Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sadece İmam Hatip Lisesi Mezunlarının Çok İyi Bildiği 13 Şey

 > -

1. Herkes seni imam olacak sanır.

Her imam hatip mezunu imam olmaz. İmam hatip mezunları toplumun her alanında çok farklı meslek gruplarında kendilerine her türlü zorluğa karşı yer bulur. İmam hatipli genç kızlar da ileride ev hanımı olmak için okumaz. Onların da hayalleri vardır.

2. İmam hatip lisesi mezunu olduğunu duyan seni hemen kodlar: MUHAFAZAKAR

HAYIR! İmam hatip lisesi mezunu olup muhafazakar yaşam sürmeyen, ''mahalle'' değiştiren çok insan vardır.

3. Ergenlik döneminde sadece hemcinslerinle sosyalleştiğin için ileriki yıllarda karşı cinsle iletişim kurmak kolay olmaz.

4. Karşı cinsten birine ilgi duyman büyük problem olur.

Hemcinsleriyle dolu sınıfta sosyalleşmekten karşı cinsle iletişim kurman zaten zor olur. Bir erkek size ilgi duyduğu zaman bunu kolay kolay açıklayamaz. Çünkü biz başörtülü kadınların nasıl tepki vereceğini bilemez. Flört, imam hatip dışında bile tabuyken imam hatip liselerinde daha da zorlaşır. Okul yönetimiyle, ailenizle, herkesle başınız derde girebilir.

5. Ailenin baskısıyla değil kültürel çevrenin etkisiyle imam hatipe gidersin.

Elbette aile zoruyla gidenler de vardır fakat şu gerçek ki imam hatip lisesine gidenlerin önemli bir kısmı zaten içinde bulduğu sosyo-kültürel katmanın etkisiyle kendisini bu okulda bulur.

6. Yaşıtlarından daha az değil daha fazla eğitim alırsın.

İmam Hatipler milli eğitime bağlı, MEB müfredatını uygulayan okullardır.  Okulda fizik, kimya, matematik, felsefe gibi derslerin yanında Arapça dersleri de görürsün.

7. İçinde bulunduğun muhafazakar ortamla ilgili biraz mizah yapınca çevrenden tepki alırsın.

Akaid ilkelerine dikkat etsen de gelenek her zaman baskın çıkar. Biraz neşe size çevreniz tarafından çok görülür.

8. İmam hatiplilerin de toplum yaşamından uzak olmadığını her ortamda belirtmek zorunda kalırsın. Çünkü birçoklarına göre cahilsin.

İmam Hatipliler de ortalama bir Türk kadar Tolstoy, Tarkovsky ya da  Tina Turner hakkında sizinle konuşabilir :)

9. Her imam hatiplinin beş vakit namaz kılmadığını, her imam hatiplinin dindar olmadığını bilirsin.

Ama haliyle imam hatiplilerin önemli kısmı ibadetlerini düzenli yapar.

10. Ülkenin politik şartlarına göre diploman her zaman risk altındadır.

Özellikle bir kuşak bu gerginliği uzun süre yaşamıştır. Kimileri gelecek kaygısıyla okulunu bırakmak zorunda kalmış, kimileri mezun olduktan sonra iş bulmamamış, kimileri ise üniversite sınavında katsayı problemi nedeniyle istediği bölümlere girememiştir.

11. Hem dünyevi hem uhrevi ilimler hakkında bilgi sahibi olduğun için kendini şanslı ve üstün hissedersin.

12. Üzerinizde her zaman imam hatipli olmanın baskısı ve sorumluluğu vardır.

Okulda öğretmenler özellikle bu baskıyı kurarlar. Siz imam hatiplisiniz dışarıda davranışlarınıza dikkat edin vs vs. Sanki topluma örnek olmamız gerektiği gibi bir sorumluluk verilmiştir size.

13. İmam hatip mezunu olmakla her zaman gurur duyarsın.

Elbette pişman olanlar vardır fakat çok önemli ve büyük bir kesim imam hatipli olmakla gurur duyar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
shutdownfate

kimse bos konusmaya baslamadan once ben aciklik getireyim benim 1-17 yas arasi cihangirde gecti sizin taniminizla "medeniyetin kalbinde" buyudum. kimse bana etnik ders vermeye kalkmasin. birkac yorum okudum da siz birtakim seyleri hala kavrayamamissiniz. bir insan iyi ise iyidir kotu ise kotudur gittigi lise onu degistirmez sadece birtakim kultur kazandirir. ben okulumdan cok memnunum sosyal yapisi olsun dersler olsun guzel. Ilk oncelikle ders konusuna aciklik getireyim. Diger liselere gore okulumuzun fen bilimlerine verdigi agirlik kat kat daha fazla. ilk oncelikle okulumuzda cmt gunu her sinifa kurs verilmekte olup ayni zamanda hafta ici istege bagli hergun 2 saat kurs yapilmaktadir. yobazin anlamini bilmiyorsunuz. bunu bi ogrenmeniz gerek. yobazin anlamini aciyim size yobaz "bir inanca, bir düşünceye körü körüne, aşırı ölçüde bağlı olan, hoşgörüden yoksun" anlamina gelmektir. siz de imamhatibin kotu olduguna bu derece baglanmissiniz.

halide-aiza

biz ancak bize gerici diyenlere deeehhhhhhhhhh demek için arkadan geliriz

hayri-yavuz-bulut

Proje imam hatip liseleri açılacakmış fen lisesi müfredatındaymış ben oraya gidecem inşALLAH

toprak-ari

İmam Hatipler Kapatılsın

ayse-ebrar-seker

imamhatipler olmayınca bunun sana ne faydası olucak acaba sorabilirmiyim. herkes istediği okulu tercih edebilir. isteyen imamhatipe isteyen anadoluya isteyen meslek lilesine gider. herkesin kendi tercihleri vardır. sadece çok çok nadir kişiler bu kişilerin tercihlerine burnunu sokarlar. ben yada biz imamhatipliler anadolu liseleri kötü onlar kapatılsın diyomuyuz da siz bunu deme hakkına sahip buluyosunuz kendinzi. gitmek istemiyosan gitmessin ve o çeneni de bi zahmet kapalı tutarsın. ayıca bu onedio nun paylaştığı gönderidekilerin çoğu hatta hiçbiri diyebilirim gerçek değil. onedio sağolsun aşırı abartarak yazmış. ben imamhatipe giden biri olarak söylüyorum okulumdan arkadaş ortamından ve hocalarımdan çok memnunum. imamhatipliyim bundan gurur duyuyorum fakat kendimi diğer hiçkimseden üstün görmüyorum. ayrıca biz genel olarak kendimiz isteyerek imamhatipe gidiyoruz. şuan istesem anadoluya da gidebilirim. çevre yada aile baskısı diye bir şey yok denilicek kadar az. (nokta)

ibrahim-dogan20

Anan sikilsin.

elif-durmus8

Bu ülkede imam hatip mezunlarına yobaz, imam hatip okumayanlara da dinsiz gözüyle bakıldığı sürece biz sorunlarımız aşamayız.

Görüş Bildir