine ait olmayan fotoğraflarla insanların vicdanı ile oynamayı anlayamıyoruz.

Yalan söyledikleri için pişman değiller.

Çünkü, empati duygularını kaybetmiş durumdalar. Yalan söyleyerek insanları ve kendilerini kandıran sosyal medyanın yeni trendinin üyeleri, söyledikleri yalanları normalleştirerek bu durumdan rahatsızlık duymuyorlar.

Kendilerini unutmaya başlayan insanlarla doldu taştı etrafımız.

Zaten sosyal medyada her şey muhteşemmiş gibi davranan insanların ortasında kaldığımız yetmiyormuş gibi, bir yardım çağrısına kulak verip, sosyal medyada bu durumu duyurmaya çalışan insanların duyguları ve güvenleri ile oynayan insanların, sosyal çevrelerinde yaşadığı problemleri görmezden gelmeleri, durumu çok daha ciddi boyutlara çıkaracak gibi görünüyor.

Okuduğumuz her şeyi sorgular ve herkese şüphe ile yaklaşır olduk.

Etkileşim uğruna çıkarılan kurgular, kullanılan acılar, kendinden tamamen bağımsız insanların hayatlarını yaşamaya çalışırken çevresini kandıran insanlar yüzünden yaşadığımız güven sorunlarına da bir yenisi eklendi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
coldhearted

Ne yazık ki öyle. Hiç kimsenin rengi belli değil günümüzde. Güvenmek falan hak getire. İnsanların beyinleri öyle bir yıkanmış ki "teknoloji" denen hastalıkla, sadece başarılı olmak bizler için yetmiyor artık karşımızdakinin başarısızlığını da görmek isteyecek kadar kin ve kıskançlıkla doluyuz. Kişinin herşeyden önce kendine saygısı olmalı "elalem ne der" kafasıyla bırakın başarmayı, yaşanmaz. Zira birşeyleri başarmak için çıktığımız yolda kırdığımız kalpleri, incittiğimiz ruhları, ağlattığımız gözleri çoktaaan unuttuk.

tanidikgelenyabanci

en iyisi kapatacan hepsini, bak kalıyor mu sahtekâr.

blackwine09

iste bu yuzden sosyal medyadan sevgilileriyle romantik pozlar paylasan kim varsa ayrilir.Cunku onlari baskalari begendigi zaman iliskilerinin ne kadar mukkemmel(!) dusunuceklerdir.Eziklik sadece..

ssensei

İnternetle tek alakam bu site. Diğer tüm hesaplarımı ya kapattım ya da ölü olarak duruyor artık. İnsanları telefonla bile aramıyorum sayılır acil işim düşmezse. Sonuç olarak internetin sanal dünyasından kurtulduğum için mutluyum, gerçek dünyaya bakınca ne kadar yalnız olduğumu gördüğüm için yine mutsuzluk... :)

Gizli Kullanıcı

Aynı şekilde ben de..bir de takip ettiğim biri var çok ilginç bilgiler paylaşıyor sırf onun canlı yayınını izlemek için twich diye bişey varmış orda hesap açtım. C.tesiden ctesiye canlı yayınını izliyorum hepsi bu. İnstegramım hiç olmamıştı zaten. Face kapatalı kaç yıl oldu hatırlamıyorum twitter da en az 2 yıl oldu..O kadar güzel ki...ama ben mutsuz değilim..az öz benim gibi bir kaç arkadaşımla gerçekten iletişim kurarak keyifliyiz. 5 kişi bile değil sayımız :))))))))Onedio da da eğleniyorum. Ruhumu çok kirletmiyor:) Memleketten dünyadan az da olsa haberler alıyorum. Çünkü 4 yıl önce kedilerim oynarken tv kırdılar. Zaten izlemiyordum isabet oldu:)

ssensei

Benim de var 5-6 arkadaşım ama ben genel olarak içe dönük biriyim, o yüzden biraz yalnızlık şeysim :) TV zaten yıllardır izlemiyorum 9 sene olmuştur, internetten 3 5 dizi sadece. Onun dışında kedilerim var onlarla baya bi vaktim ölüyor, haftada 1-2gün barınak vs, hayat onlar da olmasa boş benim için. Onedio da işte alışkanlık, güzel dostlarımız vardı buralarda bi zamanlar, hepsi bir bir hesap kapattı gitti burda da kaldık yalnız :))

Gizli Kullanıcı

Ahahahahaha aynaya bakıyorum sanırım :)) benimde kedilerim var köpeğim, sokaktaki canlar :))))

ssensei

Ne kadar güzel, masum canlılar. Hayatlarını bizim mahvettiğimiz dünyada yaşamak zorunda kalıyorlar. Tutup üstüne dövüyorlar, öldürüyorlar, işkence ediyorlar. Kendimizden korumak için barınaklara mahkum ediyoruz hayvanları. Ne diyim çok üzülüyorum. Oturduğum semt en azından sokak hayvanlarına karşı aşırı duyarlı. Kedilerim dışarda özgürce oynuyor canları isteyince gelip, istemeyince gelmiyorlar. Siz de bütün bu sebeplerden ötürü güzel bir insansınız, çevredeki diğer canlılara sevgiyle yaklaşan herkes benim için özeldir. :)

corpse-bride

insan doğası gereği kötüdür bencildir merhamet duygusunu buyudukce kaybeder sosyal medya sadece bunu korukluyor o kadar

yunus.1yesilmengmail.com

Her insan böyle değil :) 3 yaşında kedi seven kız/erkek 20 yaşında kedilerden nefret etmiyor ya da 40 yaşında. Değişmeyen değerler vardır ve bunlar çocukken öğretilir. Kişi ne gördüyse ne duyduysa ne biliyorsa o kadardır. Onun dışında sadece bir suretten ibarettir. Başım o kadar ağrıyor ki saçma bir cevap verdiysem kusura bakma :D

corpse-bride

dediğin kişiler dunyada kı toplam nüfusun yuzde 10 unu bıle olusturmaz oyle olsaydı aclık sefalet kıtlık savas vb durumlar olmazdı

Görüş Bildir