Görüş Bildir

Sadece Gözü Değil Cebi de Yakıyor! Kuru Soğanın Fiyatı Bir Haftada Yüzde 100 Arttı

Haberler
> Sadece Gözü Değil Cebi de Yakıyor! Kuru Soğanın Fiyatı Bir Haftada Yüzde 100 Arttı

Toptancıların soğan fiyatlarındaki artış beklentisi, bu hafta pazar tezgahlarına yansırken, soğanın fiyatı, yüzde 100 artışla 2,5 liradan 5 liraya çıktı. Pazarcı esnafı, soğanın kilosunun yılbaşına kadar 10 lirayı bulacağını öne sürdü.

DHA'da yer alan habere göre, geçen haftaya göre soğanın fiyatının 2 katına çıktığını belirten Muhammed Cullas, bu artışın gelecek hafta da devam edeceğini öne sürdü.

"Şebeke suyu asitli olduğu için ürüne zarar verdi"

"Şebeke suyu asitli olduğu için ürüne zarar verdi"

Cullas, “Haftaya soğanın fiyatı 7 lirayı bulur. Ben hem üretiyorum hem satıyorum. Yağışlardaki düzensizliğe bağlı olarak üretici şebeke suyuyla tarlasını sulamak zorunda kaldı. Sular asitli olduğu için ürünlere zarar verdi. Bu yüzden soğanlar çürüdü. Ankara Polatlı’da yetiştirip burada satıyorum. Kış boyu Ankara’dan gelecek soğanlarda aynı sıkıntı yaşanır” dedi.

"Yılbaşına kadar soğanlar tükenecek"

"Yılbaşına kadar soğanlar tükenecek"

Türkiye’de soğanın yüzde 60’ının Ankara Polatlı’dan karşılandığını belirten Fesih Kubay ise bu yıl aynı yerden aldıkları soğanın yarısının çürük çıktığını belirtti. Yılbaşına kalmadan soğanların tükenebileceğini savunan Kubay, kalan üründe de fiyat artışının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

"İthalat kararı alınabilir"

"İthalat kararı alınabilir"

Kubay, “Benim tahminlerime göre soğanın kilosu yılbaşına kadar 10 lirayı bulacak. Çünkü taze soğan en erken mayısta çıkıyor. Kalan 5 aylık sürede devlet bir tedbir almazsa soğanın durumu çok sıkıntılı. Devlet ithalat kararı alıp dışarıdan soğan getirebilir. Ankara, Eskişehir ve Sivrihisar’da yetişen soğanlar hastalık çıktığı için çöpe gidiyor. Ben haftalık alıp halden getiriyorum. Haftada 2 ton alıyorum. Geçen sene de aynı miktarı çok daha ucuza alıyordum” dedi.

"200 bin ton soğan depolarda tutuluyor"

"200 bin ton soğan depolarda tutuluyor"

Milliyet'te yer alan habere göre, Polatlı'daki depoları inceleyen Ticaret Bakanlığı ekipleri ilçede yaptığı görüşmelere ilişkin bilgilerin de yer aldığı raporda şu ifadeler kullanıldı:

'Görüşmelerde soğan üretiminde hastalık yaşandığı ve tarladan çıkan soğanın yüzde 20-30'unun kayba uğradığı belirtildi. Polatlı Ziraat Odası Başkanlığı ile Tarım Orman Bakanlığı Polatlı İlçe Müdürlüğü yetkilileriyle yapılan görüşmede yaklaşık 200 bin ton soğanın depolarda tutulduğu bildirildi.'

Soğanda yaşanan fiyat artışlarına sosyal medyadan da yorumlar geldi...

Soğanda yaşanan fiyat artışlarına sosyal medyadan da yorumlar geldi...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
47
12
11
7
4
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?