Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sadece 11 Işık Yılı Uzağımızda Bulunan Bu Yaşanabilir Dünya Bir Sonraki Yuvamız Olabilir mi?

594PAYLAŞIM

Olur da Stephen Hawking'in kıyamet senaryoları tutarsa diye aklımızın bir köşesinde bulundurmamızın iyi olacağı güzel gezegen: Ross 128 b

Kaynak: http://abcnews.go.com/Technology/scienti...

Ross 128 b, Güneş Sistemi'nden 11 ışık yılı uzaklıkta olan bir gezegen.

Ancak Güneş Sistemi'ne yakınlaşıyor ve 79,000 yıl içerisinde Dünya'nın en yakın yıldız komşusu olacağı tahmin ediliyor. 

Ayrıca Proxima b'den sonra Dünya'ya en yakın ılıman gezegen konumunda.

Ross 128 b, Ross 128 isimli kırmızı cüce yıldızın etrafındaki turunu 9.9 günde tamamlıyor.

Başak Takımyıldızı'nın bir parçası olan Ross 128, göreceli olarak soğuk ve sessiz bir yıldız. Güneşin yüzey sıcaklığının yarısından biraz daha fazla bir sıcaklığa sahip ve bu da Ross 128 b'nin yaşanılabilir olmasına olanak sağlıyor.

Proxima Centauri'nin de dahil olduğu birçok kırmızı cüce yıldız, bazen yörüngesindeki gezegenleri ölümcül morötesi ve X-ışını radyasyonuna maruz bırakan alevlerle karşı karşıya kalıyor.

Şili'deki La Silla Gözlemevi'nden bir araştırma ekibi, Ross 128'in ve Ross 128 b'nin yerini belirlemek için High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher'ı (HARPS) kullandı.

Ekibin ulaştığı sonuçlar 8 Kasım'da Astronomy and Astrophysics dergisinde yayımlandı.

Ross 128 b'nin yaşanılabilir olması için gereken tüm şartları taşıyıp taşımadığını anlamak amacıyla daha çok çalışma yapmak gerekiyor.

Araştırmacılar, gezegenin atmosferini incelemek için Avrupa Güney Gözlemevi'nin Aşırı Büyük Teleskopu'nu kullanmayı planlıyorlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ufukdiyoki

Bu tarz keşifler, henüz o mesafelere gidebilmemiz hayalden öte olmadığı halde, çok önemli. Uzayda dünyadaki kum tanelerinden daha fazla sayıda gezegen var ve yaşam olma olasılığı aşırı derecede düşük olsa da hiçbir zaman sıfıra eşitleyebileceğimiz bir mantık bulamıyoruz. Yani oralarda bir yerde, en azından, gelişmemiş tek hücreliler yaşıyor. Daha burnumuzun dibinde Europa ve Titan'da yaşamın olmadığını ispatlayamadık. Ki olduğunu da ispatlayamadık. Bir gezegene uzaktan bakınca orayı da kolonileştirebilir miyiz sorusuna cevap bulmak, her seferinde oraya kadar gidip bakmaktan çok daha basit olacaktır. Bizim ömrümüz yeter mi bilmiyorum ancak eninde sonunda "Yaşam nedir, nasıl oluşur?" sorusunun cevabı kökünden değişecek :)

mustafa-yazicioglu

Uzayda mesafeler öyle akıl almaz boyutta ki, 11 ışık yılı uzaklıktaki gezegenden köşedeki marketmiş gibi bahsediyoruz. Işık hızıyla (yaklaşık 300.000 km/sn) 11 yıl, oy oy oy! Düşün oraya koloni kuracak seviyeye geliyoruz çalışıp didinip ertesi gün bir haber, dünyanın hemen yanında gezegen bulundu. Biz uğraşmayalım gitmek için onlar yaklaşıyo zaten bize ufak ufak baksana. Bunca zaman saklanmış köşeden bakıyomuş zibidi. Işık hızıyla 1 hafta mesafede, ama mum ışığı!

johnbeyn

marsa koloni kuruluyor bu bir durak aynı zamanda

ersin-ucan

Cahilliğimden soruyorum ışığın 11 yılda gittiği mesafeyi biz ne kadar zamanda gideriz? Gerçi 79.000 yıl sonra dünyaya en yakın hale gelecekmiş o zamana kadar bir şeyler icat edilir herhalde :)

abdullahmert159

ben söylüyorum 11 ışık yılı yaklaşık 276.000.000.000 kilometre ediyor yaklaşık

ersin-ucan

Tamam da şu andaki teknoloji ile bu mesafeyi gitmek ne kadar sürüyor? Demek istediğim bu.

paralleluniverser

şu anki teknolojiyle 1 ışık yılını 20.000 yıl civarında katedebiliriz yani 220k yıl yapıyor

feyk

uzay boyutlarinda cok yakin mesafelerimizde bile ne kadar cok gezegen var, isik hizinin 10da 1inde gidebilen araclar yapsak ki yakin gelecekde buna teknik bir engel yok, insanlik olarak ulasilabilecek sayisiz yeni dunya mevcut. james webb teleskobu aktif oldugunda cok daha fazlasini gorecegiz, cok ilginc seyler kesfedilecektir.

Görüş Bildir