Sakarya'da İşçilerden 'Fabrikana Sahip Çık' Protestosu: 'Savunma Sanayi Özelleştirilemez'

 > 
1.1bPAYLAŞIM

Sakarya'da, 1. Ana Bakım Müdürlüğü'nün özelleştirme kapsamına alınmasına tepki gösteren binlerce kişi şehrin meydanında protesto düzenledi. 'Tank palet fabrikası' olarak da bilinen fabrikanın işçileri, 'Sakarya uyuma fabrikana sahip çık' sloganları atarak, karara tepki gösterdi.

Tank palet fabrikasının özelleştirme kapsamına alınmasına tepkiler büyüyor: Binlerce işçi Gar Meydanı'nda toplandı

DHA'nın haberine göre, 1. Ana Bakım Müdürlüğü'nün özelleştirme kapsamına alınmasına tepki gösteren birçok işçi, bu akşam saatlerinde Adapazarı'nda Gar Meydanı'nda bir araya geldi. 

Sakarya, Kocaeli ve İstanbul'dan gelen birçok işçi, meydanda 'savunma sanayi özelleştirilemez' ve 'Sakarya uyuma fabrikana sahip çık' sloganları attı. Meydandaki basın açıklamasına MHP Sakarya Milletvekili Levent Bülbül, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, İyi Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır da katıldı.

'Çikolata üretmiyoruz, ülkenin milli değerlerini savunuyoruz'

Harb-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Yaşar Yavuz, fabrikanın TSK için stratejik öneme sahip bir kuruluş olduğunu belirterek "Savunma sanayisinde, tüm birliklerimizin paletli ihtiyaçları bu fabrika tarafından karşılanmaktadır." dedi. 

Sakarya'da bazı insanların protestoya yönelik tepkileri olduğunu söyleyen Yavuz, "Orada çikolata üretmiyoruz, bu ülkenin milli değerlerinin savunuyoruz." ifadelerini kullandı.

'Bütün işçiler Altay Tankı'nı üretmek için hazır'

Şube başkanı Yavuz, apar topar verilen özelleştirme kararını kınadığını söyledi ve konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

Sakaryalılar tarafından para toplanarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na hibe edilen bu arazilerin özel şahıslara verilmesine şiddetle karşı olduğumuzu ifade ediyorum. Bu basın açıklaması hibe edilen bir malın yasal olarak başka birilerine devredilemeyeceğinin haykırışıdır. 25 yıllığına şahıslara altın tepsiyle sunulması ne kadar doğrudur. Bu fabrika özelleşsin mi? Bu toprakları birilerine hibe etmek ne kadar doğrudur? Biz Altay tankını üretmek adına tüm hazırlıklarımızı yapmışken hiç tecrübesi olmayan bu işten anlamayan ve alakası olmayan birilerine bu fabrikayı vermek ne kadar doğrudur?

1. Ana Bakım Müdürlüğü için verilen özelleştirme kararı, sosyal medyanın da gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir