Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sahtekarlıkta Yüksek Lisans Yaparak 50 Milyon Dolar Yürüten Sanatçı Çift

 > 
356PAYLAŞIM

Sizi hem yetenekli hem sahtekar bir adamla tanıştırmak istiyoruz: Wolfgang Beltracchi.

Beltracchi, öyle bir adam ki değeri paha biçilemez tabloları taklit edecek kadar yetenekli ve bir o kadar da uyanık.

En prestijli sanat galerilerine sızan, tüm uzmanları alt üst eden bu adamın tek yeteneği: Fırçası...

Ona bir fotokopi makinası demek de yanlış olmaz ☺

Adeta ressamların ruhlarıyla konuşan sanatçı, 40 sene boyunca birçok sanat galerisini ve uzmanı kandırmayı başarmış.

Yaptığı resimlerin ilk özelliği, ünlü ressamların elinden çıkmış kadar gerçeğinin birebir kopyası olması.

Hatta o ressamları o kadar iyi taklit ediyor ki sanki ünlü ressamlar, yeni tablolar çizmiş gibi bunları sanat dünyasına kakalayabiliyor.

Peki bu kadar uzman varken, bu sahtekarlığı nasıl beceriyor bu adam? Tabii ki, buna bir çözüm bulmuş: Karısı Helena'yla bir hikaye uyduruyorlar.

Uydurdukları hikaye, Helena'nın dedesinin önemli bir resim koleksiyoncusu olmasıyla başlıyor.

Hikayenin devamında Helena'nın dedesinin Naziler iktidara gelince sakladığını, ölünce de kendisine geçtiğini söylüyor. Burada çok disiplinli bir çalışma yapıyorlar. Söz gelimi antikacılardan eski tuval ve diğer malzemeleri bulup bunları kullanarak resim yapıyorlar. Resimleri titizlikle eskitiyorlar. 

Hatta daha inandırıcı olsun diye Helena'yı nenesinin kılığına sokup fotoğraf bile çekiyorlar :)

En büyük dolandırıcılığı ise Heinrich Campendonk’un ‘Landscape With Horses’’ tablosunu 700 bin euroya satarak yapmışlar.

Tabii onların ilişkisi sadece aşk değil, aynı zamanda bir suç ortaklığı!

Fakat işler bir gün sarpa sarıyor. Hem de ufak bir hata yüzünden tüm o lüks yaşamları geride kalırken, bir de 4-6 sene arası hapis yatıyorlar.

Çifti ele veren hata ise, kullandıkları boyalarda titanyum bulunması. Oysa ki o dönem tablolarında titanyum içeren boya yok.

Bir peri masalının sonu da böylelikle bitiyor. Sanat camiası büyük şok yaşarken, Beltracchi 6 yıl, Helena ise 4 yıl hapis cezası alıyor.

Fakat hapisten çıktıklarında onları bir sürpriz bekliyor: Artık Beltracchi, sanat dünyasının en ünlü ressamlarından biri oluyor; kendi tablolarını satmaya başlıyor :)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
osman-ozer

Milletin özendiği sidik yarışı yoksa kimin çizdiğini önemseyen yok :-D

Gizli Kullanıcı

Adam başka tabloları taklit edeceğine kendi hayal gücünü kullanıp yeni tablolar yaratsaydı hem dolandırıcı olmazdı hemde iyi para kazanırdı..

ahunaz

uzmanlarda baya malmış abi. bir tablo ünlü birininse en az 50-100 sene üzerinden geçmesi gerekiyo. bu zaman içinde o resimin yıpranması, ketanın çürümesi, renklerin solması, kalitenin düşmesi ve.s gibi bir durum sözkonusu. taamam çok iyi kopyalaya bilir ama o eskimeyi nasıl anlayamamışlar hayret.

hukumran

sanatçı "bonnie & clyde"

Gizli Kullanıcı

Her zaman kendi kendime sordugum soruya cevap niteliginde olmus. Sanatin ustalari olarak kabul ettigimiz unlu ressamlarin eserlerine lafim yok tabii ama en az onlar kadar yetenekli olan sanatcilar var gunumuz de yasayan. Kimileri galerilerin kapisindan iceri dahi alinmiyor ve bir cogu Universiteler de ''Sanati tek bir firca hareketine indirmeye calisan'' ve ''Seni belli bir kaliba sokmaya calisan'' hocalar yuzunden heba oluyor. Yani aslinda sorum suydu, ''Milyon dolarlik tablolarin degerini belirleyen, imzasi mi yoksa tablonun kendisi mi?'' Bu ornek de anliyoruz ki, ''Imza'' onemli. Yoksa tabloda nasil bir yetenek oldugunun hicbir onemi yok.

Görüş Bildir