Sadece Filmlerde Olur Demeyin: Issız Bir Adaya Düşerseniz Yapmanız Gerekenleri Açıklıyoruz!

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Her zaman yanınıza alacak üç şey sorulmayabilir, bir gün o ıssız adada hiçbir şeyiniz olmadan kalacak olursanız nasıl kurtulacaksınız? Ya da genel konuşalım, medeniyetten uzak,  vahşi doğayla baş başa kalırsak nasıl hayatta kalırız? Kağıdı kalemi alın, hayatta kalma dersimiz başlıyor!

Felakete alışmadan hemen önce kurtulmak için yardım çağrısı arayın.

Madem o adaya (her ne sebep olduysa) düştük, güvenli evimize ne kadar hızlı ulaşırsak bizim için o kadar iyi. Uçaklar ya da deniz kenarındaysak gemilerin dikkatini çekmeye çalışın.

"Sinyal yollama sadece filmlerde olur." diyenler, sizi duyuyoruz. 2016'da ne oldu hatırlayalım.

2016 Nisan'ında 3 kişi bir kaza sonucu Guam Adaları çevresinde mahsur kaldı. Akıllarına filmlerde de işe yarayan "HELP!(YARDIM!)" çağrısı yapmak geldi ve görselde de görülen palmiye yapraklarıyla gerçekleştirdikleri yardım sinyali onları kurtardı! Kurtarılmaları ve bir uçağın onları görmesi 3 gün sürmüştü ama sonuçta kurtuldular.

Aman bir yerinizi incitmeyin. Özellikle ayaklarınızı.

Ne zaman kurtarılacağınızı bilmiyorsunuz, herhangi bir sakatlık, yaralanma durumunda yaşayacağınız problemin etkisi de bu izole ortamda uzun sürebilir. Ayrıca ayakların bu uyarıdaki önemini merak ediyorsanız ayaklarımız bizim hem hassas hem de hayati öneme sahip uzvumuz.

Ayaklar o kadar önemli ki eski bir asker olan Paul Hart doğada olası bir acil durum için hazırlanacak çantada öncelikle lastik botlar olmasını önerir.

Botlar hem adayı keşfedebilmemizi sağlar hem de adada temiz su ve yiyecek ararken yaralanmamızı önler. Eğer doğada tehlike arz edecek bir seyahate çıkıyorsanız çantanızda bir lastik bot için yer açın.

Şanslıysanız yanınıza aldığınız botları ayağınıza geçirin ve içilebilir su arayın.

Bir şey yemeden 40 güne yakın hayatta kalabiliriz fakat su içmeden 10 gün dayanmamız bile zor, hele ki yüksek efor isteyen bir kurtulma mücadelesi veriyorsak.

İçilebilir su ararken gözleriniz öncelikle mağaraları ya da yağmur sularını arasın. Eğer bulunduğunuz yerde bu kaynaklar yoksa o zaman 2 basit ekipman yardımıyla denizin "biraz tuzlu" imkanlarından faydalanmak gerekecek.

Deniz suyundan içilebilir su elde etmek için bir şişeye ve bir metal içecek kutusu yeterli.

Öncelikle metal kutuyu kesip içine deniz suyu dolduruyoruz. (1) Bu kutuyu altını kestiğimiz ve içine sığabileceği bir şişeye koyup bekliyoruz, buharlaşma tamamlandığında (2) içilebilir su elde etme işlemini (3) tamamlıyoruz. Hayati bir sorun yaşamamak için günde en az 1 litre su ihtiyacımız olduğunu unutmayın.

Damak tadınızı bir kenara bırakın ve yiyecek bulun. Tıpkı bir adada 4 yıl mahsur kalan Alexander Selkirk gibi.

Robinson Crusoe hikayelerine de ilham olan Selkirk, Şili yakınlarında bir adada tam 4 yıl mahsur kaldı. Önceleri kıyıya vuran ıstakozları avlarken adanın derinliklerinde keçilerin yaşadığını keşfetti. Hem et hem de süt olarak keçilerden yararlanan Selkirk neredeyse kendi çiftliğini kurmuştu.

Hepimiz bu kadar verimli bir adaya düşmeyebiliriz. Mesela Antarktika'da, buzulların ortasında mahsur kalırsak?

1915 yılında buzullara çarpıp batan Endurance gemisindekiler tam da bu durumda kaldı. 28 kişilik mürettebat 1 yıl sonra kurtarılana dek foklar ve penguenleri avlayarak hayatta kaldı.

Ne zaman kurtulacağınız ya da ne şartlarda kurtulacağınız bilinmez ama kriz anında sakin ve pozitif kalabilmek en önemli yeteneğiniz olsun!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
herasyoi

keşke olsa dedirtiyor ama tabii kıçımızı hayvanlar kemirmeyecekse

culog

Filmler tamamen fantezi olsa da bazı durumlarda iş görebilecek fikirleri istem dışı bilinçaltına işliyor."Cast Away" örneğinde olduğu gibi.Sağlıklı kalmak , yiyecek , içecek ve barınma en önemli ölçüttür.Bunları hallederken de mesaj kaygısı tasıyacak fikirleri halledebilirsiniz.

aptalasik

Issız adaya gidiyorum ben bay :D

erlik

Yardım için sağı solu aramak yerine, gidip faturalı bir şeye abone olun. Abone lafını duyunca boka koşan sinekler gibi kesin gelir bulurlar seni ;)

eands

nedir bu yaşama tutunma çabası moruk baktın kimse yok öldür kendini bide ölmeyi dene yani

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

2016etyiyecek
Görüş Bildir