Sahte Belgeyle Hacca Gitmişler! 20 Türk'ün Suudi Arabistan'dan Çıkışına İzin Verilmediği İleri Sürülüyor

 > 
161PAYLAŞIM

Türkiye’de kaçak bir seyahat acentesinin Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren Nasco isimli firmadan davet alınmış gibi sahte belge düzenleyerek 120 Türk’e ticari vize alınmasını sağladığı iddia edildi. Durumu fark eden Nasco'nun Suudi yetkililere durumu bildirmesiyle 20 Türk'ün ülkeden çıkışına izin verilmediği ileri sürüldü.

Dünyadaki tüm müslümanların yılın belli bir zamanında hac vazifesini yerine getirebilmesi için tüm ülkeler kura ile kutsal topraklara gidiş için vatandaşlarına onay veriyor. Hacca gitmek isteyenlerin kura dışında hiçbir şekilde kutsal topraklara gitmesi söz konusu değil.

Bu yıl Hacca gitmek için Türkiye'den 2.1 milyon kişi başvurdu.

Hacca gitmek için Türkiye'den kuraya katılan 2.1 milyon vatandaştan 80 bini kutsal topraklara gitti. Bu yıl Türkiye’den kutsal topraklara gidişler 17 Temmuz’da başlarken, 15 Ağustos’da tamamlandı. Dönüşler ise 25 Ağustos’ta başlayıp 20 Eylül’de sona erdi.

20 Türk hacının Suudi Arabistan'dan geri dönmesine izin verilmedi.

Hürriyet gazetesinden Burak Çoşan'ın haberine göre, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’ne kayıtlı olmayan kaçak bir acente hacı adaylarını kuraya sokmadan kutsal topraklara göndermeyi başardı. Habere göre, 120 Türk'ün sahte belgeyle ticari vize alarak Hacca gittiği, olayın ortaya çıkmasıyla da 20 Türk'ün ülkeden çıkmasına izin verilmediği iddia edildi.

Sahte belge kullanımını Suudi Arabistanlı firma ortaya çıkardı.

Suudi Arabistan’a giderek ticari bir iş yapmak için o ülkedeki bir firmadan davet yazısı alınması gerekiyor. Davette ‘iş görüşmesi için Suudi Arabistan’a gelmesi gerekmektedir’ gibi bir ifade yer alıyor. Bu davetiye, iş yapacak kişi dışında Türkiye’deki konsolosluğa da gönderiliyor. Kişiler, bu davetiye sayesinde ticari vizelerini alabiliyor.

Kaçak seyahat acentesi Suudi Arabistan merkezli Nasco isimli firmanın davetiyeleri kullanılıyor. Davetiyeleri kopyalayan acente Hacca gitmek isteyenlere ticari vize almasını sağlıyor.

Nasco davetiyelerin kopyalandığını fark ediyor.

Nasco isimli firma yaptığı incelemeler neticesinde kendi gönderdiği ‘davet’ yazılarından daha fazla davetiyenin olduğunu anlıyor. Yani davetiyelerin kopyalandığını tespit ediyor. Kendi verdiği orijinal davetiye dışındakilerin sahte olduğu bilgisini Suudi yetkililere bildiriyor ve devreye Suudi yetkililer giriyor.

TÜRSAB, Türkiye'deki acenteleri uyardı.

Yaşanan bu olay üzerine Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) kayıtlı acentelere bir bilgilendirme maili gönderdi. Gönderilen mailde Türklerin, Suudi yetkililere yardımcı olmadığı, Türkiye’de bu vizelerin alınmasına kimin aracılık ettiği konusunda bilgi vermedikleri için çıkışlarına izin verilmediği öne sürüldü.

"Ticari vizelerin üzerinde ‘Hac için geçerli değildir’ yazıyor"

Hürriyete konuşan TÜRSAB Hac-Umreden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Canatan, kura dışında Hacca gitmenin mümkün olmadığının altını çizerek, ticari vizelerin üzerinde Türkçe ve Arapça olarak 'Hac için geçerli değildir’ yazısının bulunduğunu söyledi. Suudi Arabistan’dan şu anda kaç Türk vatandaşının olduğu konusunda da Canatan, şöyle konuştu:

"Suudi Arabistan hükümetinden dolayı net bir bilgi akışı yok. Şu anda ülkede kaç kişinin olduğu tam olarak bilinmiyor. Ancak biz burada bazı Türklerin hala kaldığını tahmin ediyoruz. Ayrıca ticari vize sürelerinin de dolmuş olması ihtimali kuvvetli. Bu yazı TÜRSAB’a ulaştırılınca biz de bu tip yollara başvurulmasın diye acentelerle paylaştık."

'Burada kalan Türklere yardım etmek istiyoruz'

TÜRSAB'ın gönderdiği bilgilendirme mailinde olayı ortaya çıkartan ve davetiyeleri kopyalanan Nasco isimli firma bu yöntemle 160 ticari vizenin alındığını ve 20 Türk'ün ülkelerine geri gönderilmediğini tespit etmiş. Suudi Arabistan'da kalan Türklerin kendilerine yardımcı olmadıklarını, sahte davetiye hazırlayan kişilerin bilgilerini vermediklerini iddia eden Nasco, ülkede kalan 20 Türk vatandaşına yardımcı olmak istediğini belirtmiş.

Daha öncede 17 bin Türk'ün kayıt dışı umreye gittiği iddia edilmişti👇

Diyanet İşleri'nin Zararı 3 Milyon TL: 17 Bin Kişi 'Kaçak' ya da 'Sahte' Kartla Umreye Gitmiş! - onedio.com
Diyanet İşleri'nin Zararı 3 Milyon TL: 17 Bin Kişi 'Kaçak' ya da 'Sahte' Kartla Umreye Gitmiş! - onedio.com

Sahte belgeyle Hacca gidildiği iddiası sosyal medyanın gündeminde...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir