Sadık Pehlivan Alevi Olduğu İçin Wushu Milli Takımı'na Alınmadığını Öne Sürdü: ''Namaz Kılmadım Diye Federasyon Başkanı Abdurrahman Akyüz Tarafından Hakaretlere Uğradım''

2.5bPAYLAŞIM

Günümüzde hala bu zihniyette insanlar olması çok acı!

Sadık Pehlivan bir Wushu sporcusu.

Kariyerinde Avrupa Şampiyonası ikinciliği ve İslam Oyunları ikinciliği de dahil birçok madalya ve başarısı var.

Wushu Sanda kategorisinde 6 kez de Türkiye Şampiyonu olan Pehlivan, Alevi inancına sahip olduğu için 2018 yılından beri Milli Takım’a alınmadığını savundu.

Sadık Pehlivan, Milli Takım kamplarında yaşanan skandalları Mustafa Gürbüz’ün Youtube kanalı MGTV’ye anlattı:

“Sabah namazlarında mescitte yoklama yapıyordu! Birkaç kez gelmeyen olursa çağırılıp hesap soruluyor ve Milli Takım’dan gönderilmekle tehdit ediliyordu.''

''Bir gün arkadaşlarımla birlikte uyanamamış ve sabah namazına geç kalmıştık. Yolda kendisiyle karşılaştık. Bana dönerek, ‘Kendin gibi kâfirleri bulmuşsun!’ diye hakaret etti. Daha sonra defalarca Türkiye Şampiyonu olmama rağmen Milli Takım’a alınmadım!”

Bu konuyla ilgili Bimer ve Cimer’e şikâyetçi olduğunu ancak cevap alamadığını vurgulayan Pehlivan, kendisine takınılan bu tutum yüzünden çok sevdiği Wushudan soğuduğunu, hatta sporu bırakmayı düşündüğünü söyledi.

Pehlivan, sosyal medya hesabından da bir paylaşım yayınlayarak şunları söyledi:

"Haksızlığa boyun eğmeyeceğiz, her şey gün yüzüne çıkacak. Bu zamana kadar gerek milli takım kamplarında, gerekse maçlarda yaşadığımız bütün haksızlıkları,ırkçılıkları, 2014 yılında federasyon yetkililerinin avrupa şampiyonasında milli sporcuları bütün Avrupa ülke takımları önünde nasıl tokatladığını, 2015 yılında milli takım kampında bakanlığın bütçe vermediği bahane edilerek milli sporcuları tuvaletlerle birleşik olan soyunma odalarında yatırdıklarını, kamplarda namaz zorunlu olup mezhep farklılığı olan sporculara zorunlu namaz kıldırıp kılmayanların milli takımdan gönderilmekle tehdit edildiğini, 2017 yılında milli sporcuların sabah namazına geç kaldığı için Alevi olduğunu bile bile federasyon icra kurulu başkanı tarafından kafir, beynamaz diye hakarete uğradıklarını. 2017 yılında islam oyunlarında finalde yenildi diye milli sporcunun federasyon yetkililerince sıkıstırılıp darp edilip,hakaret edilmesinin hepsini Youtube'da @musgurbuz kanalında izleyebilrsiniz. Siz de gerçekten sporda adalet istiyorsanız bu göndereyi hikayenizde paylaşın ne kadar çok paylaşım olursa o kadar çok sesimizi duyurabiliriz..."

Twitter hesabından Wushu Federasyonu tarafından yapılan skandalları yazmaya da devam ediyor.

Tüm bunlar yaşanırken Wushu Federasyon Başkanı'nın oğlu da bu paylaşımıyla tepki çekti.

Umuyoruz ki bir gün insanlar inançları yüzünden ayrımcılığa uğramayacaklar!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zeyzeyg

Başkan çıkıp aralığa kadar en başarılıyı alma kararımız vardı ama aralıktan sonra en az alevi kim yarışması yapıp öyle milli takıma seçmeye karar verdik diye açıklama yapsın ve lütfen hala federasyonlarda nasıl pislikler döndüğünü algılayamamış, hak eden hakkıyla geliyor zanneden insanlar da aaa ama bak açık açık demişler en az alevi diye sen hak etmiyorsun desinler ve her şey gibi bunu da hazmedip hayatımıza devam edelim

oguz-yurtcu

Maşallah Suriyeliler gibi mezhep-ekol derdine düşmüşüz iyice. Kuyruklu Alevi-Yezitler sarmalımız çok acayip bir şey yaw, çıkılmayan sarmal yapmışlar.

Gizli Kullanıcı

3 yaşındaki çocuğa istismarda bulunsaydın kraldın be abim.

yerlihulk

Anadolu Alevisi bir insanım, bizler ayrımcılık nedir bilmeyiz. Evimizi, ekmeğimizi, suyumuzu insan olan herkesle paylaşırız. İnsanı dini veya mezhepi için değil insan olduğu için sever sayarız. Bizler bu memleketin; Cumhuriyetçi, Milliyetçi, Halkçı, Devletçi, Laik ve İnkılâpçı insanlarıyız. Şunu unutmayın ki kimse nereden geldiğini, soyunu sopunu, ırkını kendisi seçmiyor. Ayrımcılık yapan herkim olursa olsun anasını avradını sikeyim.

whitefang

Gerçekten müslüman olan insanların bu kanser kitleden kurtulmaları gerekmekte. Bu ne kadar dini kullanarak her boku yiyenlerin suçu olsa da müslüman olup sesini çıkarmayanların da suçudur. Biladerim biz bıktık la sizin şu din sevdanızın altında ezilmekten. Ciddiyim bak. Tamam git namaz kıl istersen takla atarak ateşe tap beni ilgilendirmez neye inandığınız. Ama sürekli sizin kitlenizden ırkçı ayrımcı dinci davranışlar ortaya çıkıyor.

Görüş Bildir